Virüs bittikten sonra ne olur?

Arkadaşlar virüs bittikten sonra Çin ile Amerikanın savaşa girebileceklerini söyleyenler var diğer ülkelerinde dahil olacağı bir 3.Dünya Savaşından bahsediliyor sizce bu ne kadar gerçekçi?
Çıkma ihtimali var olmakla birlikte; eğer silahlı bir 3. Dünya Savaşı olur ise ilk iki Dünya Savaşı'nın iki katı ölüm geleceğini düşünüyorum. Abartmıyorum, en az 150-200 milyon kişi ölür.

Bitmiş ekonomiden gözü dönmüş bir ABD, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin de bu ölüm sayısı umurlarında olmayabilir. Çünkü onları huzura erdiren ekonomi idi. Ekonomileri yoksa savaşa evet demeleri yüksek olabilir.

Çıkma ihtimali var olmakla birlikte; eğer silahlı bir 3. Dünya Savaşı olur ise ilk iki Dünya Savaşı'nın iki katı ölüm geleceğini düşünüyorum. Abartmıyorum; en az 150-200 milyon kişi ölür.

Bitmiş ekonomiden gözü dönmüş bir ABD, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin de bu ölüm sayısı umurlarında olmayabilir. Çünkü onları huzura erdiren ekonomi idi. Ekonomileri yoksa savaşa evet demeleri yüksek olabilir.
Hocam 3.Dünya Savaşı öyle yada böyle olacak bu Albert Pike denen herif birinci ve ikinci dünya savaşını birebir bilen adamlardan biri 2.Dünya Savaşı'nda Naziler diye bir örgütün bile kurulacağından mektubunda bahsediliyor yani mektup gerçek 3. Dünya Savaşı ile ilgili de öngörüleri var bence gerçekleşecek er yada geç ondan sonra ne olur bilmiyorum. Benim merak ettiğim böyle bir süreçte Türkiye'nin nasıl bir çizgide olacağı atıyorum bugün savaş çıksa sizce Türkiye kimi destekler hangi tarafta yer alır? Ve bu savaş sonunda galip veya mağlup olması ile birlikte nasıl senaryolar oluşur?

Ne olmasını bekliyorsunuz ki. 1720 - 1820 - 1920 yıllarında'da salgın hastalıklar gerçekleşti dünyada. Şimdi 2020'nin salgın hastalığını yaşıyoruz. Hepsinde dünya savaşı çıkacak değil ya. Hayat normale dönecek insanlar normaldeki gibi yaşayacak.

Ne olmasını bekliyorsunuz ki. 1720 - 1820 - 1920 yıllarında'da salgın hastalıklar gerçekleşti dünyada. Şimdi 2020'nin salgın hastalığını yaşıyoruz. Hepsinde dünya savaşı çıkacak değil ya. Hayat normale dönecek insanlar normaldeki gibi yaşayacak.
Hemen çıkacağından bahsetmiyorum fakat bu bir ön ayak oluşturup işleri hızlandırmaz mı hocam? Biraz mantıklı bakınca.

Hocam 3.Dünya Savaşı öyle yada böyle olacak bu Albert Pike denen herif birinci ve ikinci dünya savaşını birebir bilen adamlardan biri 2.Dünya Savaşı'nda Naziler diye bir örgütün bile kurulacağından mektubunda bahsediliyor yani mektup gerçek 3. Dünya Savaşı ile ilgili de öngörüleri var bence gerçekleşecek er yada geç ondan sonra ne olur bilmiyorum. Benim merak ettiğim böyle bir süreçte Türkiye'nin nasıl bir çizgide olacağı atıyorum bugün savaş çıksa sizce Türkiye kimi destekler hangi tarafta yer alır? Ve bu savaş sonunda galip veya mağlup olması ile birlikte nasıl senaryolar oluşur?
Bundan 100 yıl önce olsa bu virüsü bahane edip anında savaşlar açılmıştı bile. Hem savaş açmaya güzel bir bahane hem de sömürü ve toprak alınması için iyi bir adım olurdu. Fakat günümüzde sosyal yapı artık o zaman gibi değil. O zamanlar sosyal yapının fazla bir önemi yoktu; insanlar gücün sadece kendini yönetenlerde olduğunu sanıyordu fakat artık günümüzde öyle değil. Artık devleti yönetenler asıl gücün halkta olduğunu biliyor.

Virüs bittikten sonra halk ile birlikte devletlerin çoğu Çin'e nefret kusacaktır. Şimdiden ABD, Almanya Çin'e suçlamaları başlattı bile. Almanya ülke ekonomisine en çok katkı veren fakat faaliyet gösteremeyen işlevleri için Çin'den bir para istemişti geçenlerde. ABD'de artık virüsün insan yapımı olduğuna sıcak bakıyor (kesin değil fakat bu söylem ABD'nin işine geliyor).

Türk halkına bir bakın Çinlilere sövmeyen yoktur bu virüsü başımıza bela ettiği için. Hükümetler şimdi bu beladan kurtulmanın derdinde pek siyasi bir şey demiyorlar fakat ortalık düzelmeye başlayınca bu işin Dünya'da bir de siyasi boyutu olacak elbette... İşte o zaman kimin kimi destekleyeceği ortaya çıkacaktır. Ha bu saf belirleme olayında bir de istenip istenmeme durumun var tabii. Geçen haftalarda Yunan medyası bizi virüslü göçmenleri onlara yolladığımızı haber yaptı. Oluşan bir tarafta örnek veriyorum ABD bizi istemiyorsa böyle suçlaması olan bir ülkenin yanında yer alıp bize karşı olabilir. Bu durumda otomatikman karşı tarafa yaklaşman gerekecek. Çünkü daha önce I. Dünya Savaşı'nda oldu. Osmanlı Devleti biraz daha güçlü olsaydı İtilaf devletleri arasında yer alabilirdi fakat güçsüz olduğundan ve paylaştırılmak istendiğinden İtilaf devletleri, Osmanlı Devleti'ni kendi saflarında kabul etmedi.

Kısaca diyeceğim şudur; olası savaşta Türkiye'nin kimi destekleyeceği önemli değil Türkiye'yi hangi tarafın isteyeceği önemli.

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi fakat önceki salgınlar bu kadar yayılmadı. Çıktığı bölgelere yakın yerlerde sadece görültü. Ulaşımın çok kolaylaşması nedeniyle Dünya'ya yayıldı. Insan ömrü ve sağlığı tıp ile gelişti. Iletişim hızlandığından haberdar olmak ve önlem almak kolaylaştı. Bu virüsün yayılmasına sebep olan en önemli etken bilinçsiz insanlardır. Illaki aşısı ve ilacı bulunacaktır. Ilaç üretmek uzun süren bir iştir. Daha zoru o ilacın insanların hayatlarına olumsuz etki etmeyecek şekilde geliştirmek. Bundan dolayı savunma yöntemimiz bir süre daha olmayacak. O zamana kadar yetkilileri dinleyip olabildiğince temastan kaçınmak bize düşen görevdir.

Virüs bittikten sonra ABD ve Batı ülkelerinin Çin'e yaptırım uygulayacaklarını düşünüyorum.

Bu faturanın hesabı mutlaka sorulacaktır.

Savaş kaçınılmaz bir şey, Virüs'ten sonra savaşlar olursa bunların virüs'e bağlanması saçmalamak olur.Virüs ile savaşın bir alakası nerede mantıklı bakınca.
Reyis Avrupa Birliği diye bir şey kalmayabilir ortada ayrıyetten işsizlik çok fazla artacak ekonomiler çökebilir tekrar toplamaları gerebilir. Ayrıyetten bu salgınla gördük ki dokunulamaz süper güç denen ABD çaresiz kaldı diğer ülkelere yardım edemedi yardım yine Çin'den geldi bu olay paranın aslında süper güç olmaya yetecek bir şey olmadığını gösterdi belkide bu salgından sonra ortada artık Süper Güç diye adlandırılan devletler silinir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı