Vivaldi vs. Brave vs. Edge

Bende bir fark göremedim ama ikisi arasında Brave daha iyi gibi. Vivaldi'nin arayüzüne alışamadım tam olarak. Siz en aktif ne kullanıyorsunuz hocam ?
Firefox.
Kullanımlar da burada.
Ben Edge, Chrome ve Opera kullanılmasını da savunmam ve sevmem bu arada.
Adamlar donumuzun rengine kadar biliyor orası doğru ama bari hücrelerimi incelemeyin :D.
Operayı zaten hiç sormayın.
Chrome=Google Ads telemetrisi :D.
Vivaldi hakkında bilgim yok.

Eki Görüntüle 770197
Bendeki tilki de böyle çalışıyor.
Video 720P 60 FPS 4K yazdığına bakma.
@Samotne Ciasteczka

Hocam sizdeki ayrı bir sorun bence.
Bende koklamıyor bile.
Orada yazan %30 Zoom'dan dolayı.

Ek olarak ikisinde de aynı site açıkken ram kullanımı Brave vs Edge.
Ekran görüntüsü 2020-12-08 143851.png

Firefox.
Kullanımlar da burada.
Ben Edge, Chrome ve Opera kullanılmasını da savunmam ve sevmem bu arada.
Adamlar donumuzun rengine kadar biliyor orası doğru ama bari hücrelerimi incelemeyin :D.
Operayı zaten hiç sormayın.
Chrome=Google Ads telemetrisi :D.
Vivaldi hakkında bilgim yok.
Teşekkürler Vivaldi'yi silip Firefox indireyim o zaman bakalım o nasıl ram tüketecek hızı nasıl.

Vivaldi daha çok özelleştirme seçeneği sunuyor. Opera'ya benziyor fakat hiç ısınamadım. Aktif olarak Brave kullanıyorum. Piyasada bulunan meşhur diyebileceğimiz çoğu tarayıcı kullanmış biri olarak ilk 5 listem:
1- Brave
2- Firefox
3- Slimjet
4- Vivaldi
5- Chromium Edge
Önerim kesinlikle Brave olacaktır. Mobil senkronizasyonu da çok iyi çalışıyor. Sakın Opera gibi bir spy-ware'a bulaşmayın. Ek olarak, Brave fazla RAM tüketen bir tarayıcı. Aklınızda bulunsun.

Aslında değeri bilinmeyen bir tarayıcı var: Basilisk.
Arayüz olarak Chrome'a benziyor ama tamamen farklılar.
Belki de aralarında en hızlısı Basilisk.

Gizlilik ve güvenlik olarak Brave daha iyi diyebilirim. Zaten Firefox eski CEO'su ve Mozilla vakfından ayrılmış bir ekip tarafından geliştiriliyor. Firefox ve Brave neredeyse aynı gizlilik ve güvenlik özelliklerini sunuyor. Brave Chromium tarayıcılar arasında Google hizmetlerinden arındırılmış bir tarayıcı. Mesela yakın zamanda kendi bildirim hizmetlerini devreye sokmuşlardı.
Firefox halen yüksek CPU ve bellek tüketiyor. Bu sorun çözülmüş değil. Ayrıca 4 sekme diye, tarayıcının ham halinin bellek tüketimini atmak garipmiş. Görev yöneticisinde gözüken sayılar, tarayıcının çalıştırdığı işlemleri belirtir. Sekme sayısını değil. Yanlış yönlendirme yapmayı salın. Firefox fanboyları nedense Opera fanboylarına dönmeye başladılar.

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Arkadaşlar sevdiğiniz ürünleri övebilirsiniz. Ama bu yanlış yönlendirmeye girerse, sevdiğiniz ürünün ve kendinizin güvenilirliğini düşürürsünüz. Bunun dışında Firefox ve Brave kaynak tüketimi konusunda zirvedeler. Ama Firefox ve Brave kıyaslayacak olursam, Firefox daha sorunlu bir kaynak tüketimi var. Yani istikrarlı değil. Bazen sitelerin kasmasına neden olacak kadar tüketim yapabiliyor. Umarım Firefox bu konuda daha fazla iyileştirme alır.

Şu yalanları ise artık salmaları lazım Chrome %30 daha az bellek tüketiyor. Bu olayı yeni motora geçince daha hızlı ve daha az kaynak tüketiyoruz deyip, sayfalarından sildiler. Çünkü Geliştirici kitini kullanan insanlar Firefox yerden yere vurdu. Hatta bunu protesto tadında Chromium geliştirici sürümüne geçerek yaptılar. Firefox en çok pay kaybettiği kitle geliştirici tarafında yaşandı. Şimdi ise normal kullanıcı ve Linux tarafında Brave ile yarışıyorlar. Çünkü Brave kadar detaylı ayar sunan, akıcı ve istikrarlı bir tarayıcı değiller.

Son düzenleme:
Ek olarak ikisinde de aynı site açıkken ram kullanımı Brave vs Edge.
İkisi de Chromium tabanlı o yüzden değerler çok doğal.
Gizlilik ve güvenlik olarak Brave daha iyi diyebilirim. Zaten Firefox eski CEO'su ve Mozilla vakfından ayrılmış bir ekip tarafından geliştiriliyor. Firefox ve Brave neredeyse aynı gizlilik ve güvenlik özelliklerini sunuyor. Brave Chromium tarayıcılar arasında Google hizmetlerinden arındırılmış bir tarayıcı. Mesela yakın zamanda kendi bildirim hizmetlerini devreye sokmuşlardı.

Firefox halen yüksek CPU ve bellek tüketiyor. Bu sorun çözülmüş değil. Ayrıca 4 sekme diye, tarayıcının ham halinin bellek tüketimini atmak garipmiş. Görev yöneticisinde gözüken sayılar, tarayıcının çalıştırdığı işlemleri belirtir. Sekme sayısını değil. Yanlış yönlendirme yapmayı salın. Firefox fanboyları nedense Opera fanboylarına dönmeye başladılar.

Eki Görüntüle 770766

Eki Görüntüle 770769

Arkadaşlar sevdiğiniz ürünleri övebilirsiniz. Ama bu yanlış yönlendirmeye girerse, sevdiğiniz ürünün ve kendinizin güvenilirliğini düşürürsünüz.
Hocam beni mi eleştirdiniz acaba anlamaya çalışıyorum da :).

Vivaldi değinmemişim. Ben tamamen Opera sol menüsüne alışanlara öneriyorum. Bunun dışında arayüz olarak çok karmaşık ve başlangıç ayarları bence hatalı geliyor. Mesela arama motoru önerilerini kullanan insanlar var. Ama bu Google tarafında sorunlu geliyor. Tüm sunduğu dillere tam anlamıyla hizmet veremiyor. Bazen sayfa yüklenişinde Firefox yaşadığım yavaşlığı görüyorum. Sanki bir sayfayı önce virüs taramasından geçiriyor gibi bekletiyor.

Mesela Sidekick ya da Iridium tarayıcıları varsayılan olarak çoğu gizlilik ayarı açık geliyor. Ama bu tarayıcılarda varsayılan kullanıcının aktif kullanacağı ayarları umursamadığından tercih edilmiyor. Bu tarayıcılar gibi hazır ayarlara özen gösterip, ama en basit kullanıcının bile tarayıcıda sorun yaşamaması için çaba göstermeleri gerekiyor.

Reklam ve izleyici engelleme ayarları Opera gibi yetersiz ve kendi filtrelerini otomatik güncelleyemiyor. Bu sorun Opera'da da var. Tarayıcı güncellemesi gelince filtreler güncelleniyordu. Yani her türlü harici uzantıya ihtiyaç duyuyor. Bir ara insanlara gizlilik ayarları için öneri konusu yapmaya karar verdim. Ama ayarlar arayüzü o kadar karışık ki vazgeçtim.

Aynı Yandex tarayıcısı gibi bazı şeyleri kendi kafasından uydurduğu kalıplara koymuş. Atıyorum tüm tarayıcılarda A adlı anılan ayarı o A+ gibi göstermiş ve bazen gerçekten İngilizce versiyonunu bile anlamıyorsunuz. Kendine ait özelleştirme ayarlarının ise isimlendirmesi ve bu ayarı değiştirince neyin değiştiğini anlamıyorsunuz. Bari şablon olarak değişen ayarı gösterseler filan. Yandex hadi Ruslar tarafından geliştiriliyor. Kendi dil öbeklerine göre uyduruyorlar. Vivaldi niye böyle yapıyor anlamıyorum.

Yani Vivaldi ve Brave birini tercih edecek olsam kesinlikle Brave tercih ederim.

Yok, 4 sekme açık düşük kaynak tüketiyor diyen arkadaşa yazdım. @Buğra S

Son düzenleme:

Geri
Yukarı