Web developer mesleğinin geleceği nedir?

Literary.

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 senedir web geliştirme üzerine çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript zaten biliyorum. Backend kısmında ilk olarak ASP Core öğrendim. Şu an da JavaScript kütüphanelerinden React ile çalışıyorum.

Yalnız şöyle bir endişem var. Şu an hazır şekilde yapılabilir siteler var. İnternet siteleri üzerinden hazır olarak web sitesi oluşturulabiliyor. Ben fullstack bir developer oldum diyelim. İnsanlar hazır sitelere yöneliyorsa benim ayrıcalığım ne olacak ileride? Veya sizce bu düşüncelerim çok mu saçma? Saçmaysa web developer mesleğinin geleceği sizce kaç sene daha devam eder? Bu meslekte uzun süre çalışabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Custom site yapmak daha hedefe götürür. Hazır Template dosyaları ile bir yere kadar gidilir. Ondan sonrası Custom yapmak gerekiyor.
Ancak işin içine Machine Learning girerse ileride Web Developer işsiz kalır.

Front-End'i hazır siteler ile yapsalar bile Back-End o kadar kolay olmaz. Basit blog veya forum siteleri, belki ama daha karışık siteler (Hosting siteleri, yüksek güvenlik gerektiren siteler vb.) için hala Back-End yazılımcı gerekir. Ayrıca hazır siteleri yapan siteleri de tasarlayan yazılımcılar olmalı.

Bu meslekte uzun süre çalışabilir miyim?
Sektörün ihtiyacı da, kullanılan teknolojiler de seneden seneye değişiyor. Sen de kendini buna uydurduğun sürece elbette uzun süre çalışabilirsin.

React 8.senesinin içerisinde. Örneğin Flutter çıkalı 4 sene oldu. Ama hızla yükseliyor.

Ya da örneğin, 2010'lu yılların başında tüm işletmeler kendi web sitelerini yapmaya çalışıyordu. Sonrasında ne oldu? Satıcılar Trendyol, Hepsiburada gibi sitelerde mağaza açıp, Instagram üzerinden reklam yoluna gittiler. Dolayısıyla Wordpress kullanarak yapılan fabrikasyon siteler bir anda azaldı.

Ben fullstack bir developer oldum diyelim. İnsanlar hazır sitelere yöneliyorsa benim ayrıcalığım ne olacak ileride?
İlla müşterilere çalışmak zorunda değilsiniz. Uzun soluklu web siteleri geliştiren bir firmada çalışabilirsiniz.

Kendi ürününüzü geliştirebilirsiniz. Electron + React kullanarak masaüstü uygulaması geliştirebilirsiniz. Ya da React Native kullanarak mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Saçmaysa web developer mesleğinin geleceği sizce kaç sene daha devam eder?
Saçma değil. Ama hiçbir şey sabit kalmıyor. 6 sene önce doğru olan kodlama pratiği, tasarım bugün geçersiz. Teknolojik gelişmeler adım adım ama hızlı oluyor. 4-5 adım geride kalınca her şeyi yeniden öğrenmek gerekiyor. Örneğin uzun seneler boyunca jQuery bilmek web geliştirme için en büyük trenddi. Adına kaç tane kitap yazıldı say say bitmez. Şimdi birinin yanına gidip jQuery ne güzel bir şey desen, muhtemelen geri kafalı gözüyle bakarlar.

Geri
Yukarı