Wi-Fi hızı istediğim gibi değil

Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar ASUS RT-AX82U router aygıtını satın aldım. FTTH altyapıda kullanıyorum. Ama download hızları Türk Telekom'un verdiği o dandik modemden bile düşük. Türk Telekom'un modemiyle 94-99 arasındayken kendi router aygıtımda 92'nin üstüne çıkmıyor hızlarım. 100 Mbps kullanıyorum.
Ya Allah'ı aşkınıza bu sorun nereden kaynaklanıyor olabilir. Kendime yediremiyorum o kadar para verip aldığım cihazın düşük download sunmasını.

Screenshot_20201205_215224_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201205_215234_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201205_215243_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201205_215251_com.android.chrome.jpg

Allah'ı aşkınıza ne olur bir bakın fikri, bilgisi olan var mı?
Ben bu download hızını kullanmak istemiyorum. Bir de şimdi rica ediyorum. Her Speedtest'te farklı sonuç alırsınız, kablolu bağlanın lütfen demeyin gibi şeyler lütfen demeyin. TT'nin verdiğini dandik cihazın bu cihazdan yüksek download sunmasını yediremiyorum. Kablosuz ile bağlandığınız için de demeyin. O TT'nin dandik cihazı 99 Mbps'yi birkaç defa gördü. Ama ben bu Router'im ile 93'ün üstünü bir kere bile görmedim. Üstüne 1500 TL para bayıldım arkadaşlar. Çok üzülüyorum.

Son düzenleme:
Öyle mi diyorsunuz hocam. Tamamdır ilgileneceğim bu konuda. Test ve denemeler yapacağım.

Hocam evde oldukları için kullanıyorlar. Ama dün yoklar iken 92'yi gördüm. Yine aynı şekilde yoklar iken TT modemiyle 96'yı gördüm.
5 Ghz testini attım bu arada.
Eki Görüntüle 766479
2.4Ghz testi bu da. Şaka gibi inanın çıldırmak üzereyim. 5 Ghzde 85'i zor görüyor. 2.4'te ise daha fazla veriyor.

Değerli hocam kabloyu mu değiştirin diyorsunuz yani. Ve evet Gıgabit Port var. Router arayüzüne girince kablo bilgilerinin olduğu kısımda kablom için 1 Gbps yazıyor. Sanırım kabloda sorun yok demek değil mi bu?
O zaman sorun kabloda değil. 2.4Ghz sonuçları çok çok iyi ama 5GHz sonucunun düşük olma sebebini anlamadım.

Eki Görüntüle 766468
Hocam aynı routerı kullanıyorum ve çok memnunum. İnternet aynı şekilde 100 Mbps ve evin her yerinde 5 GHz bandında Wi-Fi 5 (802.11 ac) bağlantısıyla kesintisiz 100 Mbps alıyorum. ISS Kablonet, Netmaster’ın Docsis 3.0 modemini bridge modda kullanarak routera bağlıyorum.
Attığınız ayarlada bir sorun göremedim, muhtemelen modemde ya da modemle router arasında yaptığınız bağlantıda bir sorun var. Bu cihaz asla sorun çıkaracak, yavaşlayacak bir ürün değil. Routerdan şüpheniz olmasın.
Allah allah. İnanın epey canım sıkıldı. Ne yapacağım ya. Ben bence bir ara hard reset atayım sıfır kurulum yapayım. İSS ile de görüşeyim. Belki bir şeyler yapılabilir ne dersiniz değerli hocam?
Bende zaten bir adamın videosunda tam hız verdiğini ve pingin de iyi olduğunu görüp aldım. Şimdi ise iade etmeyi denemeyi bile düşündüm.

2.4Ghz testi bu da. Şaka gibi inanın çıldırmak üzereyim. 5 Ghzde 85'i zor görüyor.
Bu normal değil. Benim kullanımımda yakın mesafede iki frekans benzer sonuç veriyor. Mesafe arttıkça 2.4 GHz hızı düşüyor, 5 GHz hep 100 Mbps ve evin her yerinde sorunsuz çekiyor (Önceden kullandığım Superonline modem/routerında 5 GHz yan odadan çekmiyordu.).

Değerli hocalarım ayarlar düzgün ise bir İSS ile konuşsam mı?
Bir de arkadaşımız Kablonet altyapısı ile bridge modda kullanıyor. Şahsen bence iyi düşünmüş değerli hocam. Öyle ki birden Kablonet'e geçme isteği bile geldi o derece kafam karışık ve üzgünüm ki.
TT Fiber'de aynı sorunu hep yaşadım zaten. Bir ara 24 Mbps paketini kullanmıştım. Onda da 20 de zor duruyordu. Ne yapacağım çok kafam karıştı.
Değerli hocalarım İSS ile görüşeceğim sanırım. Bazen 50 Mbps aldığım bile oluyor. Ben modeme hard reset atıp sıfır kurulum yapayım. Sonrasında da direk İSS'yi arayayım. Sanırım en iyi yöntem bu olacak değil mi hocalarım?

Bu da benim mükemmel (!) modemimden bir test 😂

Bu arada pek belli olmasa da 100Mbps internet kullanıyorum.
B57F2112-219D-488C-9813-A53BEA80615D.jpeg

Bence başka bir sorun yoksa 6-7Mbps için çok da takmanıza gerek yok. Tabi bir Router için 1500TL versem ve 93Mbps alsam ben de benzer tepki verirdim bunu da anlıyorum 😀

5 GHz ayarlarını değiştirin hocam kanal ve MHz ayarlarını özellikle. ISS ile alakalı bir sorun değil bu Wi-Fi tarafı modemi ilgilendirir.
Kabloluda sıkıntı yoksa modem Wi-Fi ayarlarını teker teker deneyerek en stabil ayarı bulmaya çalışın.

Bu da benim mükemmel (!) modemimden bir test 😂

Bu arada pek belli olmasa da 100Mbps internet kullanıyorum.
Eki Görüntüle 766498

Bence başka bir sorun yoksa 6-7Mbps için çok da takmanıza gerek yok. Tabi bir Router için 1500TL versem ve 93Mbps alsam ben de benzer tepki verirdim bunu da anlıyorum 😀
Ah değerli hocam inanın TT'nin dandik modeminde 92 Mbps alsam yemin billah sesim çıkmaz. Ama şu aygıta 4 basamaklı sayı kadar para verip daha da düşük alınca sinirden deliye dönüyorum. Bir de ben biraz hassasım böyle konularda. Ders falan çalışamıyorum sinirden. Bunu en yakın zamanda halletmem lazım.
5 GHz ayarlarını değiştirin hocam kanal ve MHz ayarlarını özellikle. ISS ile alakalı bir sorun değil bu Wi-Fi tarafı modemi ilgilendirir.
Kabloluda sıkıntı yoksa modem Wi-Fi ayarlarını teker teker deneyerek en stabil ayarı bulmaya çalışın.
Hocam tüm profesyonel ayarları da denedim. IGMP Snooring, Airtime Fairness falan tüm ayarları denedim inanın delicesine tüm ayarları denedim. Ama yok hocam olmuyor yani gerçekten olmuyor. Her ayarları değiştirdiğimde farklı şeyler oldu. Bir ara Wi-Fi gözükmedi. Bir ara jitter 40 a fırladı. Hatta oyun bile oynayamadım. Her şeyi denedim ve yine önerilen ayarlara geldim. Belki diğer hocalarımızın dediği gibi kanal mhz ayarlarıyla oynamam iyi olabilir. Ancak yine de aşırı etki edeceğini düşünmüyorum. Kablolu'da bağlanamıyorum. Evimde 2 Pc var birisinin ethernet girişi yok. Diğeri de çol eski bir cihaz. Ethernet maksimum 100 Mbps destekliyordur zaten. O yüzden hiçbir kablolu test bile yapamıyorum. Çok üzüyor şu durum beni. En kötü pingden fedakarlık edip Kablonet altyapısına geçerim. Değerli hocam gibi Bridge'e alırım. Maksimum hızlarda kullanırım. TT altyapısı ile de alakalı bir durum bu.

5GHz tarafında OFDMA/802.11ax mu-mımo kısmını DL ofdma alıp dener misiniz? 5GHz bandında modem dibinde genel olarak 0.1 - 0.5 vb. maks kayıplarla aynı değeri almanız gerek aslında. Ek olarak kablosuz mod da otomatikteymiş bende ki sanırım default ayarlar. Tekrar ek olarak yazılımınızı son sürüme güncelleyin belki oradan bir sonuç çıkabilir 3.0.0.4.384_10177.

Son düzenleme:
5GHz tarafında OFDMA/802.11ax mu-mımo kısmını DL ofdma alıp dener misiniz? 5GHz bandında modem dibinde genel olarak 0.1 - 0.5 vb. maks kayıplarla aynı değeri almanız gerek aslında. Ek olarak kablosuz mod da otomatikteymiş bende ki sanırım default ayarlar. Tekrar ek olarak yazılımınızı son sürüme güncelleyin belki oradan bir sonuç çıkabilir 3.0.0.4.384_10177.
Sayın hocam üst yazılımda LED göstergeler bozuluyordu. O yüzden eski yazılımına yükledim. 802.11ax konusuna gelirsek evde ax cihazım olmadığı için açmadım hocam. Tam olarak doğru anlayamamış da olabilirim hocam. Tam olarak neylere basmam gerekiyor?

1.png
2.png

Neredeyse kablolu bağlantı kadar hız alabilmeniz gerekiyor 5GHz'de. Evde olan Wi-Fi 5 destekli cihazları 5GHz bağladığımda da sonuç aynı oluyor. WI-FI6 herhangi bir uyumsuzluk çıkartmıyorsa açarak bu ayarı da dener misiniz? Bende şu anlık sıkıntı çıkartmıyor, belki sizin için bir çözüm olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı