Vücut geliştirme programım doğru mu?

zhuihd

Hectopat
Daha fazla  
Daha önceden 6 ay civarı crossfit 2 yıla yakın da dövüş sporları geçmişim var. Spor hayatıma 5 aydır ara vermiştim ama bu günlerde bir salona yazıldım ve vücut geliştirme yapıyorum. Sorum şu ki; hocanın bana başlangıç için verdiği bu program sizce nasıl? Daha önce de sporla ilgilendiğim için açıkçası bana biraz hafif geldi çevremde bu sporla ilgilenen arkadaşlarıma da sorduğumda özellikle set sayısının biraz az kaldığını söylediler.
Hocaya fazla set yapsam sizce bir sorun olur mu diye sorduğumda bana daha fazla yaparsam hacimlenmek yerine kilo vereceğimi söyledi. Bu sporla ilgilenen arkadaşlara soruyorum sizce programa uymayıp set sayısını artırmalı mıyım yoksa hocanın dediğine uymalı mıyım ?

Boy 186
Kilo 62

"Hareketlerin isimlerini yeni yeni öğreniyorum sürşu lisan edersem affola"

Pulldown 2X10.
Leg press 2X10.
Leg extension 2X10.
Push press 2X10.
Leg curl 2X10.
Chest press 2X10.
Pec deck resistance 2X10.
Dumbbell curl 10X3.
One-ARM dumbbell triceps 10X2.

Son düzenleme:
Program zaten başlangıç için ideal ancak boy ve kilo endeksiniz biraz olmamış gibi. Kilonuzu kısa sürede 72-76 kilo arasına çıkarmaya bakın bence. Hem vücudunuz daha yapılı duracaktır hem de yaptığınız spor kısa sürede belirginleşmeye başlayacaktır.

Set sayılarına bakarak az denmez, programı uygulayıp ağrıyı hissedemediğiniz de set arttırırsınız ve ya program size göre değildir.
Hoca doğru söylemiş, ''çok zorlayayım, çabuk kaslanayım'' düşünceyle hareket edersen gelişemezsin.
Ben programa bir şey diyemem, sonuçta benden bilgili kişi sana göre program yapıyor. 5 ay sonra başlayacakmışsın zaten spora, eğer ağrı sızı, adım atacak kadar halin olmazsa bu program sana göre değildir. 1 hafta denemeni ondan sonra kendi programını hazırlamanı tavsiye ederim.

Set sayılarına bakarak az denmez, programı uygulayıp ağrıyı hissedemediğiniz de set arttırırsınız veya program size göre değildir.
Hoca doğru söylemiş, "çok zorlayayım, çabuk kaslanayım" düşünceyle hareket edersen gelişemezsin.
Ben programa bir şey diyemem, sonuçta benden bilgili kişi sana göre program yapıyor. 5 ay sonra başlayacakmışsın zaten spora, eğer ağrı sızı, adım atacak kadar halin olmazsa bu program sana göre değildir. 1 hafta denemeni ondan sonra kendi programını hazırlamanı tavsiye ederim.

Yok hocam 5 ay sonra başlamayacağım. Daha önceden aktif olarak yaptığım sporları 5 ay önce bıraktım şimdi spora tekrardan vücut geliştirme olarak başladım. Tavsiyler için teşekkür ederim.
Program zaten başlangıç için ideal ancak boy ve kilo endeksiniz biraz olmamış gibi. Kilonuzu kısa sürede 72-76 kilo arasına çıkarmaya bakın bence. Hem vücudunuz daha yapılı duracaktır hem de yaptığınız spor kısa sürede belirginleşmeye başlayacaktır.

Size de teşekkür ederim :)

Başlangıç için fena değil. Dumbell Triceps yerine Rope Pushdown koyabilirsiniz. Chest Press yerine de Bench Press koyarsanız yararınıza olur. İlk haftalarda çok ağır girmek yerine vücudu alıştırmak ve formları öğrenmeye bakın. Araştırma alışkanlığınız varsa zaten gerisi gelecektir.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı