İnceleme HP Victus 16-S0047NT alınır mı? (Sıkça Sorulan Sorular)

Herkese selam. Uzun zaman piyasadaki neredeyse bütün laptopları takip ettikten sonra 1 hafta önce 36.999 TL'ye vade farksız 6 ay taksit ile aldığım HP Victus 16-S0047NT model laptop elime ulaştı. Öncelikle incelemenin özeti olarak şunu söyleyebilirim; bence pisadaki en F/P laptop. Memnunum, tavsiye ediyorum. Bu İnceleme de bilgisayarı özelliklerinden ve almadan önce benim aklıma takılan, sıkça sorulan sorulardan bahsedeğim. Yanlışım olursa düzeltin ve sizde bu laptoba sahipseniz benim bahsetmediğim ayrıntılardan bahsederseniz daha iyi olur. İnşallah faydalı bir içerik olacak.

IMG_20230818_195321_1.jpg

Bilgisayarın özellikleri;
İşlemci: R7 7840HS.
Ekran kartı: RTX 4060 8 GB (120W) ve Radeon 780M (GTX 1650M'den güçlü)
RAM: 32 GB (16x2) DDR5 5600 MHz.
Disk: 1 TB M.2 SSD (7000/6000 okuma yazma hızı)
Ekran: 16.1 inç 144 Hz %45 NTSC 250 nit.
Pil: 6 hücreli, 83 wh.
Detaylı özelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Performans; burası en sevdiğim bölüm. :) Zira aşırı kaslı bir bilgisayar. R7 7840HS işlemci, RTX 4060 ekran kartı ve 32 GB DDR5 RAM ile çok çok iyi bir performans sergiliyor. Öyle ki AAA oyunlarda bile 144 Hz ekranın sunduğu akıcılığı sonuna kadar kullanmak gayet mümkün. 4 yıldır R5 2600, GTX 1060 6 GB, 16 GB DDR4 RAM özelliklerinde bir sistem kullanıyordum. Bu sistemden de memnundum ama yavaştan ömrünün sonlarına yaklaşıyordu ve bana laptop lazımdı. Dolayısıla ondan katbe kat güçlü bir laptop aldım. Eski bilgisayarım ile düşük-orta grafik ayarlarında 50 civarı FPS ile mutlu mesut Last of Us part 1'ı bitirmiştim. Şimdi ise bu optimizasyonu ciddi problemli oyunu yüksek grafiklerde 120 civarı FPS ile oynayabiliyorum. Bunun dışında Valorantı 400-500, Spider-Man Miles Morales'i de Ultra grafiklerde 150 civarı FPS değerleriyle oynadım. Diğer oyunları merak ediyorsanız bu videodaki değerler ile benzer değerler alıyorum. Depolama alanı da benim için fazlasıyla yeterli seviyede. Bilgisayarı seçerken beni 6-7 yıl tatmin edici seviyede idare etsin düşüncesiyle aldım ve inşallah da öyle olacak.

IMG_20230818_200739.jpg

Tasarım; bu konu aklıma takılan konulardan birisiydi. ASUS TUF daha gözüme hitap ediyordu. Şu an Victus aldım ve açıkçası internettekinden daha güzel gözüküyor. Çok agresif bir tasarım tercih edilmemiş ama minimalist bir tasarımla daha MacBook, nitelikli iş bilgisayarı havası verdi bana. Zaten bende bu bilgisayarı oyundan çok üretim ve iş için kullanacağım.

IMG_20230818_195142.jpg

Kısacası bu subjektif bir konu ama bilgisayarı elime alınca verdiği hissiyatla beraber tasarımı gayet beğendiğimi söyleyebilirim.

- Sıkça Sorulan Sorular -

1
- Sıcaklık değerleri yüksek mi?
Hayır. Isınmak bir yana gayet serin bile çalışıyor. Herhangi bir stand vs kullanmamama ve şu an Elazığ'ın 40 derece olmasına rağmen Ultra grafiklerde Spider-Man Miles Morales oyunundayken işlemci ve ekran kartı 75 derece civarındaydı.

2 - Fazla ses çıkartıyor mu?
Duruma göre değişiyor. Günlük kullanımda bilgisayarın çalıştığını anlamayacağını kadar az bir fan sesi var. Oyunda ise eğer yüksek performans modunda oynuyorsanız ciddi anlamda ses çıkartıyor bu durumda kulaklık takmıyorsanız ses rahatsız edecektir ama eco modda oynarken aşırı bir ses yok buna karşılık olarak bilgisayar biraz güçten kısıyor. Yine de yeterli FPS değerlerini alıyorsunuz. Burada genel olarak güçlü laptopların gücünü tamamıyla kullanırken fan sesi olacağını belirtmeliyim.

