Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Cevaplar için teşekkür ederim. Aslında biraz da merak ettiğimden dolayı geçmek istiyorum. Açıkçası Windows kısmında özelleştirmenin de sınırlı olması beni böyle düşündürüyor.
Cihazınız Windows 10 için oldukça yeterli. Belirli bir amacınız yoksa Windows ile devam edebilirsiniz. Eğer felsefesi için geçmek istiyorsanız buyurun, tabiki. Uyku modu gibi özellikler doğru yapılandırıldığında -ki çoğu zaman otomatik yapılandırılır- bir sorun teşkil etmez. NVIDIA sürücüleri için de dert etmenize gerek yok, kapalı kaynak sürücüleri kullanabilirsiniz.
Kapalı kaynak sürücüleri şeklinde belirtmişsiniz ancak tam olarak nedir? Bilgim olmadığı için mazur görün.

Basitçe, Linux ortamı açık kaynak üzerine kurulu olduğu için genelde aygıt sürücüleri de açık kaynak şeklinde geliştirilir. Bu şekilde gönüllüler de katkıda bulunabilir. Bazı sürücüler ise üretici tarafından kapalı paket olarak gönderilir. Bu sürücüleri sadece üretici destekler ve günceller. NVIDIA da kapalı kaynak sürücü gönderen üreticilerden biri.

NVIDIA'nın Linux tarafında sorun yaşıyor olmasının sebebi, kapalı kaynak sürücülerin Linux çekirdeği ile tam uyumlu çalışamaması. Tabiki bu her zaman geçerli değil, sadece sorunlar olduğunda. Genellikle NVIDIA aygıtlar da sorunsuz çalışıyor.

Kapalı kaynak sürücüleri şeklinde belirtmişsiniz ancak tam olarak nedir? Bilgim olmadığı için mazur görün.

Kullandığın işletim sisteminde ne varsa hepsinin içini görebiliyorsun, değiştirebiliyorsun, kendine göre uyarlayabiliyorsun, buna açık kaynak ve GNU/Linux derler.:)
Nvidia gibi kapalı kaynak kodlu yazılım gerekebiliyor, GNU/Linux çekirdeğini yazan Linus Torvalds Nvidia'ya böyle cevap verdi.

nvidia-orta-parmak.jpg

Kullandığın işletim sisteminde ne varsa hepsinin içini görebiliyorsun, değiştirebiliyorsun, kendine göre uyarlayabiliyorsun, buna açık kaynak ve GNU/Linux derler.:)
Nvidia gibi kapalı kaynak kodlu yazılım gerekebiliyor, GNU/Linux çekirdeğini yazan Linus Torvalds Nvidia'ya böyle cevap verdi.

Eki Görüntüle 684041
Benim sistemimde Linux bir uyumsuzluk sorunu yaratır mı sizce? Sizin Linux dağıtımınızı, düzenlemenizi de görmüştüm :)

Cevaplar için teşekkür ederim. Aslında biraz da merak ettiğimden dolayı geçmek istiyorum. Açıkçası Windows kısmında özelleştirmenin de sınırlı olması beni böyle düşündürüyor.

Ubuntu, Manjaro, Mint ve Pop_OS gibi dağıtımlarda varsayılan olarak NVIDIA driverlar sistem içinde gelirler. Çok kolay kurulurlar.

Benim sistemimde Linux bir uyumsuzluk sorunu yaratır mı sizce? Sizin Linux dağıtımınızı, düzenlemenizi de görmüştüm :)

GNU/Linux hiç bir sistemde uyumsuzluk yaratmaz, sadece özel yapılan işlemler bilmeyen için biraz zor olabilir, zaten bunun için forumlardan yardım alabiliyorsunuz.
Ayrıca benim dağıtımın "illedelinux uygulamalar" aracında tek tık ile Nvidia kurabiliyorsunuz.

illedelinux-nvidia.png

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Sanırsam tamamen Windows'tan Linux'a geçiş yapacağım. Peki Linux için ek bir virüs programı kurmama gerek var mı? Halihazırda Windows'u sadece defender ile kullanıyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Sanırsam tamamen Windows'tan Linux'a geçiş yapacağım. Peki Linux için ek bir virüs programı kurmama gerek var mı? Halihazırda Windows'u sadece defender ile kullanıyorum.
Linux'a kolay kolay virüs girmez fakat firewall kurabilirsiniz.

Gerek yok, kurulumdan sonra sistemi güncelliyor ve kullanıyorsunuz, özel bir işlem dışında bir şey gerekmiyor.

Gerek yok, kurulumdan sonra sistemi güncelliyor ve kullanıyorsunuz, özel bir işlem dışında bir şey gerekmiyor.
Teşekkür ediyorum. Peki sizin derlemeniz ile Mint arasında hangisi seçmeliyim sizce? Farklar vs. nelerdir, sizin yeni kullanıcıya tavsiyeniz ne olur? Birde temiz format atacağım için Rufus ile normal yazdırdıktan sonra Windows bootlader vs ile uğraşmama gerek kalmayacak değil mi? (Tam bilmediğim için)

Yeni konular

Geri
Yukarı