Windows 10 kurarken SSD sürücü olarak görünmüyor

byseus

Hectopat
Toshiba Satellite A500 19W model bayağı yaşlı bir notebook kullanıyorum. Haliyle yavaşladı artık. SSD ile hızlandırmak için niyetlendim Samsung 860 EVO 250 GB'lık satın aldım. Technopat'ın YouTube'da yer alan Rufus ile Windows 10 videosunu izledim ve bir kurulum USB'si oluşturdum. Ancak BIOS UEFI desteklemediğinden MBR olarak oluşturdum. Notebooktan HDD'yi çıkartıp yerine SSD'yi takıyorum. Notebook SATA 2 ve 3 destekli. Başlatıyorum F2 ile BIOS'a giriyorum SSD görünüyor tekrar yeniden başlatıp F12 ile USB üzerinden başlatıyorum kurulum ekranı geliyor yükle diyorum ancak sürücü bulmuyor.

Kurulum ekranında
Shift+F10 ile CMD ekranına gidip
Diskpart yazıp entere basıyoruz
List disk yazıp entere basıyoruz
Select disk 0 yazıp enter.
Clean yazıp enter.
Create Partition primary yazıp enter.
Select Partition 1 yazıp enter.
Active yazıp enter.
Format fs = NTFS quick yazıp enter.
Exit yazıp enter. Ve tekrar exit

Adımlarını izleyerek denedim yine görünmedi. BIOS'ta Fast mode BIOS yok AHCI seçili. Ne yapmam gerek artık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir depolama aygıtı ile denediniz mi? En az 8 GB flash bellek ile tekrar Rufus işlemi yaparak deneyin.

Bu sorunu çözebildiniz mi hocam, neredeyse aynı sorunu ben de yaşıyorum.

Sorunu çözdüğüm söylenemez farklı bir yol izledim dolaylı olarak çözüldü.

İşinize yarar mı bilmiyorum ancak ben mevcut HDD içinde halihazırda yüklü Windows olandan bahsediyorum, hasleo adında bir program ile SSD'nin SATA girişini USB'ye çeviren aparat ile PC'ye bağladım. Hasleo ile daha önce indirdiğim Windows 10 ISO dosyasını USB'de bağlı olan SSD'ye kurdum. Kurulum sırasında PC açılıp kapandığı için başlangıçta bende F12 olan boot menü ile SSD ile başlamasını sağlayıp kurulumu tamamladım. Ardından notebooktan HDD'yi çıkartıp yerine SSD'yi takıp başlattım ve açıldı. Sorunu çözmek ise böyle çözdüm. Umarım faydası olur. Kolay gelsin.

Merhaba; konu eski ama Google ile gelenlere belki faydası olacaktır. Bu sorunu bu video ile çözdüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı