Wi-Fi hızı istediğim gibi değil

Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar ASUS RT-AX82U router aygıtını satın aldım. FTTH altyapıda kullanıyorum. Ama download hızları Türk Telekom'un verdiği o dandik modemden bile düşük. Türk Telekom'un modemiyle 94-99 arasındayken kendi router aygıtımda 92'nin üstüne çıkmıyor hızlarım. 100 Mbps kullanıyorum.
Ya Allah'ı aşkınıza bu sorun nereden kaynaklanıyor olabilir. Kendime yediremiyorum o kadar para verip aldığım cihazın düşük download sunmasını.

Screenshot_20201205_215224_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201205_215234_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201205_215243_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201205_215251_com.android.chrome.jpg

Allah'ı aşkınıza ne olur bir bakın fikri, bilgisi olan var mı?
Ben bu download hızını kullanmak istemiyorum. Bir de şimdi rica ediyorum. Her Speedtest'te farklı sonuç alırsınız, kablolu bağlanın lütfen demeyin gibi şeyler lütfen demeyin. TT'nin verdiğini dandik cihazın bu cihazdan yüksek download sunmasını yediremiyorum. Kablosuz ile bağlandığınız için de demeyin. O TT'nin dandik cihazı 99 Mbps'yi birkaç defa gördü. Ama ben bu Router'im ile 93'ün üstünü bir kere bile görmedim. Üstüne 1500 TL para bayıldım arkadaşlar. Çok üzülüyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ASUS RT-AX82U router aygıtını satın aldım. FTTH altyapıda kullanıyorum. Ama download hızları Türk Telekom'un verdiği o dandik modemden bile düşük. Türk Telekom'un modemiyle 94-99 arasındayken kendi router aygıtımda 92'nin üstüne çıkmıyor hızlarım. 100 Mbps kullanıyorum.
Ya Allah'ı aşkınıza bu sorun nereden kaynaklanıyor olabilir. Kendime yediremiyorum o kadar para verip aldığım cihazın düşük download sunmasını.

Eki Görüntüle 766427

Eki Görüntüle 766428

Eki Görüntüle 766429

Eki Görüntüle 766430

Eki Görüntüle 766431

Allah'ı aşkınıza ne olur bir bakın fikri, bilgisi olan var mı?
Ben bu download hızını kullanmak istemiyorum. Bir de şimdi rica ediyorum. Her Speedtest'te farklı sonuç alırsınız, kablolu bağlanın lütfen demeyin gibi şeyler lütfen demeyin. TT'nin verdiğini dandik cihazın bu cihazdan yüksek download sunmasını yediremiyorum. Kablosuz ile bağlandığınız için de demeyin. O TT'nin dandik cihazı 99 Mbps'yi birkaç defa gördü. Ama ben bu Router'im ile 93'ün üstünü bir kere bile görmedim. Üstüne 1500 TL para bayıldım arkadaşlar. Çok üzülüyorum.
Dandik dediğiniz TT modeminin ya da çeviricinin ethernet portu 100Mbps destekliyor olabilir mi? Çünkü öyle ise ve router modeme kablolu olarak bağlı ise bu duruma normal diyebiliriz.

Modemde ve çeviricide gigabit port varsa ethernet kablosunda da sorun olabilir. Bazı yarı bozuk kablolar hızı 100Mbps aktarabiliyor.

Kanal ve bant genişliği ayarını otomatik yerine tek tek deneyerek veya ek uygulamalar ile test ederek stabil hız vereni bulabilirsin. Örneğin benim evimde 13. kanal ve 20 MHz bant genişliği daha stabil çalışıyor.
Öyle mi diyorsunuz hocam. Tamamdır ilgileneceğim bu konuda. Test ve denemeler yapacağım.
İlk olarak bir 5 GHz testi yap. Bende kabloluda 36 geliyor kablosuzda 35.80 alıyorum. Yakındamı yaptın? Bir kablolu yap yani bir dene kaç Mbps gelecek. Ailede kimse interneti kullanmasın.
Hocam evde oldukları için kullanıyorlar. Ama dün yoklar iken 92'yi gördüm. Yine aynı şekilde yoklar iken TT modemiyle 96'yı gördüm.
5 Ghz testini attım bu arada.
Screenshot_20201205_221516_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

2.4Ghz testi bu da. Şaka gibi inanın çıldırmak üzereyim. 5 Ghzde 85'i zor görüyor. 2.4'te ise daha fazla veriyor.
Dandik dediğiniz TT modeminin ya da çeviricinin ethernet portu 100Mbps destekliyor olabilir mi? Çünkü öyle ise ve router modeme kablolu olarak bağlı ise bu duruma normal diyebiliriz.

Modemde ve çeviricide gigabit port varsa ethernet kablosunda da sorun olabilir. Bazı yarı bozuk kablolar hızı 100Mbps aktarabiliyor.
Değerli hocam Kabloyu'mu değiştirin diyorsunuz yani. Ve evet Gıgabit Port var. Router arayüzüne girince kablo bilgilerinin olduğu kısımda kablom için 1 Gbps yazıyor. Sanırım kabloda sorun yok demek değil mi bu?

Son düzenleme:
A6E327E5-F560-4475-92A8-6C67E620C2BA.jpeg

Hocam aynı routerı kullanıyorum ve çok memnunum. İnternet aynı şekilde 100 Mbps ve evin her yerinde 5 GHz bandında Wi-Fi 5 (802.11 ac) bağlantısıyla kesintisiz 100 Mbps alıyorum. ISS Kablonet, Netmaster’ın Docsis 3.0 modemini bridge modda kullanarak routera bağlıyorum.
Attığınız ayarlada bir sorun göremedim, muhtemelen modemde ya da modemle router arasında yaptığınız bağlantıda bir sorun var. Bu cihaz asla sorun çıkaracak, yavaşlayacak bir ürün değil. Routerdan şüpheniz olmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı