Çözüldü Viewsonic VX2458-C-MHD Renk ve Görüntü Ayar Rehberi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ELITE_36

Hectopat
Yer
Edirne
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Forumda soranlar, net ve canlı görüntü alamıyorum diyenlere yardımcı olabilmek için bu konuyu oluşturdum. Yardımcı olmayı umuyorum. Monitörün renk ayarlarını olabildiğince canlı, net ve akıcı yapmak için aşağıdaki yolları uyguladım. Siz dilerseniz değiştirebilirsiniz.
Öncelikle Nvidia Denetim Masası ayarlarından başlayalım.
  1. "Masaüstü Renk Ayarlarını Ayarla" kısmında Digital Vibrance'ı %50'den %85'e çıkardım. Siz istediğiniz değere çıkabilirsiniz, alışmak zaman alabilir ama alışınca daha iyi oluyor.
  2. 'Çözünürlük Değiştir' kısmında biraz aşağıya inip aşağıdaki ayarları uygula yazısının altında >Varsayılan renk ayarlarını kullan ve >NVIDIA renk ayarlarını kullan var. Nvidia olanı seçin. Açılan yeni ayarlarda çıkış dinamik aralığını Tam seçin. Nvidia Denetim masasındaki ayarlar bu kadar.
Monitörün ayarlarına gelelim. Ben 1ms modundan feragat edip Freesync'li kullanıyorum. Freesync açıkken eğer oyun ayarlarında varsa FPS'i 141'e, ayarlarda yoksa Rivatuner (RTSS) üzerinden oyuna özel ayarlarla 141'e sabitliyorum. Böylece Gsync açık olsa da yüksek FPS'lerde oluşan kırılmaların ve input lagin önüne geçiyorum. Teorik olarak RTSS ufak bir input lag yapsa da hissetmiyorum. Oyunlarda akıcılığı maksimum düzeyine çıkarıyorum.

Monitör ayarlarında:
>>Görünüm Modu > Oyun > Özel
>Düşük giriş gecikmesi > Açık
> Siyah dengeleme > % 20
> Gelişmiş DCR > % 0 (karanlıktan aydınlığa geçince renkler bozulabiliyor, o yüzden kapattım.
>>Renk Ayarı > Kontrast/Parlaklık > Kontrast > % 77 , Parlaklık > % 80
> 6-Axis Color değiştirmedim
> Renk sıcaklığı > Kullanıcı Rengi > Kırmızı % 50 Yeşil % 50 Mavi % 50 (isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
> Renk Düzlem > Otomatik
> Renk Aralığı > Tam Aralık
> Gamma > 2.6 (ortama göre değiştirebilirsiniz.)

>>Manuel Görüntü Ayarı > Netlik > %50
>Mavi Işık Filtresi > Kapalı (göz rahatsızlığınız varsa veya önlemek istiyorsanız istediğiniz kadar açın. Bunu açınca renk sıcaklığını kendiniz ayarlayamayacaksınız.)
>En/Boy Oranı > Tam Ekran
>Aşırı Tarama > Kapalı. (Açınca görüntü monitörden taşıyor.)

>>Ayar Menüsü (çok ayar var, sadece değiştirilmesi gerekenleri söyleyeceğim.
> AMD Freesync > Açık
> 1ms Mode > Kapalı (Freesync ile aynı anda olmuyor, Freesync daha yararlı.)
> Ekonomik Modu > Standart

Ayarlar bu kadar, elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. En az Displayport 1.2 ile bağlamayı ihmal etmeyin. 144 Hz'de çalıştırın. Renkler de 144 Hz'de değişiyor, daha iyi oluyor nedense. Bu ayarlarla gerçekten canlı ve doğal renkler alıyorum. Nvidia veya AMD ekran kartınız varsa mutlaka Display port bağlayıp Freesync açın. Freesync açma rehberi Technopat'ın Youtube sayfasında var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, gönderinin üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra, şu an kullandığım, gözüme daha hoş gelen monitör ve Nvidia Denetim Masası ayarlarını sizinle paylaşmak istedim. Bu ayarları kendi göz zevkinize ve bulunduğunuz ortama göre değiştirebilirsiniz. Ana gönderi belli bir süre sonra düzenlenemediğinden, yeni bir mesaj yazmak zorunda kaldım. İlk gönderideki ayarlardan sadece değişen ayarları bu gönderide paylaşacağım. Burada paylaşmadığım ayarlar, hala ilk gönderideki ayarlarla aynıdır.

Monitör Ayarları

Görünüm Modu => Oyun => Özel =>

Siyah Dengeleme: %10
Kontrast: %78
Parlaklık: %50 (Bu iki ayarı ortama ve göz zevkinize göre değiştirebilirsiniz.)
Gamma: 2.2

Manuel Görüntü Ayarı =>
Netlik: %75

Nvidia Denetim Masası Ayarları

Ekran =>Masaüstü Renk Ayarlarını Ayarla =>

Aydınlık: %50
Kontrast: %50
Gama: 1.00
Digital Vibrance: %80
Renk Tonu: %0

G-Sync'i optimal şekilde yapılandırmak için

G-Sync Ayarları=>

G-SYNC, G-SYNC Uyumlu özelliğini aktifleştir ibaresini, Tam ekran modu için etkinleştirip aktif edin. Pencere içinde ve tam ekran modu için etkinleştir seçeneğini seçince, bazı kullanıcılar çeşitli sorunlarla karşılaşmış.