3 - Ekran parlaklık değeri ve renk doğruluğu rahatsız ediyor mu?
Bu laptopu alırken aklıma takılen en önemli bileşen ekrandı. Bu laptop aynı fiyattaki ASUS TUF'dan katbe kat daha güçlüydü fakat ASUS'da %99sRGB vardı. Bunun ne kadar önemli olduğunu görmek için Vatan Bilgisayar'a gidip iki bilgisayarında ekranına baktım ve gerçekten benim için önemli bir fark olmadığını gördüm. Şu anda telefonumun ekranı ile karşılaştırıyorum, fark hissediliyor fakat bilgisayara bakınca çok kötü veya soluk olduğunu düşünmüyorum, daha çok telefonumun daha canlı olduğunu düşünüyorum. Burada biraz kişisel deneyimler önemli. Eğer daha öncesinde çok daha iyi bir monitör kullanıyor ve photosop gibi renk doğruluğunun çok önemli olduğu profesyonel işler yapıyorsanız muhtemelen bu ekran size uygun olmaz. Bunlarında dışında oyun, programlama, webde gezinme gibi işler için renk doğruluğunun ve parlaklığın tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ekranın yansımasız olması da gerçekten önemli bir özellik. Bu şekilde dışarıda kullanırken de kendiniz yerine ekranı görebiliyorsunuz. :)

Kısaca ekranın profesyonel işler yapmayan kişiler için yeterli, güzel bir renk doğruluğuna ve dışarıda kullanmak için çok iyi olmasa da yansımasız mat ekran özelliğiyle beraber yeterli, içeride kullanmak için ise iyi bir parlaklığı olduğunu söyleyebilirim. Ben ekrandan gayet memnun kaldım.

4 - Menteşeler çok gevşek mi, sorun çıkarır mı?
Bu da beni tedirgin eden mevzulardan birisiydi. Vatan Bilgisayar'a gittiğimde menteşelerin gerçekten biraz gevşek olduğunu ve ekrana hafif dokununca ciddi anlamda sallandığını gördüm ama internette genel olarak bunun günlük kullanımda rahatsız etmediği ve uzun vadede sıkıntı olmadığını okudum. Bu yorumlara güvenerek bilgisayarı aldım ama galiba 2023 model Victus'larda HP, kullanıcıların bundan şikayetçi olduğunu görmüş ve menteşeleri biraz sıkılaştırmış. Hatta laptopu tek parmakla açamayacağınız kadar sıkılaştırmış. Açıkçası bence böyle çok daha sağlam bir hissiyat veriyor bu da beklemediğim ama beğendiğim değişikliklerden biri oldu.

Kısaca yeni nesil Victus'larda menteşeler gevşek değil.

5 - Klavye'de RGB var mı?
Evet var. Gerçekten bu fiyat bandında bir laptopta RGB aydınlatmalı klavye olmamasını aklım almıyordu çünkü sırf bunun için bu laptopu almayacak insanlar olduğunu biliyordum. Ürünün açıklamasında RGB yazıyordu fakat satıcıya sorduğumda olmadığını söylemişti. Nitekim satıcı ne sattığını bilmiyormuş. Üründe RGB aydınlatma var. Ben sabit mavi bazen de kırmızı ve beyaz renk aydınlatma ile kullanıyorum ama Omen Gaming Hub ile renk geçişli şekilde de kullanabiliyorusunuz. Aydınlatma genel olarak çok güçlü seviye de bir ışık yaymıyor fakat yeterli seviyede diyebilirim. Özellikle akşam gayet güzel gözüküyor.
IMG_20230818_195420.jpg

6 - Bataryası yeterli mi?
Evet yeterli. Gerçi bu da subjektif bir konu bu yüzden ben detayları yazayım siz kendiniz karar verin. Hiçbir güç tasarrufu modu vs açmadan bilgisayarı aldığım gibi denediğimde günlük kullanımda, webde gezinirken vs 4 saat civarı bataryada kullanım süresi sundu. Eğer gerekli ayarları vs yaparsanız 5 saate kadar götüreceğini düşünüyorum. Oyun için denemedim fakat 2 saat olacağını düşünüyorum. Zaten oyun için pek bir beklentiniz olmasın bu bütün laptoplar için geçerlidir batarya ömrü ve yüksek performans için laptoplarda oyun şarjda oynanır. Bu arada ufak bir bilgi vereyim yeni nesil laptopta batarya ömrünü uzatmak için bilgisayarı şarjda kullanmamak doğru değildir. Doğru olan batarya %100'de şarjda kullanmaktır. (Detaylı bilgi)

7 - Alınır mı?
Kesinlikle alınır. Rakiplerine göre gayet kaslı, kaliteli ve sorunsuz bir laptop.

Elimden geldiğince almadan önce aklıma gelen ve sizin aklınıza gelebileceğini düşündüğüm sorulara cevap vermeye çalıştım. Cevaplamadığım sorularınız varsa sorabilirsiniz. Vakit buldukça geldiğince cevaplayacağım. İyi günler diliyorum. :)

Son düzenleme:
1 - Sıcaklık değerleri yüksek mi?
Hayır. Isınmak bir yana gayet serin bile çalışıyor. Herhangi bir stand vs kullanmamama ve şu an Elazığ'ın 40 derece olmasına rağmen Ultra grafiklerde Spider-Man Miles Morales oyunundayken işlemci ve ekran kartı 75 derece civarındaydı.
Laptoplarda genelde işlemci sıcaklığı çok olur. Onu da eklersen iyi olur

Yeni Victuslarda RGB klavye olması ve menteşelerin sıkıştırıldığını bilmiyordum. MUX Switch'i de kontrol eder misiniz? 4000 serisi Victuslarda mux switch var diye biliyorum ancak kesin bilgi göremedim. 4000 serili Victuslar keisnlikle öncekilere göre yenilik içeriyor ve bundan HP'nin bile bahsetmemesi çok ilginç.

Yeni konular

Geri
Yukarı