Windows 10 sürücüsü Windows 11'e yüklenirse ne olur?

Bu yaşadığınız hata durumu ekran kartı belleğinden tutun RAM hatasına kadar her şeyden kaynaklanabilecek bir durum. Sisteminiz Windows 11 için normalde uygun değil. Bu arada denildiği gibi HP sitesindeki driverlar bayağı sorunlu baş ağrıtıcı. Windows'un Update'i ile gelen güncellemeleri yapıp driverları sürücülerin kendi sitesinden indirip güncellemenizde fayda var. Öncelik olarak temiz bir Windows 10 kurulumu gerçekleştirin. Tüm Windows güncelleştirmelerini ve ek güncelleştirmeleri gerçekleştirin. AIDA64 ile stress testi kısmında her bir tiki teker teker ayrı ayrı seçerek 10'ar dakika test gerçekleştirin. Bu arada HWiNFO64 programı sensörler kısmında sıcaklık değerinizi takip edin. Sistemdeki sıcaklık değerleriyle ilgili bir anormallik görünmüyorsa ve AIDA64'te overheat kırmızı olarak göstermiyorsa FurMark ve heaven benchmark testleri gerçekleştirin. Donanımsal bir sorun olup olmadığını en yakın bu şekilde tespit etmeniz mümkün olabilir. Ayrıca güncelleme işlemi yaparken NVIDIA Driver'ını Türkiye sitesinden değil global sitesinden indirin. Türkiye sitesindeki grafik sürücüsü bazen sorun çıkartıyor (aynı kurulum dosyası gibi görünsede hash olarak farklı çıkıyor). Sonrasında chipset güncellemeleriniz ve Intel sürücüleriniz için Intel Support assisstant uygulamasını kurup güncelleştirmeleri yapın. Sorun devam ediyorsa sistem hata günlüğünü incelemeniz gerek.
CPU için AIDA64
1675343852660.png

İsteğe bağlı güncellemeleride yapın. Orada sürücülerin güncellemeleri geliyor.
o güncellemelerde bittikten sonra devam edeceğim

AIDA64'te overheat kırmızı olarak göstermiyorsa
hocam alttaki panelde overheating detected yazısı çıktı bundan mı bahsediyordunuz?
1675344053275.png

Evet. İşlemci beklenilenden daha fazla ısınıyor ve %21 performans kesintisi uyguluyor. Bir tık ısınma sorunu var. Tüm tikler işaretliyken kaça çıkıyor?
hocam fazla geciktim kusura bakmayın. hepsini tek tek deneyeceğim derken clearlamayı unuttum bu yüzden her işlem bittiğinde clear yapmaya başaldım sonuncusundayım ve bitmesine 6 dk kaldı buda bitince hepsini bir anda çalıştırıcağım. işlemcim normalde overclocklu güç modu dengeli iken 2,6 ghz, yüksek performans yada nihai performansda ise 3,3 ghz. bu hepsini işaretleyip yapacağım testte işlemciyi 3,3 ghz de yapacağım.

Evet. İşlemci beklenilenden daha fazla ısınıyor ve %21 performans kesintisi uyguluyor. Bir tık ısınma sorunu var. Tüm tikler işaretliyken kaça çıkıyor?
stressGPU:
gpu.png
gpu1.png

stressFPU:
fpu.png

Stress cache:
caxhe.png

Strees sytem memory:
system mmorr.png

Stress local disks
local disk.png

hepsi tiklenince çıkan sonuç:
all1.png
all.png

işlemci 3,3ghz hızda çalışmasına olanak sağlasamda sınama testi sırasında hep 2 den yukarı çıkmadı diye gözlemledim yani etkilemedi sanırsam. dediğiniz diğer testleri yapmama gerek var mı? @atar1993

Son düzenleme:
Hocam fazla geciktim kusura bakmayın. Hepsini tek tek deneyeceğim derken clearlamayı unuttum bu yüzden her işlem bittiğinde clear yapmaya başaldım sonuncusundayım ve bitmesine 6 dk kaldı bu da bitince hepsini bir anda çalıştırıcağım. İşlemcim normalde overclocklu güç modu dengeli iken 2,6 GHz, yüksek performans ya da nihai performansda ise 3,3 GHz. Bu hepsini işaretleyip yapacağım testte işlemciyi 3,3 GHz de yapacağım.

StressGPU:Eki Görüntüle 1654649Eki Görüntüle 1654648

StressFPU:Eki Görüntüle 1654652

Stress cache:Eki Görüntüle 1654653

Strees sytem Memory:Eki Görüntüle 1654655

Stress local disksEki Görüntüle 1654656

Hepsi tiklenince çıkan sonuç:Eki Görüntüle 1654674Eki Görüntüle 1654671

İşlemci 3, 3GHz hızda çalışmasına olanak sağlasamda sınama testi sırasında hep 2'den yukarı çıkmadı diye gözlemledim yani etkilemedi sanırsam. Dediğiniz diğer testleri yapmama gerek var mı? @atar1993

Resmen performansta ölmüş (İşlemcide yüksek kullanımda %71'e kadar kayıp). Büyük ihtimal aşırı ısınma sorunundan dolayı da sisteminiz etkileniyor. Sağlam bir termal temizlik yapmanızda fayda var. Bu arada yaşadığınız sorunlar devam ediyor mu bakın.

1675371131715.png

Tekli çekirdekte 3.5 GHz'ye kadar yolu var. Çoklu çekirdekte tüm çekirdekler %100 kullanılırken 2.6 GHz olarak çalışması gerek. Cinebench tekli ve çoklu çekirdek testlerini yaparken Görev Yöneticisi'nden takip ettiğinizde değerleriniz bu şekilde olmalı.

Resmen performansta ölmüş (İşlemcide yüksek kullanımda %71'e kadar kayıp). Büyük ihtimal aşırı ısınma sorunundan dolayı da sisteminiz etkileniyor. Sağlam bir termal temizlik yapmanızda fayda var. Bu arada yaşadığınız sorunlar devam ediyor mu bakın.

Eki Görüntüle 1655115

Tekli çekirdekte 3.5 GHz'ye kadar yolu var. Çoklu çekirdekte tüm çekirdekler %100 kullanılırken 2.6 GHz olarak çalışması gerek. Cinebench tekli ve çoklu çekirdek testlerini yaparken Görev Yöneticisi'nden takip ettiğinizde değerleriniz bu şekilde olmalı.
hocam sabah 3 maç oynayıp akşama kadar bilgisayarı kullandım şuan herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama zaten daha öncede format attığım zaman başlarda sorun olmuyordu 1-2 güne başlayabilir. Sadece LoL oynarken eskiye kıyasla bir tık fps düşüşü yaşadım, bütün grafik orta ayarlarda tuhaf bi şekilde 55 fps e kadar düşüş yaşadım (Vsync açıkken) bilgisayar için bütün performans ayarlarını da yaptım ilk bugün oynadığım için belki ondan olmuştur ilerde düzelebilir.

Bilgisayarın termal macunu uzun bir süredir yenilenmemişti 2-3 gün içerisinde termal macun yenileme ve bilgisayar içi temizliği yaptırırım ama söylemeyi unuttuğum bi sıkıntı var. şuan kullandığım bilgisayarın bataryası ölü şarj edilmiyor yüzde 0 yani ama full prize takılı olduğu için kullanabiliyorum.
1675443118419.png

şöyle görebilirsiniz belki buda etkiliyor olabilir.

dediğiniz cinebench testlerini birazdan yapacağım.

Eki Görüntüle 1655115

hocam çoklu çekirdekte 2.70 ghz üst değer, tekli çekirdekte 3,52 üst değer. buda ss'ler:
Screenshot_1.png

1675448848614.png

hocamama cpu testlerinin mantığını tam anlayamadım. benim yaşadığım asıl sorun oynadığım oyunun grafik ayarlarından harici ekran kartımda yaşadığım sorunlar, işlemciyle gelen grafik biriminde oyun çalışıyor ama o zaman çok fazla fps sorunu yaşıyorum.

1675449157628.png

grafik aygıtı başlatılamadı hatası aldığımda güç tasarrufu moduna geçiyorum ve oyun açılıyor. mavi ekran hataları ise random oluyor herhangi bir saatte ama oyun oynarken hiç yaşamdım nedense genelde internette takılırken başıma geliyordu yada maç aradığımda o hatanın adıda

Video dxgkrnl fatal error​

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı