Çözüldü Windows 10 whea_uncorrectable_error hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

JoneX

Hectopat
Öncelikle iyi günler dostlarım. Yakın zamanda bilgisayar toplamıştım her şey mükemmel gidiyordu lakin Dual-kit RAM'lerim bozulduğu için bir süre kullanamamıştım. Masraftan kaçınıp bende 4+4 1600MHz valueram almaya karar verdim ve aldım. İlk hafta çok güzel kullanıyordum 1600MHz de sabit kullanıyordum işlemciyi de aynı şekil frekansını yükselterek kullanıyordum ama birdenbire ağır oyunlarda başlıktaki hatayı almaya başladım. İlk hafta 2 kere oldu sonraki hafta gün içinde 1 kere oluyordu şimdi ise ne zaman Call of Duty oynamak istesem (Modern Warfare 2 ve 3) oyuna girdikten 2dk sonra hata alıyorum. Terraria ve Brawlhalla gibi hafif oyunlarda bir sıkıntı yok dediğim gibi ağır oyunlarda bu oluyor. Sizden istediğim minidump dosyası olmadan soruya biraz açıklık getirmek istiyorum biliyorum açık bir şey diyemezsiniz ama düşünceleriniz benim için çok önemli en azından sıkıntı RAM'de ise yaz vakti çalışıp DDR4'e geçiş yaparım. Şimdilik bilgisayar kurulu olmadığı için dosyaları paylaşamıyorum ama en yakın vakitte isteyen dostlarıma atacağım. Size yaptıklarımı isterseniz tek tek yazayım;

-FurMark ile ekran kartımı 2 saat boyunca 1080p de test ettim donma veya kasılma olmadan 72 Derece'de sabit kaldı ve bilgisayar kapanmadı.

-İşlemcimi Prime95 ile 1.5 saat boyunca stress testine soktum ve 65-70 derecelerde gezdi ve bilgisayar kapanmadı.

Bilgisayarımda hâla overclock var arkadaşlar ve overclock yapmadığımda da oluyor bu sorun. Windows'un güncellemelerini kapattım şimdilik yüklediğim bir güncelleme buna sebep olur mu bilemem. Memtest ile test daha yapmadım yapmamı söylerseniz yapacağım lakin şimdilik dediklerimi yaptım aksi bir hareket yapmayım diye. Yarın CS:GO'da da benchmark testi yapacağım sadece Call of Duty Modern Warfare serisinde mi yapıyor diye. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim dostlarım dediğim gibi en yakın vakitte minidump dosyalarını paylaşacağım ve siz demediğiniz sürece herhangi bir test veya bir şey yapmayacağım.

Xeon X3430 (3.00GHz O.C.)
Gigabyte GA-P55A-UD4 (rev. 1)
Kingston valueram 4+4 1600MHz.
MSI GTX 960 Gaming 2 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Overclocku kaldırır mısın?

Sistemin güç kaynağı nedir?

Ekran kartı sürücüsü güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Bu hata kodu genelde işlemciye overclock yüzüne veya işlemciye yetersiz güç beslemesi ile ilgilidir. O yüzden overclock yapma diyorum.

Disk ile ilgili bir hata gördüm.

@24099 hocam sizce sanal bellek ile ilgili olabilir mi? Ben pek sanal bellek ayarlarını bilmiyorum. O yüzden sorayım dedim.

HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "healrh" sekmesini paylaş. HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecesini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş. RAM ile ilgili hata kodları gördüm.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows 10 sürümün eski. Windows 10 sürümünü güncellemeni tavsiye ederim.
Şu an o zaman Windows 10 sürümünü güncelleme. Eğer ileride gerekirse yaparsınız zaten.

HDD'yi dediğim testlerle kontrol edin.

BIOS sürümün güncel zaten. F15 galiba sürümün.

RAM'ler beyaz slotta takılı kalsın. 2. ve 4. slotta takılı kalsın.
Çünkü normalde zaten 2. ve 4. slota takılması lazım.

Dediğim testleri uygulayın. Sonuçlarını paylaşırsınız. Akil hocam ile bu sorunu buluruz.

Evet hocam BIOS F15 en son sürüm. Şu an scannow yapıyorum bütün sonuçların fotoğraflarını gün içinde atacağım.
Hocam scannow yaptım HD Tune indirip sağlık durumununda fotoğrafını çektim şu an error scan yapıyorum HDD'nin tarama hızı 100-140 MB arası değişiyor şu an hasarlı bir kısım yok diğer fotoğrafları da gün içinde atacağım :)
Şu an o zaman Windows 10 sürümünü güncelleme. Eğer ileride gerekirse yaparsınız zaten.

HDD'yi dediğim testlerle kontrol edin.

BIOS sürümün güncel zaten. F15 galiba sürümün.

RAM'ler beyaz slotta takılı kalsın. 2. ve 4. slotta takılı kalsın.
Çünkü normalde zaten 2. ve 4. slota takılması lazım.

Dediğim testleri uygulayın. Sonuçlarını paylaşırsınız. Akil hocam ile bu sorunu buluruz.

Hocam Memtest86 kaldı bir tek flash belleğe yazdım lakim onu Boot menuden ne olarak seçebilirim :) ?
Evet hocam BIOS F15 en son sürüm. Şu an scannow yapıyorum bütün sonuçların fotoğraflarını gün içinde atacağım.
Hocam scannow yaptım HD Tune indirip sağlık durumununda fotoğrafını çektim şu an error scan yapıyorum HDD'nin tarama hızı 100-140 MB arası değişiyor şu an hasarlı bir kısım yok diğer fotoğrafları da gün içinde atacağım :)

Hocam Memtest86 kaldı bir tek flash belleğe yazdım lakim onu Boot menuden ne olarak seçebilirim :) ?

Hocam seçtim şu an testi başlattım. HDD'de bir sorun görmedim ben kendimce siz gördünüz mi bilemem :) işlemci voltajı RAM voltajı ve frekansını fotoğraflarda görebileceğiniz gibi kendi ayarlarına çevirdim. Memtest86'nın sonucunu da sizinle önümüzdeki vakitlerde paylaşacağım :)

Dosya Ekleri

• DSC_0356.JPG
    DSC_0356.JPG
    242,1 KB · Görüntüleme: 37
  • DSC_0357.JPG
    DSC_0357.JPG
    120 KB · Görüntüleme: 36
  • DSC_0358.JPG
    DSC_0358.JPG
    142,8 KB · Görüntüleme: 31
  • DSC_0362.JPG
    DSC_0362.JPG
    95,1 KB · Görüntüleme: 34
  • DSC_0367.JPG
    DSC_0367.JPG
    90,4 KB · Görüntüleme: 33
  • DSC_0368.JPG
    DSC_0368.JPG
    72,1 KB · Görüntüleme: 38
  • DSC_0363.JPG
    DSC_0363.JPG
    87,7 KB · Görüntüleme: 28
  • DSC_0364.JPG
    DSC_0364.JPG
    87,5 KB · Görüntüleme: 34
  • DSC_0365.JPG
    DSC_0365.JPG
    80,3 KB · Görüntüleme: 28
  • DSC_0366.JPG
    DSC_0366.JPG
    88,9 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Ekran kartı sürücülerini de kaldır, hatam yoksa ben iki sürücü gördüm. Hem AMD hem NVIDIA sürücüsü var. İki markadan birini daha önce kullanıp yeni ekran kartına geçmişsin sanırım. Bunları temizlemelisin güvenli mod üzerinden.

Hibernate kapat. Aşağıdaki komutu komut istemini yönetici olarak çalıştırıp girirsen kapatırsın.

Kod:
powercfg -h off

Onun dışında @283156'nin dediklerini yapman yeterli. İşlemci O.C kaldırman lazım ayrıca denildiği gibi.

Ekran kartı sürücülerini de kaldır, hatam yoksa ben iki sürücü gördüm. Hem AMD hem NVIDIA sürücüsü var. İki markadan birini daha önce kullanıp yeni ekran kartına geçmişsin sanırım. Bunları temizlemelisin güvenli mod üzerinden.

Hibernate kapat. Aşağıdaki komutu komut istemini yönetici olarak çalıştırıp girirsen kapatırsın.

Kod:
powercfg -h off

Onun dışında @283156'nin dediklerini yapman yeterli. İşlemci O.C kaldırman lazım ayrıca denildiği gibi.

Hocam keşke daha erken söyleseydiniz ekran kartı sürücüsü kaldırmamı :( ekran kartının sürücüsü şu an en güncel sürüm işlemci ve RAM'e ait bütün hız aşırtmaları kapattım hocam ve evet dediğiniz gibi zamanında arkadaşımın HD7350 ekran kartına driver kurmak için bilgisayarımı kullanmıştım onları tam olarak nereden kaldıracağımı bilmiyorum Memtest şu an %45 olmuş durumda bitsin dediklerini yine tekrar edeceğim.

Hocam keşke daha erken söyleseydiniz ekran kartı sürücüsü kaldırmamı :(
Sorun olmaz, MemTest'ten sonra yapabilirsin.

Aşağıdaki şekilde sürücüleri kaldırmalısın. Söylemeyi unutmuşum :) Ayrıca ekran kartına driver kurulmaz, bilgisayara kurulur. Hangi bilgisayarda kullanılacaksa onda kurulmalı sürücüler.

Hocam seçtim şu an testi başlattım. HDD'de bir sorun görmedim ben kendimce siz gördünüz mi bilemem :) işlemci voltajı RAM voltajı ve frekansını fotoğraflarda görebileceğiniz gibi kendi ayarlarına çevirdim. Memtest86'nın sonucunu da sizinle önümüzdeki vakitlerde paylaşacağım :)

Sorun olmaz, Memtest'ten sonra yapabilirsin.

Aşağıdaki şekilde sürücüleri kaldırmalısın. Söylemeyi unutmuşum :) ayrıca ekran kartına driver kurulmaz, bilgisayara kurulur. Hangi bilgisayarda kullanılacaksa onda kurulmalı sürücüler.

Hocam peki sürücüleri kaldırdıktan sonra Memtest'i tekrar çalıştırmalı mıyım?

Gerek yok, birbirlerini ve sonuçları etkilemezler merak etmeyin hocam. Test sonuçlarını bekliyor olacağız.

Tamamdır hocam test sonucunu size attıktan sonra sürücüleri kaldırıp tekar geri dönüş yapacağım.
Tamamdır hocam test sonucunu size attıktan sonra sürücüleri kaldırıp tekar geri dönüş yapacağım.
Hocam Test 9 kadar geldi %100 oldu 50dk dır test sürüyor kapatayım mı yoksa devam edeyim mi ?

Hocam test 9 kadar geldi %100 oldu 50dk dır test sürüyor kapatayım mı yoksa devam edeyim mi?

Hocam test 9 kadar geldi %100 oldu 50dk dır test sürüyor kapatayım mı yoksa devam edeyim mi?

Hocam cevaplarınızı bekliyorum internette 6 saat test edilmesini bile söylüyorlar benim o kadar vaktim yok bugün sizden cevap bekliyorum monitörüm olmadığı için TV'den bakıyorum ve akşamı TV boşta olamayacak :D

Hocam cevaplarınızı bekliyorum internette 6 saat test edilmesini bile söylüyorlar benim o kadar vaktim yok bugün sizden cevap bekliyorum monitörüm olmadığı için TV'den bakıyorum ve akşamı TV boşta olamayacak :D

Hocam test bitti #10 Bit fade testini geçti ve bu yazıyı verdi ekrana. Şu an aynı testi yeniden yapıyor.

Dosya Ekleri

• DSC_0371.JPG
    DSC_0371.JPG
    144,4 KB · Görüntüleme: 39
  • DSC_0372.JPG
    DSC_0372.JPG
    138,9 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Galiba RAM'ler arızalı değil.
Büyük ihtimalle daha önce yapılan işlemci O.C, belleklerin stabilitesini de bozdu. Zaten hemen birbirini etkileyen donanımlar ikisi de. Onun dışında ikimizin söylediği yazılımsal çözümleri yaparsa sorun çözülür diye düşünüyorum ben.

Büyük ihtimalle daha önce yapılan işlemci O.C, belleklerin stabilitesini de bozdu. Zaten hemen birbirini etkileyen donanımlar ikisi de. Onun dışında ikimizin söylediği yazılımsal çözümleri yaparsa sorun çözülür diye düşünüyorum ben.
Aynı şekil düşünüyorum hocam.

Tek aklıma takılan HD Sentinel yazılımında yazan şeyler. Mavi ekrana anlık olarak sebebiyet verebilir. Bu yüzden disk değiştirilmez diyorum. Sadece belirtmek istedim.
1612790778789.png

Hocam ek olarak ben yokken benim konulara yazabilirsiniz. Bazen bilgisayar başına geçemiyorum. Genelde geçiyorum ama işte bazen. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı