Virüs bulaşan dosyalar nasıl kurtarılır?

brkgl656

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün başıma neler geldi neler.
İnternetten bir program yükledim. Setup dosyasını açıp kurdum ve o an bilgisayara virüs bulaştığını anladım. Önce her zamankiler gibi sanıp temizlemeye çalıştım fakat olay çok vahim. Dosyaların uzantıları sonuna". Lapoi" eklenmiş ve hiçbiri açılmıyordu: C klasöründe "read me" yazan bir not defteri vardı. Açıp okuduğumda İngilizce: " Endişelenmeyin dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Bunun için verdiğimiz linkteki adrese 980$ yatırmanız yeterlidir. " Seklinde devam eden yazı vardi. İnternet erişimim yok, USB girişti tamamen iptal. 1TB verim var, önemli olmasaydi eğer siler format atardım ama tüm verilerim orada.

Son düzenleme:
Yanlış Bilgilendirme
Formatı çak. Ardından harddiski için kurtarma programları mevcut. Onları indirirsin ardından lazım olan dosyaları alırsın. Fotoğrafların önemli dosyaların varsa al. Exe gibi uzantılı oyun falan varsa almamanı öneririm virüsler aktif olmadığı için çalışamaz. Sisteme yüklenenler çalışır veya tıklananlar dediğin gibi ya kurman lazım ya da tıklayıp açman lazım. Bir daha dosya indirdikten sonra tarat ve virüs programı kullanmıorsan virüstotalle tarat.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fidye yazılımı bulaşmış. Bu uzantının anahtarı yayınlanana kadar bekleyin. Bu konuyu takip ederseniz yayınlandığında haber veririz inşallah.
Uzantı yanılmıyorsam ''lapoi.'' şeklinde. Bu uzantının yok mudur? Yapmam gerekenler nelerdir?

Dosya uzantılarının değişmiş olması tüm dosyalara virüs bulaştığı anlamına gelmese bile, bu değişim özellikle şifreli dosyalarınıza hasar verebilir. Güvenli modda açmak tüm servisleri durdurur ve daha kolay işlem yaparsınız. Öncelikle dosyalarınızı başka bir diske kopyalayın. Taratmayı onlar üzerine format sonrası yapmak daha mantıklı göründü bana. Bu tür malware ve fidye yazılımları için profesyonel bir antivirüs ve destek sağlanmalıdır.

Dosya uzantılarının değişmiş olması tüm dosyalara virüs bulaştığı anlamına gelmese bile, bu değişim özellikle şifreli dosyalarınızı hasar verebilir. Güvenli modda açmak tüm servisleri durdurur ve daha kolay işlem yaparsınız. Öncelikle dosyalarınızı bir diske taşıyın. Taratmayı onlar üzerine format sonrası yapmak daha mantıklı göründü bana. Bu tür malware ve fidye yazılımları için profesyonel bir antivirüs ve destek sağlanmalıdır.
Hocam elimde disk yok. Zaten veriler 960 küsür GB. Profesyonelden kastınız nedir? Ne gerekiyorsa yaparım.
Hocam elimde disk yok. Zaten veriler 960 küsür GB. Profesyonelden kastınız nedir? Ne gerekiyorsa yaparım.
SSD diskine (Windows'un kurulu olduğu dizin) format atarak internet erişimi ve USB girişleri açmayı başardım. Sistem çok ağır çalışıyordu fakat şimdi düzeldi. Lakin dosyalarım hala. Lapoi uzantılı ve kullanıcı bilgilerinde yukarıda bahsettiğim 'readme' hala mevcut.

Hocam elimde disk yok.Zaten veriler 960 küsür GB.Profesyonelden kastınız nedir?Ne gerekiyorsa yaparım.
Dosyalarınızı bir diske kopyalamanız her durumda kayıp riskini azaltacaktır. Akil Gündoğan hocam size durumu benden daha iyi anlatmış. Geçmiş olsun, ben de takipteyim ve en iyi çözümü iletmeye çalışacağım. Bilgisayarı internete bağlamanız virüs yayılımını artırabilir. Dikkatli davranmakta fayda var.

Son düzenleme:
Dosyalarınızı bir diske kopyalamanız her durumda kayıp riskini azaltacaktır. Akil Gündoğan hocam size durumu benden daha iyi anlatmış. Geçmiş olsun, ben de takipteyim ve en iyi çözümü iletmeye çalışacağım. Bilgisayarı İnternete bağlamanız virüs yayılımını artırabilir. Dikkatli davranmakta fayda var.
Teşekkür ederim sağ olun hepiniz. Eklediğim resimde bana bulaşan uzantı ile ilgili bir şeyler yazmış STOPDecrypter yazılımcısı. Bu yazılımı indirdiğimde bu uzantıyla ilgili şifre yok deniliyor. Beklemekten başka çaremiz yok sanırım.

Adsız.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı