Windows 10 Pro'ya USB ile format atma

Anumus

Picopat
Daha fazla  
Şu an Windows 10 Pro kullanıyorum. Lisanslı şekilde USB ile format atacağım. Nasıl atacağım ve lisansım gider mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Lisans gitmez.

Nasıl atacağım ve lisansım gider mi?

Lisansın gitmez. OEM ise anakarta gömülüdür, format atarsan gene gitmez. Retail lisans ise Microsoft hesabına bağlayın, Microsoft hesabınıza girdikten sonra tekrar etkinleşir. Gene de Retail lisans olsa bile otomatik etkinleşebiliyor, her ihtimale karşı yine de lisansını kaydedin.

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.

Lisansını Microsoft mailine bağladıysan mailinle giriş yaptığında kendiliğinden etkinleşir. Eşleştirmediysen ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > etkinleştirme kısmından yapabilirsin.

PC 2.el olduğu için benim mailime kayıtlı değil maalesef.

Lisans gitmez.

Oradaki ISO dosyası Pro mu ve 2021 yazıyor sorun olmaz değil mi?

@Anumus içinde OEM Key varsa gitmez. Ben de ikinci el anakart almıştım ve içinde varmış. Otomatik olarak etkinleştirme oldu. Olmazsa Key almak gerekir. İlk mesajimda ise daha önceden sizin olduğunu düşünmüştüm. ISO sıkıntı olmaz.

@Anumus içinde OEM key varsa gitmez. Ben de ikinci el anakart almıştım ve içinde varmış. Otomatik olarak etkinleştirme oldu. Olmazsa key almak gerekir. İlk mesajimda ise daha önceden sizin olduğunu düşünmüştüm. ISO sıkıntı olmaz.

Anakartım ASUS Prime B250mk nereden öğrenebilirim OEM var mı diye?

Sistem olmadan aldığınız kişi bilebilir. Kurulum yapınca belli olur. Zaten hemen Key girmek zorunda değilsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı