Windows 10 mu Linux mu?

Kafamda Linux'un Windows 10'dan daha iyi olduğuna yönelik düşünceler oluşmaya başladı. Ve birkaç da sorum var:
1. Soru: Steam, Epic Games vb. Launcher'ları bilgisayara rahatça kurup içindeki oyunları da rahatça oynayabilir miyim?
2. Soru: Discord kurabilir miyim?
3. Soru: Birkaç tane farklı Linux sürümü var, gayet iyi bir bilgisayar için hangisini kurmalıyım?
4. Soru: Windows 10 mu Linux mü?

Sistem Bilgileri:
Intel Core i5-12500 3.0 GHz 4.6 GHz 18MB LGA1700P
BIOSTAR B660MX/E DDR4 LGA1700p
Palit RTX3060 Dual 12 GB 192Bit GDDR6(LHR)
Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16
500 GB Adata M.2 SSD
500 GB hard disk
650W Güç Kaynağı

Steam direkt native olarak çalılıyor ve Linux oyunculuğuna da büyük katkısı var. Proton aracı entegre geliyor ve bu sayede yerel Linux desteği olmayan oyunları oynatıyor. Diğer istemcileri Bottles ve Lutris ile kurabilirsin. Onun haricinde Epic için heroic istemcisi var. Ondan daha iyi çalışıyor.

Discord rahatlıkla kullanırsın.

Pop!_OS! Veya Linux Mint Cinnamon

İşletim sisteminden ne beklediğine bağlı. Ben bazı oynadığım oyunların Linux desteği olmadığı için ReviOS10(Windows 10) ve EndeavourOS(Arch tabanlı bir Linux distrosu) dualboot kullanıyorum.

Steam harici sorun yaşarsın, oynadığın oyunlar sadece Steam kullanılarak oynanabiliyorsa Linux kullanabilirsin.

Discord kurmak çok kolay hiçbir problem yaşamazsın.

NVIDIA ekran kartı kullanıyorsun ve Linux sistemleri hakkında pek bilgin yok gibi bu yüzden sana Pop!_OS öneririm.

Dual boot yaparak ikisini de kullanmak en mantıklısı oyun oynayan biri için. Ben de bu şekilde kullanıyorum.

Peki Dual boot nasıl yapabilirim hocam?
Ve eğer yaparsam kaç GB alan kaplar?

Peki Dual boot nasıl yapabilirim hocam?
Ve eğer yaparsam kaç GB alan kaplar?
Önce Windows'u kurup ondan sonra ayırdığın disk alanına Linux dağıtımı kurarsan zaten dual boot olarak ayarlar, sende zaten Windows varsa tek yapman gereken yer ayırıp dağıtım kurmak. Pop!_OS en son kullandığımda bootloader kurmuyordu bu yüzden Linux Mint ile denemeye başlaman daha kolay olabilir. Bence minimum 50 GB yer ayır, dosyaları Linux diskinde saklamazsan yeterli olacaktır ama boşta yerin çoksa 100 GB ayırırsan kafan rahat olur.

Sosyal'de dual boot rehberleri olması lazım şu an telefonda olduğum için o konuda uzun uzun yazamıyorum ama araştırırsan çok rahat bulursun, aslında yapman gereken hiçbir şey yok ama sen yine de bir rehbere bak.

Önce Windows'u kurup ondan sonra ayırdığın disk alanına Linux dağıtımı kurarsan zaten dual boot olarak ayarlar, sende zaten Windows varsa tek yapman gereken yer ayırıp dağıtım kurmak. Pop!_OS en son kullandığımda bootloader kurmuyordu bu yüzden Linux Mint ile denemeye başlaman daha kolay olabilir. Bence minimum 50 GB yer ayır, dosyaları Linux diskinde saklamazsan yeterli olacaktır ama boşta yerin çoksa 100 GB ayırırsan kafan rahat olur.

Sosyal'de dual boot rehberleri olması lazım şu an telefonda olduğum için o konuda uzun uzun yazamıyorum ama araştırırsan çok rahat bulursun, aslında yapman gereken hiçbir şey yok ama sen yine de bir rehbere bak.
Yardımınız için teşekkürler hocam.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı