Virüsten şüpheleniyorum

agapenar

Centipat
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Ben bir yıldır bilgisayarı hiç format atmadan kullanıyorum ve antivirüs kurmadım. Bu sitede dolaşıp güvenlik bölümündekileri okuyunca biraz şüphelendim ve bilgisayara Kaspersky’ın sitesinden Security Cloud’u indirip kurdum ve deneme sürümünü başlattım. Tarama yaptığımda hiçbir virüs bulmadı. Başka bir programla daha tarayayım dedim ve Malwarebytes yükledim. O da bir tane ChinAd isminde bir adware dışında sadece birkaç riskli program buldu ancak internete baktığımda onun virüs değil sadece Malwarebytes’ın öyle gördüğünü öğrendim. Yani PC temiz gözüküyor. Bunlar iyi hoş ancak şöyle bir sorun var ki ben daha önce Reddit’de gezerken birkaç linke (bu linklerin aralarında zaman var bir gün içerisinde olmadı.) tıklamıştım ve bunlar bir saniye içinde kendiliğinden kapanmıştı. Bu linkleri AdBlock kendisi kapatmış olabilir mi yoksa ben antivirüslerin bulamayacağı türden virüs kapmış olabilir miyim? Henüz bilgisayarımda kayda değer bir performans kaybı yaşanmadı veya öyle çok anormal bir durumla karşılaşmadım sadece PC açılırken arada bir CMD ekranı geliyor ama çok sık olmuyor bu. Sizce dert etmem gereken bir durum var mı?

Antivirüs programları bir şey bulmadıysa ve sizin gündelik kullanımlarınız sırasında yaşadığınız bir sorun yoksa içinizi rahat tutmakta fayda var. Kendinize bir kıstas belirleyin, mesela YouTube'da ''x'' isimli videoya girince şuan görev yöneticisi istatistiği böyle eğer bir artış olursa sorun olabilir gibisinden.

Bir şey indirilmediyse ve kurulmadıysa virüsün bilgisayara doğrudan bulaşacağını sanmıyorum. CMD ekranı pek çok nedenle açılıyor olabilir. Bazı ekran kartı sürücüleri dahi açılışta CMD ekranını çalıştırıyor. Başlatma seçeneklerine ve hizmetlere göz atarak şüphelendiğiniz şeyleri devre dışı bırakabilirsiniz. Çok kafanıza takıyorsanız yedeğinizi alıp temiz bir kurulum yapmanızı öneririm. En azından aklınızda bir soru işareti kalmaz.

Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Ben bir yıldır bilgisayarı hiç format atmadan kullanıyorum ve antivirüs kurmadım. Bu sitede dolaşıp güvenlik bölümündekileri okuyunca biraz şüphelendim ve bilgisayara Kaspersky’ın sitesinden Security Cloud’u indirip kurdum ve deneme sürümünü başlattım. Tarama yaptığımda hiçbir virüs bulmadı. Başka bir programla daha tarayayım dedim ve Malwarebytes yükledim. O da bir tane chinad isminde bir adware dışında sadece birkaç riskli program buldu ancak internete baktığımda onun virüs değil sadece Malwarebytes’ın öyle gördüğünü öğrendim. Yani PC temiz gözüküyor. Bunlar iyi hoş ancak şöyle bir sorun var ki ben daha önce reddit’de gezerken birkaç linke (bu linklerin aralarında zaman var bir gün içerisinde olmadı.) tıklamıştım ve bunlar bir saniye içinde kendiliğinden kapanmıştı. Bu linkleri AdBlock kendisi kapatmış olabilir mi yoksa ben antivirüslerin bulamayacağı türden virüs kapmış olabilir miyim? Henüz bilgisayarımda kayda değer bir performans kaybı yaşanmadı veya öyle çok anormal bir durumla karşılaşmadım sadece PC açılırken arada bir CMD ekranı geliyor ama çok sık olmuyor bu. Sizce dert etmem gereken bir durum var mı?

Hocam ben size önereyim eğer oyun oynayacaksan kapresky antivirüs al en iyi antivirüs bu.

Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Ben bir yıldır bilgisayarı hiç format atmadan kullanıyorum ve antivirüs kurmadım. Bu sitede dolaşıp güvenlik bölümündekileri okuyunca biraz şüphelendim ve bilgisayara Kaspersky’ın sitesinden Security Cloud’u indirip kurdum ve deneme sürümünü başlattım. Tarama yaptığımda hiçbir virüs bulmadı. Başka bir programla daha tarayayım dedim ve Malwarebytes yükledim. O da bir tane ChinAd isminde bir adware dışında sadece birkaç riskli program buldu ancak internete baktığımda onun virüs değil sadece Malwarebytes’ın öyle gördüğünü öğrendim. Yani PC temiz gözüküyor. Bunlar iyi hoş ancak şöyle bir sorun var ki ben daha önce Reddit’de gezerken birkaç linke (bu linklerin aralarında zaman var bir gün içerisinde olmadı.) tıklamıştım ve bunlar bir saniye içinde kendiliğinden kapanmıştı. Bu linkleri AdBlock kendisi kapatmış olabilir mi yoksa ben antivirüslerin bulamayacağı türden virüs kapmış olabilir miyim? Henüz bilgisayarımda kayda değer bir performans kaybı yaşanmadı veya öyle çok anormal bir durumla karşılaşmadım sadece PC açılırken arada bir CMD ekranı geliyor ama çok sık olmuyor bu. Sizce dert etmem gereken bir durum var mı?

Öncelikle Adblock'un kapatma ihtimali var. Görev yöneticisinden önce senin yüklemediğin bir program çalışıyor mu bak. Eğer bilmediğin bir program yoksa rahatlayabilirsin. Yinede emin olmak istersen AVG dene birde.

Antivirüs programları bir şey bulmadıysa ve sizin gündelik kullanımlarınız sırasında yaşadığınız bir sorun yoksa içinizi rahat tutmakta fayda var. Kendinize bir kıstas belirleyin, mesela YouTube'da ''x'' isimli videoya girince şuan görev yöneticisi istatistiği böyle eğer bir artış olursa sorun olabilir gibisinden.
Yani görev yöneticisini açtığımda açar açmaz “sistem kesintileri” diye bir şey birden yükselip toplam cpu %90 oluyor ama sonra hemen düşüyor ve toplam %4 falan oluyor pc boştayken herhalde görev yöneticisini açtığım için bir anlık yüklenme oluyor.

Yani görev yöneticisini açtığımda açar açmaz “sistem kesintileri” diye bir şey birden yükselip toplam cpu %90 oluyor ama sonra hemen düşüyor ve toplam %4 falan oluyor pc boştayken herhalde görev yöneticisini açtığım için bir anlık yüklenme oluyor.
Bendede oluyor o büyük ihtimal virüsle alakalı birşey değil.

Geri
Yukarı