Volvo S40 2.0T vs Opel Vectra CDX

Anladım, sağ olun. Prins fiyatlarına baktım da siz mesaj atmadan önce, o fiyatlar ne öyle gerçekten?
Mercedes, Volvo sahibi birisi Prins dışında taktırırsa uyum problemi yaşaması olası hocam. Zaten takması da uzun. Motorun inmesi bile gerekiyor bazen. Benim aracı 1 günde ful çalışmayla anca bitirmişlerdi ; taktırması da ayrı dert. Volvo su gibi de içtiği için dizel yoksa şart.

İki modelden de uzaklaşıp, daha güncel bir B-C segmenti araç bakın. Ne siz parayı havadan buluyorsunuz ne de sizin psikolojiniz değersiz. Kendinizi yıpratmayın hiç bu araçlarla.
Özellikleri cezbediyor başka yanı yok ama bu bütçeye alacağı başka araç çok mu sorunsuz olacak? Clio alsın diyeceğim onlar bile uçmuş.

Özellikleri cezbediyor başka yanı yok ama bu bütçeye alacağı başka araç çok mu sorunsuz olacak? Clio alsın diyeceğim onlar bile uçmuş.
Ben 2 araca sahibim. Marka ve model belirtmeyeceğim. :) Biri B segmenti Hot Hatch, diğeri ise 90'ların D segmenti ama kendince performans ve yol tutuşu konusunda çığır açmış donanıma sahip bir modeli. Hot Hatch olan 15 yaşında ve göreceli olarak parça fiyatları konusunda beni çok üzmüyor segmentinden dolayı. Arıza da yaşamadım kendisiyle ama yaşından dolayı insan bekliyor bir şeyler olabileceğini. D segmenti ve eski olan ise kalitesinden dolayı çok zor arıza veriyor olsa da 5-6 senede bir kalbimi çok kırıyor. Yıllar geçtikçe daha çok parçası ömrünü tamamlamaya başladı. 2 yıl önceye kadar onun masraf yaratmasından hiç korkmuyordum ama son zamanlardaki ekonomik durumlar sebebiyle her şeyden korkar oldum. Beş para etmez bir sensör bile insanın bir haftalık çalışma maliyetine gelir oldu. Bu sebeple Clio ya da başka bir şey de olsa, piyasada bol bulunan bir B segment araç alma vaktidir bu zamanlar. Araç yürütmek büyük mesele oldu artık.

Demek istediğim ise; keyfine düşkün, masrafı göğüslemeye hazır insan burada kim olduğunu bile bilmediği kişilerden böyle bir tavsiye istemez. Kendisi mantıken en az masraflı olacak ve en mantıklı aracı arama yoluna girmiş. Bu kişilere premium bir turbo araç veya Alman olduğu sanılan bir D segmenti araç önermek hatalı olur.

Son düzenleme:
Daha önce belirtenler de olmuş, işinize karışmak gibi olmasın ama yirmi yaşında araba almayın yahu. Bende o bütçe olsa on yaş civarı Palio bakarım. Temiz 1.3 Multijet buldum mu işim iş. Tabi ki Volvo ile falan karşılaştırılamaz ama yirmi senelik arabaya göre daha az riskli. Parça ucuz ve yakıtı kokluyor.

Ben 2 araca sahibim. Marka ve model belirtmeyeceğim. :) Biri B segmenti Hot Hatch, diğeri ise 90'ların D segmenti ama kendince performans ve yol tutuşu konusunda çığır açmış donanıma sahip bir modeli. Hot Hatch olan 15 yaşında ve göreceli olarak parça fiyatları konusunda beni çok üzmüyor segmentinden dolayı. Arıza da yaşamadım kendisiyle ama yaşından dolayı insan bekliyor bir şeyler olabileceğini. D segmenti ve eski olan ise kalitesinden dolayı çok zor arıza veriyor olsa da 5-6 senede bir kalbimi çok kırıyor. Yıllar geçtikçe daha çok parçası ömrünü tamamlamaya başladı. 2 yıl önceye kadar onun masraf yaratmasından hiç korkmuyordum ama son zamanlardaki ekonomik durumlar sebebiyle her şeyden korkar oldum. Beş para etmez bir sensör bile insanın bir haftalık çalışma maliyetine gelir oldu. Bu sebeple Clio ya da başka bir şey de olsa, piyasada bol bulunan bir B segment araç alma vaktidir bu zamanlar. Araç yürütmek büyük mesele oldu artık.

Demek istediğim ise; keyfine düşkün, masrafı göğüslemeye hazır insan burada kim olduğunu bile bilmediği kişilerden böyle bir tavsiye istemez. Kendisi mantıken en az masraflı olacak ve en mantıklı aracı arama yoluna girmiş. Bu kişilere premium bir turbo araç veya Alman olduğu sanılan bir D segmenti araç önermek hatalı olur.
Hocam haklısınız da bu bütçeye güncel araba da yok maalesef. Bu fiyatın biraz altı Tofaş piyasası neredeyse. Ben de 12 yıl hala 260 basabilen bir tanka biniyordum, aracın duyu bozulunca pahalı diye bir parçasını fason taksak hepsi ötüyordu pahalı diye :)
Şu an bende de Clio var, az yakar çok kaçar ama konfor sıfır gibi tanktan sonra. Düzgün bir Clio bile 90 altına yok, 1.4 alır o paraya da anca eski sedan kasa. Ben de zaten arkadaşa bundan ötürü 2006 S40 önerdim, hem parçası ucuz motor anlamında, hem de dizel diye. Km yüksekti baktım da 3-5 koysa daha düşüğü de var. İş tamamen bütçe meselesi. Sanayide ustam var tanıdık, adam 5.20İ'ye biniyor 2000 model ama daha parası yok kapı kilidine tamir ettirmeye ; bozuk kapıyı açtırıp kapıyı kitlemeden kullanıyor :)

Her şey parada bitiyor.

@fatihterim Eski de olsa düşük segment ve belirli oranda piyasada yoğun bulunan araç her zaman iyidir. Varsın donanımsız olsun, konforsuz olsun falan ama başına bir iş geldiğinde ocağına incir ağacı dikmesin adamın. Eski ama üst sınıf araçların maliyetini geçtim, parçasını bulmak bile dert olmaya başladı. Hem üretimi duruyor parçaların, hem de yetmezmiş gibi kur farkından dolayı stok tutmamaya başladı parçacılar. Otomobilden keyif alma dönemi geçti artık. Özellikle de eski araçlar için geçeli çok oldu. Şu an eski araca bakmak yeni araca bakmaktan daha maliyetli.

B4204S motorlu Laguna 1 2.0s modelini çlok uzun süre kullandığımızdan dolayı bu iki aracı yakından tanıyorum. İki aracında çoğu elektronik sensörü aynıdır. B4204T ve B4204T4 arasında ufak farklılıklar vardır. Birisi elektronik gaz kelebeği vardır (O sistem ilk çıktığında biraz sorunluydu) diğerinde telli gaz kelebeği vardır. Genel olarak aliminyum blokta erken gazlama yapan salaklar motoru çöp ediyor. Motor 80 dereceyi geçtikten sonra hiçbir problem çıkarmaz. Vectra ise kendi motoruyla doğru kullanıldıysa problem çıkarmaz. İki motorunda bir sürü modifiye yapılmış versiyonu vardır. Ben tercihimi B4204T 2.0T S40'tan tarafa kullanırdım ama temiz ise. Çünkü ABS motoru sorunluysa biraz hata curcunası yaşarsınız. İyi bakıp almak lazım.

LPG konusuna gelirsek B4204T motor aliminyum olduğundan doğru set takılmazsa subaplara elveda dersiniz. Doğru set ile çok uzun yıllar ve uçuk kilometreler görür. Vectra'da da aynı problem vardır. Doğru motaj ve set değilse problem çıkartır hep. Rolanti titriyorsa direkmen bilgisayara bağlamanızı tavsiye ederim. Arıza çıkmıyorsa rolanti motorunu WD40 ile temizlerseniz problem kalmaz.

Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim.

@fatihterim @Taptic @gerigelmezgider @Onatygt Merhaba herkese, öncelikle dediklerinizin hepsine katılıyorum. @fatihterim Prins marka konusunda bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Çok detaylı mesaj yazıp vakit ayırdığınız için sizlere çok teşekkür ederim. O halde size birkaç sorum daha olacak, konuştuklarınıza bakılırsa yakıt olarak en iyi yakıta dizel yakıt diyebilir miyiz? @Taptic doğru söylüyor, en az masraflı ve en mantıklı bir araba arıyorum. Artık eski arabaların parçasının bulunmaması veya zor bulunması makul fiyatta aldığınız bir aracın size sanki daha yeni model bir araç almışsınız gibi ekstra parça fiyatları çıkmasından dolayı masraflı olmasından bahsediyorsunuz, evet size katılıyorum gerçekten. Genel olarak bu konunun 3. Sayfa mesajlarına baktığım zaman dediğiniz kriterlerde Volvo alamıyoruz fiyattan dolayı fakat Opel'in dizel yakıt olan bu modelini buldum. Bu araba hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? Belki bütçeyi bir ihtimal yükseltebilirsek konu başlığında bulunan arabalardan daha güncel olan bu arabayı listeme alabilirim. @Onatygt yapmış olduğunuz motor ve LPG hakkında teknik yorum LPG kullanımı açısından seçim konusunda daha net karar vermemizi sağlayacaktır. Herkese teşekkür ederim.

Geri
Yukarı