3D Ayarlarının Yönetilmesi => Genel Ayarlar =>

Maksimum Kare Hızı: 141 FPS
Monitör Teknolojisi: G-SYNC Uyumlu
Düşey Senkronizasyon: Açık
Düşük Gecikme Oranı Modu: Ultra

NOT: Bu ayarlar yaptığım araştırmalar sonucunda, görüntü yırtılması ve giriş gecikmesini dengelemek ve olabildiğince aza indirmek içindir. Artık FPS sabitleme için RTSS kullanmayıp daha az giriş gecikmesi sunan Nvidia Denetim Masası'ndaki FPS sabitleyiciyi kullanıyorum. Daha da az giriş gecikmesi için, FPS limiti ayarına sahip olan oyunlarda, oyun ayarlarından FPS'i limitledikten sonra Nvidia 3D ayarlarında o oyuna özel 3D ayar kullanıp, denetim masasındaki FPS limitlemesini kaldırın. V-Sync'i oyunlarda her zaman kapalı, Nvidia Denetim Masası'nda açık tutun.
Ben siyah dengeleme, Gelişmiş DCR, Aşırı Tarama, Mavi Işık Filtresi seçeneklerine erişemiyorum solgun görünüyor FreeSync kapalıyken de açıkken de. Bu seçenekleri erişilebilir hale nasıl getirebilirim?

Aynı model monitöre sahibim. Bu gün ekranın sol alt tarafında beyaz bir şerit çıktı ne yapmam lazım alalı 1 sene oldu.

Dosya Ekleri

• IMG_20210114_051148.jpg
    IMG_20210114_051148.jpg
    30,9 KB · Görüntüleme: 117
  • IMG_20210114_051029.jpg
    IMG_20210114_051029.jpg
    33,1 KB · Görüntüleme: 111
  • IMG_20210114_051009.jpg
    IMG_20210114_051009.jpg
    150,4 KB · Görüntüleme: 117
Merhaba yeni almayı düşünen birisi olarak soruyorum HDMI ile 144hz alabilir miyim? @ELITE_36
Merhaba, HDMI kablosu ile de 144 Hz alabilirsiniz. Ancak Nvidia ekran kartınızla Freesync / Uyumlu G-Sync açabilmeniz için Displayort kablosu kullanmak şart oluyor. HDMI kablosu kullanarak Nvidia ekran kartıyla G-sync/Freesync açamıyorsunuz ancak AMD ekran kartınız varsa hem HDMI ile hem de Displayport ile Freesync açabilirsiniz. Ben bu monitörü aldığım günden beri sorunsuz şekilde kullanıyorum ve hala monitörü öneriyorum.

Merhaba, gönderinin üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra, şu an kullandığım, gözüme daha hoş gelen monitör ve Nvidia Denetim Masası ayarlarını sizinle paylaşmak istedim. Bu ayarları kendi göz zevkinize ve bulunduğunuz ortama göre değiştirebilirsiniz. Ana gönderi belli bir süre sonra düzenlenemediğinden, yeni bir mesaj yazmak zorunda kaldım. İlk gönderideki ayarlardan sadece değişen ayarları bu gönderide paylaşacağım. Burada paylaşmadığım ayarlar, hala ilk gönderideki ayarlarla aynıdır.

Monitör Ayarları

Görünüm Modu => Oyun => Özel =>

Siyah Dengeleme: %10
Kontrast: %78
Parlaklık: %50 (Bu iki ayarı ortama ve göz zevkinize göre değiştirebilirsiniz.)
Gamma: 2.2

Manuel Görüntü Ayarı =>
Netlik: %75

Nvidia Denetim Masası Ayarları

Ekran =>Masaüstü Renk Ayarlarını Ayarla =>

Aydınlık: %50
Kontrast: %50
Gama: 1.00
Digital Vibrance: %80
Renk Tonu: %0

G-Sync'i optimal şekilde yapılandırmak için

G-Sync Ayarları=>

G-SYNC, G-SYNC Uyumlu özelliğini aktifleştir ibaresini, Tam ekran modu için etkinleştirip aktif edin. Pencere içinde ve tam ekran modu için etkinleştir seçeneğini seçince, bazı kullanıcılar çeşitli sorunlarla karşılaşmış.

3D Ayarlarının Yönetilmesi => Genel Ayarlar =>

Maksimum Kare Hızı: 141 FPS
Monitör Teknolojisi: G-SYNC Uyumlu
Düşey Senkronizasyon: Açık
Düşük Gecikme Oranı Modu: Ultra

NOT: Bu ayarlar yaptığım araştırmalar sonucunda, görüntü yırtılması ve giriş gecikmesini dengelemek ve olabildiğince aza indirmek içindir. Artık FPS sabitleme için RTSS kullanmayıp daha az giriş gecikmesi sunan Nvidia Denetim Masası'ndaki FPS sabitleyiciyi kullanıyorum. Daha da az giriş gecikmesi için, FPS limiti ayarına sahip olan oyunlarda, oyun ayarlarından FPS'i limitledikten sonra Nvidia 3D ayarlarında o oyuna özel 3D ayar kullanıp, denetim masasındaki FPS limitlemesini kaldırın. V-Sync'i oyunlarda her zaman kapalı, Nvidia Denetim Masası'nda açık tutun.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı