Windows 10 yanına Kubuntu nasıl kurulur?

BalikŞuşişi

Kilopat
Makaleler
1
İleride Windows 10'un yanına Kubuntu kuracağım ve beğenirsem geçiş yapacağım. Yanına nasıl kurulur? Beğenmezsem Kubuntu'yu nasıl silebilirim? Ve son bir soru. Direkt olarak Kubuntu nasıl kurulur? Ek olarak ilk Linux deneyimim olacak. Bu sayede kodları da öğrenmeyi amaçlıyorum.

Swap Ram'in yetmediği yerlerde işinin yarıda kalmaması için sanal Ram görevi yapar.
Yani şunu anladım. Gparted üzerinden yeni diyeceğim ve Kubuntu için alan oluşturacağım(tahmini olarak kaç GB bilmiyorum). Ve ext4 olarak biçimlendiriyorum(hala nasıl yacağımı anlamadım). Bundan sonra Kubuntu'yu kurarken o kısmı seçip kurabiliyorum. Peki doğru mu bu?

Bölümlemeyi çok açıklayıcı bir şekilde anlatabilirim ama önce soruları cevaplayacağım.

Kurulumda ilgili seçenekler verilecektir.[Diski sil, Windows'un Yanına Kur, Elle(Yani manuel kurulum).]

Buradan sonrası sistemin UEFI olup olmadığına göre değişecektir.

Sistemden Kubuntu'yu kaldırma aşamaları da UEFI olup olmadığına göre değişebilir. UEFI ise Kubuntu'nun bölümünü silersiniz, EFI bölümüne harf atayıp içindeki "ubuntu" klasörünü de silip UEFI/BIOS üzerinden "Windows Boot Manager"i başa alırsınız.

Legacy kurulumlarda ise Kubuntu bölümünü silersiniz ve daha sonra Windows Bootloaderini Windows kurulum USB'si ile tamir edersiniz.(Onar>CMD>bootrec /fixmbr)

Yani şunu anladım. Gparted üzerinden yeni diyeceğim ve Kubuntu için alan oluşturacağım(tahmini olarak kaç GB bilmiyorum). Ve ext4 olarak biçimlendiriyorum(hala nasıl yacağımı anlamadım). Bundan sonra Kubuntu'yu kurarken o kısmı seçip kurabiliyorum. Peki doğru mu bu?

Kubuntu'yu kuracağın bölüm için aynen anlattığın gibi yapıyorsun, kuracağın bölümün ne kadar olacağını kendin belirliyorsun, en az 30 GB olmalı.

Bölümlemeyi çok açıklayıcı bir şekilde anlatabilirim ama önce soruları cevaplayacağım.

Sistemden Kubuntu'yu kaldırma aşamaları da UEFI olup olmadığına göre değişebilir. UEFI ise Kubuntu'nun bölümünü silersiniz, EFI bölümüne harf atayıp içindeki "ubuntu" klasörünü de silip UEFI/BIOS üzerinden "Windows Boot Manager"i başa alırsınız.
Sistemim UEFI olduğu için bunu yapacağım sanırım. Ancak bir sürü bilmediğim terim var. Daha cahil dili kullanabilir misiniz? Bir de bölümlemeyi anlatmanızı da heyecanla bekliyorum.

Sistemim UEFI olduğu için bunu yapacağım sanırım. Ancak bir sürü bilmediğim terim var. Daha cahil dili kullanabilir misiniz? Bir de bölümlemeyi anlatmanızı da heyecanla bekliyorum.

Sana verdiğim bağlantıda her üç bölümleme nasıl olduğu anlatılmış, orayı takip edersen daha iyi anlarsın.

Şimdi diskin bölümlere ayrılabildiğini biliyorsunuz. Dosya sistemlerinin de ne olduğunu biliyorsunuz değil mi?(FAT32, NTFS, ExFAT, EXT4 gibi.)

Bunları biliyorsanız sonraki kısımları da anlayacaksınız.

Bu arada Kubuntu kurulumunu otomatiğe bırakmak isterseniz "Windows'un yanına kur." seçeneğini kullanabilirsiniz fakat ben aşağıda "Elle" kurulumu anlatacağım.

UEFI sistemlerde işletim sistemlerinin hepsinin ortak kullandığı bir EFI bölümü bulunur. UEFI Windows kullandığınız için böyle bir bölümünüz vardır ve yenisini oluşturmanıza gerek yok.

Siz halihazırda UEFI Windows kullanıyorsanız EFI bölümünüz vardır ve bu kısmı dert etmenize gerek yok. Özellikler FAT32, tercih edilen boyut 512MB, bayrak olarak da "boot" ve "esp" atanır.

Windows'tan bölüm ayırıp kuruluma geçtiğinizde "Elle" seçeneğini seçip bölümleme kısmına gelirsiniz.

Ayırdığınız alanı zaten boyutundan tanıyacaksınızdır. Ayırdığınız alanı seçip sol alttan "+" tuşuna basın.

Bölümü EXT4 dosya sisteminde, birincil bölüm ve bağlama noktası "/" olarak biçimlendirin. Daha sonra ileri tuşuna basıp diskteki değişiklikleri kontol edin ve ilerleyin.

Legacy kurulumda da EFI bölümü hariç aynı şeyleri yapacaksınız.

Birden fazla diskiniz varsa bootloaderin kurulacağı diski de aşağıdan seçersiniz.

Not: Neden swap alanı oluşturmadık. Kubuntu swap alanı olmadığında kendisi bir swapfile oluşturuyor ve bu yüzden swap için ayrı bir bölüm oluşturmaya gerek duymadık. Bu swapfile'ın boyutu yetersiz kalırsa sonradan genişletilebilir.

Son düzenleme:
Şimdi diskin bölümlere ayrılabildiğini biliyorsunuz. Dosya sistemlerinin de ne olduğunu biliyorsunuz değil mi?(FAT32, NTFS, ExFAT, EXT4 gibi.)

Bunları biliyorsanız sonraki kısımları da anlayacaksınız.

Bu arada Kubuntu kurulumunu otomatiğe bırakmak isterseniz "Windows'un yanına kur." seçeneğini kullanabilirsiniz fakat ben aşağıda "Elle" kurulumu anlatacağım.

UEFI sistemlerde işletim sistemlerinin hepsinin ortak kullandığı bir EFI bölümü bulunur. UEFI Windows kullandığınız için böyle bir bölümünüz vardır ve yenisini oluşturmanıza gerek yok.

Siz halihazırda UEFI Windows kullanıyorsanız EFI bölümünüz vardır ve bu kısmı dert etmenize gerek yok. Özellikler FAT32, tercih edilen boyut 512MB, bayrak olarak da "boot" ve "esp" atanır.

Windows'tan bölüm ayırıp kuruluma geçtiğinizde "Elle" seçeneğini seçip bölümleme kısmına gelirsiniz.

Ayırdığınız alanı zaten boyutundan tanıyacaksınızdır. Ayırdığınız alanı seçip sağ alttan "+" tuşuna basın.

Bölümü EXT4 dosya sisteminde, birincil bölüm ve bağlama noktası "/" olarak biçimlendirin. Daha sonra ileri tuşuna basıp diskteki değişiklikleri kontol edin ve ilerleyin.

Legacy kurulumda da EFI bölümü hariç aynı şeyleri yapacaksınız.

Birden fazla diskiniz varsa bootloaderin kurulacağı diski de aşağıdan seçersiniz.

Not: Neden swap alanı oluşturmadık. Kubuntu swap alanı olmadığında kendisi bir swapfile oluşturuyor ve bu yüzden swap için ayrı bir bölüm oluşturmaya gerek duymadık. Bu swapfile'ın boyutu yetersiz kalırsa sonradan genişletilebilir.
Kubuntu kurmak istediğime pişman oldum. Bilseydim aklımdan bile geçirmezdim :D Dediğinizi anlamama rağmen yine de video bir kaynak bulacağım ki yanlışlıkla bilgisayarımı yok etmeyeyim :D

Kubuntu kurmak istediğime pişman oldum. Bilseydim aklımdan bile geçirmezdim. :D Dediğinizi anlamama rağmen yine de video bir kaynak bulacağım ki yanlışlıkla bilgisayarımı yok etmeyeyim. :D
Birkaç kez yapınca fazla basit gelmeye başlıyor. :D

Benim gibi elle kurmak zorunda değilsiniz. Hiç bölüm ayırmaya bile uğraşmayıp "Windows'un yanına kur." seçeneğini seçebilirsiniz.

Birkaç kez yapınca fazla basit gelmeye başlıyor. :D

Benim gibi elle kurmak zorunda değilsiniz. Hiç bölüm ayırmaya bile uğraşmayıp "Windows'un yanına kur." seçeneğini seçebilirsiniz.
Peki farkı nedir? Yani mesela Kubuntu'da bir dosya kurduğumda Windows ile ortak diske mi gidiyor? Bu da Kubuntu'yu silmeyi zorlaştırır sanırım.

Geri
Yukarı