Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Blacksidemre

Megapat
Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Sistemimin yavaşlığından dolayı bir Linux dağıtımına geçmek istiyorum. Şu an Windows 10 SL kullanıcısıyım. 8.1'den yükseltme yapmıştım. Sistemimi numarasız liste ile size sunuyorum:
  • AMD A8 6410 With R5 Graphics (APU)
  • AMD R5 M.230 2 GB DDR3
  • 4 GB (3.14 GB kullanılabilir) RAM DDR3
  • Aspire E5 521G Motherboard
  • 1 TB HDD (Toshiba)

Sistemim laptop. Modeli Acer Aspire E5 521G. Bu sistemi zorlamayacak, performanslı en uygun Linux dağıtımını önerir misiniz? Bir de nasıl kurulacağını bilmiyorum. Bildiğimiz format mı atacağız? Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

(Eklemem gereken bir şey olursa lütfen hatırlatın)

Onu nasıl yapacağım? Bir de dual-boot nedir?
Dual-Boot, iki işletim sisteminin aynı anda kurulu olmasıdır, bilgisayarın açılırken hangisini açayım diye sorar sende karar verirsin.
Linux: Yeni Kullanıcılar için Soru-Cevap Bu arada burayı incelemen lehine olur. Kendi sitem diye söylemiyorum.

Ben Mİntte hata yaşamadım. 58 yaşındaki annem kullanıyor.
Düzeltiyorum, benim gibi eski sisteme sahip kullanıcılar da ortaya çıkan ilginç sürücü hataları ile başa çıkamayacaksan hiç bulaşma derim.

Merhaba Sosyal. Sistemimin yavaşlığından dolayı bir Linux dağıtımına geçmek istiyorum. Şu an Windows 10 SL kullanıcısıyım. 8.1'den yükseltme yapmıştım. Sistemimi numarasız liste ile size sunuyorum:
  • AMD A8 6410 With R5 Graphics (APU)
  • AMD R5 M.230 2 GB DDR3
  • 4 GB (3.14 GB kullanılabilir) RAM DDR3
  • Aspire E5 521G Motherboard
  • 1 TB HDD (Toshiba)

Sistemim laptop. Modeli Acer Aspire E5 521G. Bu sistemi zorlamayacak, performanslı en uygun Linux dağıtımını önerir misiniz? Bir de nasıl kurulacağını bilmiyorum. Bildiğimiz format mı atacağız? Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

(Eklemem gereken bir şey olursa lütfen hatırlatın)
Biraz macera arıyorsan Gentoo tabanlı Calculate Linux öneririm. XFCE yansısını kullanabilirsin.

@Eren AK, @little horse ben sadece birinden devam etmek istiyorum. Hem sistemin bunu kaldıracağını sanmıyorum.

Bir de herkes ayrı bir şey önermiş. Ne yapacağımı şaşırdım. İlginiz için teşekkürler.
Dediğim gibi sadece diskten alan veriyorsunuz Dual-Boot yaparken bir performans düşüklüğü olmaz fakat tamamen geçmek isterseniz önce kendinize göre bir dağıtım bulmalısınız.

Dediğim gibi sadece diskten alan veriyorsunuz Dual-Boot yaparken bir performans düşüklüğü olmaz fakat tamamen geçmek isterseniz önce kendinize göre bir dağıtım bulmalısınız.
Linux dağıtım türlerini hiç bilmem, ama genel olarak düşük sistemler için uygun olduklarını biliyorum. Öneriler arasından bir seçim yapacağım. Teşekkürler.

Ben sadece birinden devam etmek istiyorum. Hem sistemin bunu kaldıracağını sanmıyorum.
Siz bilirsiniz elbette. Orta halli olan laptopımda iki işletim sistemi birden kullanıyorum ve oyun oynayacağım zaman Windows'a dönüyorum. Tasarımı önemseyenlerdenseniz Linux Mint sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Linux'u ilk kez bununla deneyimlemiştim ve iyi ki de öyle olmuş.

Bu arada uyarayım, kod girmek veya ilginç hatalarla başa çıkamayacak kadar sabırlı değilsen hiç bulaşma derim.
Hataları hiç kaldıramam. Çözerim ama sabırlı değilim. Windows gibi sade bir şey istiyorum sadece.

Geri
Yukarı