ViewSonic XG2405 & AOC 24G2U

Viewsonic or AOC?

• ViewSonic XG2405

Oy: 20 44,4%
  • AOC 24G2U

Oy: 25 55,6%

• Oy verenlerin toplamı
    45
Yanıt verme zamanı: Standart, gelişmiş ve Ultra hızlı şeklinde 3 seçenek olup monitörü aldığımda standart seçiliydi. Ben gelişmişi kullanıyorum. Ultra hızlı seçeneğinde ghosting çoktu.
Bu isimlendirmelerin kaç Ms'ye denk geldiğini söyleyen bir makale veya inceleme bulamadım.
Monitörümün 144 Hz değişik tepki sürelerine ait ufo test:Eki Görüntüle 683707
İkincisi de değişik HZ ve tepki sürelerine ait ufo test:Eki Görüntüle 683711

Peki 1 ms mode ne işe yarıyor monitörün ayarlarındaki

Peki 1 ms mode ne işe yarıyor monitörün ayarlarındaki
Monitörün özelliklerinde 1 MS yazmak çok önemli üretici için. En basitinden 1700 TL bütçen olsun. İki monitör var tek farkları birinde 1 MS diğerinde 4 MS yazıyor. 4 MS yazan firma idealist bir tavırla en ideal ghosting seviyesine göre 4 MS'den aşağısını desteklemeyi veya daha düşük tepki süresiyle pazarlamayı doğru bulmamış olsun. Sen bu kadar ayrıntıyı bilmeden hangi monitörü alırsın?
Piyasadaki rekabetten oluyor. En basitinden Hepsiburada sitesinde monitörlere girip filtrelerden 1 MS'yi seçtin diyelim. Kafadan 2-3-4 MS değerine sahip monitörleri göremeden eledin bile.
Tepki süresi- HZ- Ghosting arasındaki ilişkiyi standarta bağlayan kriter konulmadıktan sonra bu aldatmaca bitmez.

Yanıt verme zamanı: Standart, gelişmiş ve Ultra hızlı şeklinde 3 seçenek olup monitörü aldığımda standart seçiliydi. Ben gelişmişi kullanıyorum. Ultra hızlı seçeneğinde ghosting çoktu.
Bu isimlendirmelerin kaç Ms'ye denk geldiğini söyleyen bir makale veya inceleme bulamadım.
Monitörümün 144 Hz değişik tepki sürelerine ait ufo test:Eki Görüntüle 683707
İkincisi de değişik HZ ve tepki sürelerine ait ufo test:Eki Görüntüle 683711

Bu değerleri MSI G241 için nerede bulabilirim ben? Response time en hızlıya alınca hiçbir bozulma olmuyor ekranda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Baktım her yere, seninki gibi test sonuçları gösteren yer yok. acaba fark olmadığı için mi koymamışlar?
Firma öne çıkarmak istediği ürünleri yollar test için. Ek olarak inceleme yapanlar piyasada çok söz edilen bir model ise kendileri de temin edip test ederler. İnceleme sonucu pek yoksa ondandır. Zaten kullanıyorsun ve sorun yoksa iyi bir monitör almışsın demek ki.

Firma öne çıkarmak istediği ürünleri yollar test için. Ek olarak inceleme yapanlar piyasada çok söz edilen bir model ise kendileri de temin edip test ederler. İnceleme sonucu pek yoksa ondandır. Zaten kullanıyorsun ve sorun yoksa iyi bir monitör almışsın demek ki.

Evet benim de ilgimi çeken bu oldu zaten. Diğer IPS monitörlerde tepkime süresini en hızlıya ya da Fastest'a çekince görüntü bozuluyor, parlaklık azalıyor, ghosting olayı oluyor. Bende ise hiçbir sorun olmuyor. Ghosting sıfıra yakın, normale de alsam, en hızlıya alsam aynı. O yüzden sordum size de.

Evet benim de ilgimi çeken bu oldu zaten diğer IPS monitörlerde tepkime süresini en hızlıya ya da fasteste çekince görüntü bozuluyor parlaklık azalıyor ghosting olayı oluyor. Bende ise hiçbir sorun olmuyor ghosting sıfıra yakın normalede alsam en hızlıya alsam aynı o yüzden sordum size de.
Senin monitörde 1 MS MPRT cinsinden değeri. Bu değer GTG olarak aşağı yukarı 3-4 MS değerine denk geliyor diye biliyorum.
Endişelenilecek bir durum yok. 240 HZ'e kadar (240 HZ de dahil) olan monitörde 4 MS GTG gayet yeterli. Teknik açıklaması biraz karışık ama monitörün HZ desteği ile tepki süresinin eşdeğer olması için en fazla kaç MS olması ile ilgili araştırma ve buna bağlı makaleler var.
Önemli olan monitörün HZ değerine yetişecek tepki süresine sahip olması.
Bir diğer husus da bir monitör değişik HZ aralıklarında farklı ghosting veya motion blur seviyesinde çalışmaları. Freesync veya gsync kullanıyorsanız ve oynadığınız oyunda FPS dalgalanıyorsa bu husus önemli.
Örnrğin 144 HZ en düşük tepki süresinde ghosting veya motion blur değeri %5 iken 120 HZ'de %9, 100 HZ'de %15 olabiliyor.
Mühim olan ideal tepki süresiyle tüm bu HZ aralıklarında az ve dengeli motion blur veya ghosting seviyesini bulmak.
Aksi halde freesync ve gsync ile takılmaların önüne geçersiniz ama ideal tepki süresini seçmediğinizden bulanıklaşan veya gölgelenen bir görüntü elde edersiniz.
Bazı monitörleri çok pahalı yapan bu tür ince detaylarda daha iyi olması.
Bu hususlarda örnek inceleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Senin monitörde 1 ms mprt cinsinden değeri. Bu değer GTG olarak aşağı yukarı 3-4 ms değerine denk geliyor diye biliyorum.
Endişelenilecek bir durum yok. 240 Hz'e kadar (240 Hz'de dahil) olan monitörde 4 ms gtg gayet yeterli. Teknik açıklaması biraz karışık ama monitörün HZ desteği ile tepki süresinin eşdeğer olması için en fazla kaç MS olması ile ilgili araştırma ve buna bağlı makaleler var.
Önemli olan monitörün HZ değerine yetişecek tepki süresine sahip olması.
Bir diğer husus da bir monitör değişik HZ aralıklarında farklı ghosting veya Motion blur seviyesinde çalışmaları. FreeSync veya G-SYNC kullanıyorsanız ve oynadığınız oyunda FPS dalgalanıyorsa bu husus önemli.
Örnrğin 144 Hz en düşük tepki süresinde ghosting veya Motion blur değeri %5 iken 120 Hz'de %9, 100 Hz'de %15 olabiliyor.
Mühim olan ideal tepki süresiyle tüm bu HZ aralıklarında az ve dengeli Motion blur veya ghosting seviyesini bulmak.
Aksi halde FreeSync ve G-SYNC ile takılmaların önüne geçersiniz ama ideal tepki süresini seçmediğinizden bulanıklaşan veya gölgelenen bir görüntü elde edersiniz.
Bazı monitörleri çok pahalı yapan bu tür ince detaylarda daha iyi olması.
Bu hususlarda örnek inceleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende GTX 1660 ekran kartı var ama kullanmıyorum G-SYNC'yi yırtılma olayınada rastlamadım hiç GTA 5 CS:GO pub Lite falan o yüzden sürekli en hızla modda kullanıyorum hep.

Geri
Yukarı