Vücut geliştirmede beslenme tavsiyesi

Altay434

Hectopat
Herkese merhaba,

Daha önce vücut geliştirme ile hiç uğraşmadım ama çevremden duyduğum kadarıyla beslenme çok önemli.
Ancak ben aile evinde yaşıyorum bu yüzden annem ne yemek hazırlarsa onu yemek durumundayım, özel bir program hazırlama şansım yok.
Bu durumda ne yapabilirim? Beslenmenin önem derecesi nedir? Sırf bu yüzden yazılmıyorum diyebilirim salona.

Teşekkürler.

Normal insanların protein ihtiyacı kilosunun gram cinsindendir örneğin 80 kilo birisi 80 gram protein almak zorundadır spor yapan birisi ise kilo X 2 gram cinsinden protein almak zorundadır yani 80 kilo birisi 160 gram protein almalıdır kaslar da ne kadar çok protein alınırsa o kadar çabuk ve iyi büyür fakat günlük protein ihtiyacının çok altında protein alınırsa ise kas yıkımı gerçekleşebilir yani spordan sonra kaslar onarılamaz ve yıkılır yani gelişemez hatta geriye gidilir evet ülkemizde et tavuk çok pahalı yumurta bile çok pahalı ama en azından bolca yumurta ye yiyebildiğin kadar temiz karbonhidrat tüket pirinç makarna gibi protein olarak yeşil mercimek ve nohut ta verimli proteindir ayrıca protein tozu da alabilirsin herhangi bir zararı yoktur bu şekilde gelişebilirsin ama yumurta yemezsen veya protein kaynakları tüketmezsen vücuduna zarar verirsin iyi günler dilerim.

Vücut geliştirme için evet beslenme çok önemli. Günlük alman gereken protein, karbonhidrat ve yağ dengesi var. Buda belli bir düzende süreklilik gerektiriyor. Yani sabah iki poğoça yiyip, öğlen ve akşam sürekli olarak protein açısından yetersiz ve yemekler yiyip kas kütlesi kazanmak ve vücudunun şekle girmesini bekleyemezsin, olmazda zaten.
Vücut geliştirme için sağlam antrenman, sağlam beslenme ve uyku üçlüsü önemli. Antrenman bana göre işin basit kısmı. Haftada 3-5 gün 1-2 saatini ayirabilmek kolay. Beslenmeyi yapabilmek önemli. Her gün her saat yemeği düşünüyorsun. 😀

Dostum sana temiz ve ucuz protein ve karbonhidrat besin de önereyim.
Karbonhidrat olarak:
Pirinç
Makarna.
Pirinçunu.
Bulgur
Yulaf.

Protein olarak:
Tavuk ciğeri hem çok ucuz hem çok kaliteli proteindir.
Yumurta
Whey protein tozu.
Tavuk.

Bunlar en ucuz yoldan protein ve karbonhidrat alma yollarıdır. Tabii ki de daha pahalı seçimler mevcuttur ama bunlar da gayet iyidir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı