AOC 24G2U vs VIEWSONIC XG2405 vs VIEWSONIC XG2401

Birkaç gün önce XG2405'i satın aldım kurdum ayarlarını yaptım gayet memnunum aklında soru olanlar var ise cevaplayabilirim. Display Port kablosu çıkmadığı için üzülenlere güzel bir haberim var. Monitör 1.4 HDMI desteklediği için 144Hz ve Freesync kullanabiliyorsunuz.
Birkaç gün önce XG2405'i satın aldım kurdum ayarlarını yaptım gayet memnunum aklında soru olanlar var ise cevaplayabilirim. Display Port kablosu çıkmadığı için üzülenlere güzel bir haberim var. Monitör 1.4 HDMI desteklediği için 144Hz ve Freesync kullanabiliyorsunuz.

İyi günler bu monitörü satın alıcam şu an 1600 liraya internette mevcut IPS panel olması ve renkler konusunda tatmin edici mi ? HDMI ile bağlarsam herhangi bir veri kaybı yaşar mıyım?

İyi günler bu monitörü satın alıcam şu an 1600 liraya internette mevcut IPS panel olması ve renkler konusunda tatmin edici mi ? HDMI ile bağlarsam herhangi bir veri kaybı yaşar mıyım?
Şuan HDMI kablo ile kullanıyorum monitörü. Herhangi bir veri kaybı yaşamıyorum. 144Hz ve Freesync'i oldukça iyi bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Fakat vaktiniz varsa Mail yoluyla iletişime geçerseniz Viewsonic size Display Port kablosu gönderebiliyor. Aynı zamanda 1600 çok çok iyi bir fiyat keşke biraz bekleseymişim. Amazon'da 6 ay vadesiz taksitte var. Kaçırmadan alın derim. Renkler konusunda oldukça tatmin edici bu fiyatta rakipsiz.

Şuan HDMI kablo ile kullanıyorum monitörü. Herhangi bir veri kaybı yaşamıyorum. 144Hz ve Freesync'i oldukça iyi bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Fakat vaktiniz varsa Mail yoluyla iletişime geçerseniz Viewsonic size Display Port kablosu gönderebiliyor. Aynı zamanda 1600 çok çok iyi bir fiyat keşke biraz bekleseymişim. Amazon'da 6 ay vadesiz taksitte var. Kaçırmadan alın derim. Renkler konusunda oldukça tatmin edici bu fiyatta rakipsiz.
Ekran kartım Nvidia 1070 8 GB o yüzden biraz geriliyorum herkes amd ile daha senkron falan dp kablosu çıkmıyor işte freesync mi ne açınca parlaklık kaybı yaşıyorsunuz falan demiş ama bilemiyorum. Almayı düşünüyorum şu an ama DP kablosu falan ekstradan 100 lira nerdeyse.
Arkadaşlar uzun bir süreçten sonra bugün monitörü almış bulunuyorum.
Monitör ile ilgili ilk izlenimlerimi sizinle paylaşmak isterim.

Arkadaşlar monitör 1MS moduna alındığı zaman AMD Freesync özelliğini, Parlaklık ayarlarını ve Yanıt Verme Süresi başlıklarını aktif edemiyorsunuz. (DP kablosu ile bağlı) Monitör gayet şık sade bir tasarımıyla gözüme çarptı ve gerçekten ortalama bir monitöre göre ağır bir yapıya sahip. Ayakları özellikle çok sağlam basıyor bulunduğu masaya ve masayı aşırı sarsarak kullanmadığınız sürece bir sarsılma, titreme, oynama olmuyor. Neredeyse hiç denk gelmedim monitör dümdüz bana bakıyor.
Işık sızmasına rastlamadım şu an mesajı %100 parlaklık, Freesync modu aktif, Yanıt Verme Süresi ultra hızlı, 1MS modu kapalı, Kontrast %75 olacak şekilde kullanıyorum. Renklerle ilgili hiç ayar yapmadım standart ayarlardan kendim ayar yaparak devam ettim düzenlemelere. Ölü piksel yok. Vatan Bilgisayardan alımı gerçekleştirdim. Ghosting sorunu gözle görebileceğimden düşüktü. 1 MS modu aktifken testlerde gerçekten 0.5 ve 1.8 MS arası değerler aldım. 1MS modu kapalıyken Freesync aktif ettiğinizde maksimum 120 Hz alabiliyorsunuz fazlasına izin vermiyor maalesef...Freesync kapalı 1MS modu kapalıyken 144 Hz ayarladığınızda Yanıt Verme Süresi Ultra hızlıdayken yine 0.5 ile 2.5 MS arası değerler aldım.

Arkadaşlar monitörle ilgili şu an için kontrollerini sağladığım noktalar bunlar. Freesync aktif ettiğim ekran kartı NVIDIA GTX 1070. DP ile bağlantı sağlandı ve söylediğim testler yapıldı.

TFTTEST programından baktığımda monitörün MS değeri 6.59, 7.49 olarak görünüyordu.

Şu an için kontrollerim bu kadar dostlar aklınızda kalan soruları sorabilirsiniz.
İyi geceler bu monitörü satın almak istiyorum fakat 1 ms modunda yaşanan parlaklık düşmesi ciddi bi sorun mudur ? çok mu rahatsız edici

Son düzenleme:
Ekran kartım Nvidia 1070 8 GB o yüzden biraz geriliyorum herkes amd ile daha senkron falan dp kablosu çıkmıyor işte freesync mi ne açınca parlaklık kaybı yaşıyorsunuz falan demiş ama bilemiyorum. Almayı düşünüyorum şu an ama DP kablosu falan ekstradan 100 lira nerdeyse.

İyi geceler bu monitörü satın almak istiyorum fakat 1 ms modunda yaşanan parlaklık düşmesi ciddi bi sorun mudur ? çok mu rahatsız edici
1ms modunu kullanmazsın muhtemelen çok fazla parlaklık düşüyor. Zaten competitive çok önem veriyorsan TN panel bir monitör tercih etmen lazım onun haricinde 1ms olmasa bile çoğu ips modele göre ms değeri gayet iyi. Freesync'te parlaklık düşme falan yok yanlış biliyorsun. DP olmadan yapamayacağın tek şey GSYNC açmak sanırım. Onu da dediğim gibi ViewSonic'e mail atarsan gelir kablon. Şuan bu monitör dışında daha iyi bir şey alamazsın bu fiyata.

1ms modunu kullanmazsın muhtemelen çok fazla parlaklık düşüyor. Zaten competitive çok önem veriyorsan TN panel bir monitör tercih etmen lazım onun haricinde 1ms olmasa bile çoğu ips modele göre ms değeri gayet iyi. Freesync'te parlaklık düşme falan yok yanlış biliyorsun. DP olmadan yapamayacağın tek şey GSYNC açmak sanırım. Onu da dediğim gibi ViewSonic'e mail atarsan gelir kablon. Şuan bu monitör dışında daha iyi bir şey alamazsın bu fiyata.
AOC 23.6" C24G2AE 165Hz 1ms 2xHDMI 2xDP FreeSync Premium Curved Gaming Monitör | ITOPYA

MSI 23.8" OPTIX G241 144Hz 1ms 2xHDMI DP FHD IPS Freesync Gaming Monitör | ITOPYA

şu ikisi arasında kaldım şu an ikisi de 1500 tl.. FPS oyunları oynamayı çok seviyorum fakat dizi film de izliyorum monitörde ne yapmalıyım ?

Oyun oynarken aynı zamanda dizi film vs. izliyorsanız. IPS'ten şaşmayın lütfen. Emin olun 2-3ms sizin oyun performansınızı etkilemez. Aynı zamanda XG2405'in diğer monitörlere kıyasla şöyle bir artısı var. Ayağı gerçekten çok sağlam ve fonksiyonel. Monitörü her yere döndürebiliyorsunuz bu sayede masanız biraz küçükse gerçekten çok faydası oluyor. Monitörü hareket ettirmeden sağa sola her yere çevirebiliyorsunuz ben işime yaramaz diye düşünmüştüm fakat çok yarıyor.

Oyun oynarken aynı zamanda dizi film vs. izliyorsanız. IPS'ten şaşmayın lütfen. Emin olun 2-3MS sizin oyun performansınızı etkilemez. Aynı zamanda XG2405'in diğer monitörlere kıyasla şöyle bir artısı var. Ayağı gerçekten çok sağlam ve fonksiyonel. Monitörü her yere döndürebiliyorsunuz bu sayede masanız biraz küçükse gerçekten çok faydası oluyor. Monitörü hareket ettirmeden sağa sola her yere çevirebiliyorsunuz ben işime yaramaz diye düşünmüştüm fakat çok yarıyor.

Hocam iyi günler,
2019'da başlatılan bu başlık günümüzde hala büyük bir soru aslında :D ben de monitör seçimi yaparken 24G2U ile XG2405 arasında kaldım. Asıl almak istediğim ASUS TUF monitörlerinden XG2405 ile aynı özelliklere sahip olanıydı ancak aralarında 800 lira gibi bir fark var ancak özellik olarak fark yok. Ben de geçtiğimiz gün XG2405 sipariş ettim AOC duruş açısından tatmin etmedi pek beni. Alırken de şu an beklerken de aklımda 1ms moduna alınca olan parlaklık ayarı kalıyor. Eskiden çok FPS oynardım şu an için genellikle LoL oynuyorum ancak gene de ara sıra arkadaşlarımızla FPS girdiğimiz zamanlar oluyor. Bu 1ms moduna alınca parlaklık oynanmayacak hale falan mı geliyor? Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?
Hocam iyi günler,
2019'da başlatılan bu başlık günümüzde hala büyük bir soru aslında :D ben de monitör seçimi yaparken 24G2U ile XG2405 arasında kaldım. Asıl almak istediğim ASUS TUF monitörlerinden XG2405 ile aynı özelliklere sahip olanıydı ancak aralarında 800 lira gibi bir fark var ancak özellik olarak fark yok. Ben de geçtiğimiz gün XG2405 sipariş ettim AOC duruş açısından tatmin etmedi pek beni. Alırken de şu an beklerken de aklımda 1ms moduna alınca olan parlaklık ayarı kalıyor. Eskiden çok FPS oynardım şu an için genellikle LoL oynuyorum ancak gene de ara sıra arkadaşlarımızla FPS girdiğimiz zamanlar oluyor. Bu 1ms moduna alınca parlaklık oynanmayacak hale falan mı geliyor? Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Bu arada önceden bahsedilen daha ucuz olduğu için AOC tercih etme olayı tersine döndü biraz. AOC ile ViewSonic arasında 200 lira gibi bir fark mevcut bazı yerlerde daha fazla :D.

Hocam iyi günler,

Bu arada önceden bahsedilen daha ucuz olduğu için AOC tercih etme olayı tersine döndü biraz. AOC ile ViewSonic arasında 200 lira gibi bir fark mevcut bazı yerlerde daha fazla :D.
Daha önemlisi o mod açıkken oluşan strobe crosstalk denen şey. O modu hedefleyerek alıyorsan 1 ms modu yani blur reduction modu açıkken monitör ne kadar iyi görüntü verebiliyor onu araştır. "Strobe Crosstalk" yazabilirsin

Daha önemlisi o mod açıkken oluşan strobe crosstalk denen şey. O modu hedefleyerek alıyorsan 1 ms modu yani blur reduction modu açıkken monitör ne kadar iyi görüntü verebiliyor onu araştır. "Strobe crosstalk" yazabilirsin.

Monitör elime gelince yapacağım testlerden birisi olacak. Sizlere de bilgi veririm bu konu hakkında. Teşekkürler.

Geri
Yukarı