Çözüldü Windows 10 SSD'ye nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jans

Centipat
Başlıkta derdimi çok anlatamadım ama konu içeriğinde biraz daha detaylı anlatmaya çalışacağım. Elimde 120 GB SSD disk bulunuyor. Laptopuma Windows 10 işletim sistemi yüklemek istiyorum. Bir internet sitesinde okuduğum makaleye göre SSD'ye Windows 10 yüklemek için önce SSD'yi laptopa montaj ediyormuşuz, sonrasında da HDD'yi Caddy ile CD-ROM bölmesine takıp sonradan onu tanımlıyormuşuz. Anlamadığım nokta şu oldu; SSD ve HDD'yi beraber takıp Windows 10 kuramıyor muyuz? Önce SSD'yi takıp Windows kurmalı, sonra tekrar laptopun içini açıp HDD'yi mi takmalıyız? İyi forumlar herkese.

Çözüm
HDD takılı olduğunda bazı sistemler bootmrg dosyalarını HDD'ye atıyor.
Siz SSD'ye kurulup yaptım nasıl olsa diye HDD'yi formatlayınca sistem çöküyor.

SSD'yi takın sistemi kurun sonra HDD'yi takın.

Tam da buna benzer bir şey diyecektim. Yalnız eğer HDD'yi önceden biçimlerseniz sistemin kafası karışmaz. Yani HDD üzerinde sistem bölümü olmamasına dikkat edeceksiniz. UEFI bölümü vb. Kurulum için aşağıdaki rehberlerden yararlanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Eğer sisteminiz UEFI desteklemiyorsa Rufus ile ISO dosyasını USB belleğe yazdırırken "Disk bölüm düzeni" ayarını GPT yerine MBR olarak seçin. Onun dışında rehber tamamen aynı.
Kolay gelsin.

Ekleme: Siz en temizi HDD üzerindeki bütün bölümleri silin. Nasılsa Windows'u SSD üzerine kurduktan sonra HDD üzerinde depolama için tek bir bölüm oluşturabilirsiniz.
SSD'yi takıp direkt format atın sadece bu kadar. Başka hiçbir şeyle uğraşmanıza gerek yok.

Hayır dostum. Windows 10 yükleme ekranındayken kaç adet disk takılıysa hepsini görürsün. SSD'yi seçip ilerlediğinde zaten SSD'ye kurulacaktır. (120 GB ise zaten sağ tarafta yazar 120 GB diye. Bu şekilde anlayabilirsin.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır dostum. Windows 10 yükleme ekranındayken kaç adet disk takılıysa hepsini görürsün. SSD'yi seçip ilerlediğinde zaten SSD'ye kurulacaktır. (120 GB ise zaten sağ tarafta yazar 120 GB diye. Bu şekilde anlayabilirsin.)

Hocam bir de sormak istediğim bir şey daha var. Şimdi benim mevcut kullandığım HDD'de halihazırda kurulu bir Windows bulunuyor. Sisteme SSD taktıktan sonra format belleği ile işletim sistemini kurarken disk biçimlendirme ekranından HDD'yi "Biçimlendir" yapmam HDD'de olan sistemin silinmesi, yani sıfırlanması için yeterli midir? Eğer yeterliyse bu işlemi yaptıktan sonra SSD'yi seçip öyle mi kurulum yapacağım?

Hocam merhaba. Şimdi benim sistemimde mevcut olarak kullandığım HDD'de bir işletim sistemi ve dosyalar vb. bulunuyor. Diyelim ki ben HDD'yi çıkardım, SSD'yi aldım sisteme taktım. İçerisine W10 kurup bilgisayarı kapattım. Ondan sonra eğer HDD'yi takarsam HDD'nin içerisini nasıl sıfırlayabilirim?

Hocam bir de sormak istediğim bir şey daha var. Şimdi benim mevcut kullandığım HDD'de halihazırda kurulu bir Windows bulunuyor. Sisteme SSD taktıktan sonra format belleği ile işletim sistemini kurarken disk biçimlendirme ekranından HDD'yi "Biçimlendir" yapmam HDD'de olan sistemin silinmesi, yani sıfırlanması için yeterli midir? Eğer yeterliyse bu işlemi yaptıktan sonra SSD'yi seçip öyle mi kurulum yapacağım?

Hocam merhaba. Şimdi benim sistemimde mevcut olarak kullandığım HDD'de bir işletim sistemi ve dosyalar vb. bulunuyor. Diyelim ki ben HDD'yi çıkardım, SSD'yi aldım sisteme taktım. İçerisine W10 kurup bilgisayarı kapattım. Ondan sonra eğer HDD'yi takarsam HDD'nin içerisini nasıl sıfırlayabilirim?
Evet HDD'yi seçip biçimlendir yapman yeterlidir. Ardından SSD'yi seçip işletim sistemini kurabilirsin.

Hocam bir de sormak istediğim bir şey daha var. Şimdi benim mevcut kullandığım HDD'de halihazırda kurulu bir Windows bulunuyor. Sisteme SSD taktıktan sonra format belleği ile işletim sistemini kurarken disk biçimlendirme ekranından HDD'yi "biçimlendir" yapmam HDD'de olan sistemin silinmesi, yani sıfırlanması için yeterli midir? Eğer yeterliyse bu işlemi yaptıktan sonra SSD'yi seçip öyle mi kurulum yapacağım?

Hocam merhaba. Şimdi benim sistemimde mevcut olarak kullandığım HDD'de bir işletim sistemi ve dosyalar vb. bulunuyor. Diyelim ki ben HDD'yi çıkardım, SSD'yi aldım sisteme taktım. İçerisine Windows 10 kurup bilgisayarı kapattım. Ondan sonra eğer HDD'yi takarsam HDD'nin içerisini nasıl sıfırlayabilirim?

SSD'den başlatırsın sistemi BIOS'tan SSD'yi alırsın en başa sistem oradan başlar.
HDD'yi sıfırlarsın normal flash bellek siler gibi sonra BIOS'tan boot ayarını tekrar boot Manager yapıp devam edersin.

Tam da buna benzer bir şey diyecektim. Yalnız eğer HDD'yi önceden biçimlerseniz sistemin kafası karışmaz. Yani HDD üzerinde sistem bölümü olmamasına dikkat edeceksiniz. UEFI bölümü vb. Kurulum için aşağıdaki rehberlerden yararlanabilirsiniz.

Not: Eğer sisteminiz UEFI desteklemiyorsa Rufus ile ISO dosyasını USB belleğe yazdırırken "Disk bölüm düzeni" ayarını GPT yerine MBR olarak seçin. Onun dışında rehber tamamen aynı.
Kolay gelsin.

Ekleme: Siz en temizi HDD üzerindeki bütün bölümleri silin. Nasılsa Windows'u SSD üzerine kurduktan sonra HDD üzerinde depolama için tek bir bölüm oluşturabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı