Windows 10 Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sterben

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İzmir
Merhaba. Bu konuyu Windows 10 hakkında çok sorulan sorulara topluca cevap vermek amacıyla açıyorum. Eğer bir yanlışım varsa yorumlarda düzeltebilirsiniz. Teşekkürler.

• Soru 1: Windows Update ile veya GWX uygulamasıyla (Windows 10'a Yükselt) gelen Windows 10 deneme sürümü mü yoksa tam sürüm mü?
Cevap 1: İndireceğiniz Windows 10 tam sürümdür.

• Soru 2: Hangi Windows 10 sürümüne geçeceğim?
Cevap 2: Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Windows 8.1 ve 8.1 Single Language sürümleri Windows 10 Home sürümüne; Windows 7 Professional, Ultimate ve 8.1 Pro sürümleri Windows 10 Pro'ya yükseltilecek.

• Soru 3: Windows 10'a geçtikten sonra format atarsam lisansım silinir mi?
Cevap 3: Hayır. Lisansınız anakarta gömülü olacağı için format attıktan sonra lisansınız silinmeyecek, tam sürüm kullanmaya devam edeceksiniz.

• Soru 4: Peki ben Windows 10'u temiz kurmak istiyorum, yükseltme yapmak istemiyorum. Ama ya Windows 10 tam sürüm olmazsa?
Cevap 4: Windows 10 sürüm 1511'den beri yükseltme yapma zorunluluğu kalktı. Çünkü artık sürüm 1511 ile geçerli Windows 7/8.1 lisans anahtarınız ile Windows 10'u etkinleştirebilirsiniz.

• Soru 5: İndireceğim Windows 10'un sürüm 1511 olduğunu nasıl anlarım?
Cevap 5: Media Creation Tool da dahil indireceğiniz yer farketmez, en güncel Windows 10'u indireceksiniz. An itibariyle en güncel stabil sürüm Windows 10 sürüm 1511.

• Soru 6: Ben bilgisayarımı Windows 10'a yükselttim. Ama yeni bir bilgisayar alacağım. Windows 10 lisansımı yeni bilgisayarda da kullanabilir miyim?
Cevap 6: Hayır. Windows 10 lisansınız anakartınıza gömülü. Bu nedenle yeni bilgisayarınıza lisans taşıyamazsınız.

• Soru 7: Peki, o zaman eski Windows 7/8.1 lisansımı yeni bilgisayarda kullanıp yeni bilgisayarı Windows 10'a yükseltsem?
Cevap 7: Maalesef bu da mümkün değil. Çünkü eski Windows 7/8.1 lisansınızı kullanmasanız da o lisansınız da anakarta gömülü.

• Soru 8: Ben Windows 10'u sevmedim/memnun kalmadım, Windows 7/8.1'e geri dönmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap 8: Eğer Windows 10'u kurduğunuzdan beri 1 ay geçmemişse ve C:\ sürücünüzden "Windows.old" klasörünü silmediyseniz Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma sekmesinden 2. seçeneği seçerek geri dönebilirsiniz. Eğer Windows 10'u kullanma süreniz 1 ayı geçtiyse veya "Windows.old" klasörünü sildiyseniz mecburen temiz kurulum yaparak Windows 7/8.1'e dönebilirsiniz.

• Soru 9: Bilgisayarımda UEFI Windows 8.1 kuruluydu. Ben Windows 10'a yükseltme ile geçmek istersem Windows 10 UEFI olarak mı kurulur?
Cevap 9: Evet. Windows 10 da UEFI kurulur.

• Soru 10: Anakartımın sitesinde veya dizüstü bilgisayarımın sitesinde Windows 10 için sürücüleri bulamıyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap 10: Windows 10'un güzel özelliklerinden biri de sürücüleri kendisinin kurması (y)

• Soru 11: 32-bit Windows 7/8.1 kullanıyorum. Ama 64-bit Windows 10'a geçmek istiyorum. Format atmadan geçemez miyim?
Cevap 11: Maalesef hayır. 32-bit mimariden 64-bit mimariye yükseltme ile geçiş yapılamıyor. Mecburen temiz kurulumla 64-bit Windows 10 kurabilirsiniz.

• Soru 12: Yükseltme yaparken dosyalarım silinir mi?
Cevap 12: Hayır. Hem dosyalarınız hem de diğer tüm programlarınız olduğu gibi Windows 10'a geçer, silinmez.

• Soru 13: Peki programlarım Windows 10 ile uyumlu çalışır mı?
Cevap 13: Eğer programlarınız en güncel sürümdeyse Windows 10 ile büyük ihtimalle tam uyumlu çalışır. Tabii bazı istisnalar da olabilir. Eğer çalışmama gibi bir durum olursa programın uyumluluk modunu Windows 7/8.1 olarak ayarlayabilirsiniz.

• Soru 14: Windows 10 Home Single Language kullanıyorum. Windows 10 Pro'a geçemez miyim?
Cevap 14: Teknik olarak geçebilirsiniz. Fakat lisansınız normalde Home Single Language olduğu için Pro lisansı etkinleşmez. Pro lisansını etkinleştirmek için lisans satın almak zorunda kalırsınız.

• Soru 15: Peki internetteki bazı programlar ile etkinleştirsem?
Cevap 15: Bu şekilde etkinleştirme korsanlığa girer ve Technopat Sosyal olarak korsan yazılıma destek vermiyoruz. Ayrıca korsan yazılım kullanımından açığa çıkan bir soruna kimse çözüm aramak veya cevap yazmak zorunda olmayacak.

• Soru 16: Ben şimdi Windows 10'a yükseltmiştim. Ama bazı nedenlerden ötürü Windows 7/8.1'e geri döndüm (Geçici veya kalıcı fark etmez). Daha sonra istediğim zaman Windows 10'a dönersem lisansım etkinleşir mi?
Cevap 16: Windows 10'a en az bir defa geçmeniz, lisansınızın anakarta gömülmesine yeterlidir. İstediğiniz zaman 10'a geri dönüp tam sürüm olarak (etkinleştirilmiş) kullanabilirsiniz.

• Soru 17: Ben eski bilgisayarımı Windows 10'a yükselttim. Ama yeni bir bilgisayar alacağım. Eski bilgisayarımdaki HDD/SSD'yi yeni bilgisayarıma monte etsem yeni bilgisayarımda Windows 10'u lisanslı olarak kullanabilir miyim?
Cevap 17: Hayır, kullanamazsınız. Çünkü Windows 10 lisansınız anakarta gömülü olacak. HDD/SSD'yi yeni bilgisayara takmak o bilgisayarı lisanslı yapmaz.

• Soru 18: Ya bilgisayarımın anakartını Windows 10'a yükselttikten sonra değiştirirsem?
Cevap 18: Windows 10 etkinleştirilmemiş olarak görünecek. Bu durumda önce telefonla etkinleştirmeyi deneyin. Eğer telefonla etkinleştirmeden sonuç alamazsanız (Ki tahminimce sorun olmadan etkinleştirirsiniz) Microsoft Türkiye'ye durumunuzu bir e-posta ile dürüst ve açık bir şekilde bildirebilirsiniz. Size eminim yardımcı olurlar.

• Soru 19: Windows 10 ücretsiz yükseltme teklifi 29.7.2016'a son bulacak. Peki ben bu tarihten sonra ücretsiz yükseltme yapabilir miyim?
Cevap 19: Eğer daha önceden Windows 10'a geçmişseniz sorun olmadan (tarih farketmez) yine Windows 10'a dönebilirsiniz. Ama bu tarihten sonra ilk defa geçecekseniz mecburen lisans satın almak zorundasınız.

• Soru 20: Ama ben Windows'a 300-400 TL vermek istemiyorum. Daha ucuza lisans alamaz mıyım?
Cevap 20: Elbette alabilirsiniz. Gittigidiyor, G2A, Kinguin gibi sitelerden daha ucuza (50-100 TL fiyat aralığında) lisans alabilirsiniz.

• Soru 21: İlla Windows 10 lisansı almak zorunda mıyım? Windows 7/8.1 lisansları daha ucuz.
Cevap 21: 7/8.1 lisansı da alabilirsiniz tabii. Windows 10 sürüm 1511, geçerli Windows 7/8.1 lisansları ile de etkinleştirilebiliyor.

• Soru 22: Windows 10 UEFI olarak sadece SSD'ye mi kurulur?
Cevap 22: Tabii ki hayır. HDD'ye de UEFI Windows 10 kurabilirsiniz.

• Soru 23: Bilgisayarıma yeni bir HDD/SSD aldım. Sizce Windows 10'u temiz kurulumla yeniden mi kurmalıyım yoksa klonlama programlarıyla yeni HDD/SSD'ye Windows 10'u klonlasam olur mu?
Cevap 23: Tavsiyem temiz kurulum yapmanız. Ama isterseniz klonlama yaparak da yeni HDD/SSD'ye geçiş yapabilirsiniz.

• Soru 24: Ben Windows 10'a yükselttim bilgisayarımı. Ama etkinleşmedi. Ne yapmalıyım?
Cevap 24: Lütfen tüm güncellemeler, yüklediğinizden emin olun. Eğer eminseniz lütfen 1-3 gün müddet verin bilgisayara. Büyük ihtimalle kendiliğinden etkinleşecektir.

• Soru 25: Peki, Windows 10'a geçmeye değer mi?
Cevap 25: Bence kesinlikle değer. Güncel kalmak her zaman en iyisi. Önceki sürümlerde ortaya çıkan sorunlar daha güncel sürümlerde düzeltilmiş olabilirler. Bu durumda güncel kalmanız sizin yararınıza olur. Ayrıca Windows 10 gayet stabil ve performanslı. Oyunlarda da bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum (Eğer oyunlar orijinal ise). Son olarak bence Windows 10'a gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz (y)

Eğer daha farklı sorunlarla karşılaşırsanız (Mavi ekran hataları, donanım sorunları, etkinleştirme sorunları...) lütfen Technopat Sosyal'de "Windows 10" kısmına gelerek konu açıp yardım alabilirsiniz. Ben bu konuyu açarak sadece basit sorulara topluca cevap vermek istedim. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şimdi ben win 10un 20 30 tl lik sürümlerinden aldım bunun için format atıcam ama Microsoft un kendi win indirme programı hata veriyor.
Şimdi ben netten el değmemişleri indirsem bi sorun olurmu??

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı