Windows 10'dan Linux'a Geçiş

-M.1618

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamandan beri aklıma takılıyor bu soru. Daha önce herhangi bir Linux dağıtımı kullanmadım hatta Windows dışında bir işletim sistemi de kullanmadım ancak bu windowstaki gereksiz bellek kullanımı, yüklü gelen uygulamalarıla uğraşma, Microsoft'a gönderilen bilgiler vs. beni rahatsız etmeye başladı.
Sizce Linux'a geçmem mantıklı olur mu? Birde laptopun bazı özelliklerini sanırsam Linux'ta kullanamayacağım. Bunu da aşmamın bir yolu var mıdır acaba? (Örn.: Microsoft Store üzerinden yüklenen fan kontrol uygulaması vb.) Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim:
İşlemci: İntel Core i5-9300H / Ram: 16 GB DDR4 / Ekran Kartı: Nvidia GTX 1650 (4 GB)

16 GB RAM olduğu için fazla kullanıyor ve yapabileceğiniz bir şey yok. Daha önce görünüşünü beğendiğiniz bir dağıtım var mı? Eğer yoksa başlangıç olarak Linux Mint cinnamon ya da kubuntu deneyebilirsiniz ve buradan yardım alabilirsiniz. Fan programında ise belki bir alternatif vardır fakat bilmiyorum. Eğer Valorant oynuyorsanız Linux'ta oynayamazsınız bu arada fakat onun dışında birçok oyunun desteği var, yoksa bile lutris ile oynanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamandan beri aklıma takılıyor bu soru. Daha önce herhangi bir Linux dağıtımı kullanmadım hatta Windows dışında bir işletim sistemi de kullanmadım ancak bu Windows'taki gereksiz bellek kullanımı, yüklü gelen uygulamalarıla uğraşma, Microsoft'a gönderilen bilgiler vs. beni rahatsız etmeye başladı.
Sizce Linux'a geçmem mantıklı olur mu? Bir de laptopun bazı özelliklerini sanırsam Linux'ta kullanamayacağım. Bunu da aşmamın bir yolu var mıdır acaba? (Örneğin: Microsoft Store üzerinden yüklenen fan kontrol uygulaması vb.) Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim:
İşlemci: Intel Core i5-9300H / RAM: 16 GB DDR4 / Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1650 (4 GB)

Fan kontrolü için ayrı bir ugulama var Linux üzerinde. Ama sadece bu sebeplerden dolayı Linux'a geçilir mi bilmiyorum. Linux birçok şeyi kullanıcıdan bekler ve herkes buna alışamayabiliyor.

16 GB RAM olduğu için fazla kullanıyor ve yapabileceğiniz bir şey yok. Daha önce görünüşünü beğendiğiniz bir dağıtım var mı? Eğer yoksa başlangıç olarak Linux Mint cinnamon ya da kubuntu deneyebilirsiniz ve buradan yardım alabilirsiniz. Fan programında ise belki bir alternatif vardır fakat bilmiyorum. Eğer Valorant oynuyorsanız Linux'ta oynayamazsınız bu arada fakat onun dışında birçok oyunun desteği var, yoksa bile lutris ile oynanıyor.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Yakın zamanda Linux Mint'i inceleme şansı buldum videolar ve sanal makine aracılığı ile ve oldukça hoşuma gitti. Oyun konusunda bir problemim olacağını sanmıyorum çünkü pek oyun oynamıyorum. Bir de sistemimde hem Intel hem NVIDIA ekran kartı olduğu için özellikle NVIDIA'da çok fazla sorun çıktığını, iyi bir şekilde kullanılamadığını söylüyorlar Linux'ta. Bu bir sorun yaratır mı benim için? Bir de bazı fonksiyonların (örneğin: Uyku modu vb.) çalışmama olasılığı da var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu, Linux Mint Steam uyumu var.
Ekran Görüntüsü 2020-09-28 19-40-54.png

Windows 10, gereksiz bellek kullanmıyor. Bir makale okumuştum. Bulamadım, atacaktım yoksa.
Linux ile işiniz varsa geçin. Oyunlar için ideal olmadığını biliyorum.

Dual boot yapın diyeceğim ama oyun oynayıp, sonra internette surf yapmak için ve ya ofis için Linux'a geçmek bana mantıksız geliyor.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Yakın zamanda Linux Mint'i inceleme şansı buldum videolar ve sanal makine aracılığı ile ve oldukça hoşuma gitti. Oyun konusunda bir problemim olacağını sanmıyorum çünkü pek oyun oynamıyorum. Birde sistemimde hem Intel hem Nvidia ekran kartı olduğu için özellikle Nvidia'da çok fazla sorun çıktığını, iyi bir şekilde kullanılamadığını söylüyorlar Linux'ta. Bu bir sorun yaratır mı benim için? Birde bazı fonksiyonların (örn.: uyku modu vb.) çalışmama olasılığı da var mıdır?
Bu gün hayatımda hiç kullanmadığım uyku moduna yanlışlıkla tıklamam sonucu bende bir hata yaşadım ve tüm kabloları 2 defa çıkararak çözdüm. Kurulumda ''3.parti yazılımları kur'' seçeneğini seçerseniz Nvidia'nın driverının kurulması gerekiyor. Mint genelde Windows'tan geçenler için çok güzel bir karar oluyor çünkü görünüş olarak biraz Windows'a benziyor ve kolay bir kullanım sunuyor. Galiba onboard olarak geçiyordu ve bir sıkıntı çıkarabiliyordu fakat onun hakkında tam emin değilim. @Kerem00 daha detaylı anlatır.

Nvidia sürücüleri kapalı kaynak olduğu için öyle oluyormuş ama kullanmadım. Ama Intel konusunda kimsenin sorunu olduğunu görmedim.

AMD sürücüleri açık kaynak olduğu için Linux'ta daha performanslı oluyormuş.

Ama bunların hepsi kullananlardan duyduğum bilgiler. Kendim kullanmadım, kullanamayacağım.

Nvidia sürücüleri kapalı kaynak olduğu için öyle oluyormuş ama kullanmadım. Ama Intel konusunda kimsenin sorunu olduğunu görmedim.

AMD sürücüleri açık kaynak olduğu için Linux'ta daha performanslı oluyormuş.

Ama bunların hepsi kullananlardan duyduğum bilgiler. Kendim kullanmadım, kullanamayacağım.
"Yemin ettim kullanmayacağım, Allah belamı versin ki" diyorsunuz 😀.
Bir nedeni var mı ?

Cihazınız Windows 10 için oldukça yeterli. Belirli bir amacınız yoksa Windows ile devam edebilirsiniz. Eğer felsefesi için geçmek istiyorsanız buyurun, tabiki. Uyku modu gibi özellikler doğru yapılandırıldığında -ki çoğu zaman otomatik yapılandırılır- bir sorun teşkil etmez. NVIDIA sürücüleri için de dert etmenize gerek yok, kapalı kaynak sürücüleri kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı