Windows 10X kullanıcılara sunulmaya hazır!

Microsoft'un ilk başta Surface Neo cihazları için geliştirmeyi hedeflediği işletim sistemi Windows 10X'in geliştirme aşamasının tamamlandığı duyuruldu.

images.jpeg

Hafif Windows 10 olarak tanımlanan işletim sistemi Windows 10X mağaza uygulamalarıyla çalışabilecek ve Win32 yazılımları desteklemeyecek. Surface Neo'dan sonra özellikle düşük sisteme sahip bilgisayarlarda da kullanılması kararlaştırılan bu işletim sistemi bilgisayarlara yüklü şekilde gelecek olup kullanılabilecek. Yani sonradan bilgisayarlarımıza kurmak mümkün olmayacak.

Nisan 2021'de bazı bilgisayarlara ön yüklü olarak gelip kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bu konuda dizüstü bilgisayar üreticileriyle gerekli temas sağlanmış durumda.

Windows 10X hakkında ayrıntılı bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.

Minecraft Bedrock'un Minecraft Java'dan daha iyi olduğunun ispatı. :D
Ama bence android gibi birşey olacak bu. Hafif ve uygulama .exe kadar yayın değil.
Microsoft, Store için zaten Android'deki tüm uygulamaların çalıştırılmasını hedefleyen projesi üzerinde de çalışıyor. Mağaza oldukça zenginlik kazanabilir bu şekilde.

Windows 10, Yakında Android Uygulama Desteği Kazanabilir - Technopat
Bunun .iso uzantılı dosyasını çıktıktan birkaç ay sonra indirebilir duruma geliriz.
İşte o şekilde sunulmayacak. Satın aldığınız bilgisayarda yüklü gelip kullanabilirsiniz sonradan kurulum olmayacak.

Microsoft, Store için zaten Android'deki tüm uygulamaların çalıştırılmasını hedefleyen projesi üzerinde de çalışıyor. Mağaza oldukça zenginlik kazanabilir bu şekilde.

Windows 10, Yakında Android Uygulama Desteği Kazanabilir - Technopat

İşte o şekilde sunulmayacak. Satın aldığınız bilgisayarda yüklü gelip kullanabilirsiniz sonradan kurulum olmayacak.
Android'deki bir çok oyun hali hazırda var şuan Windows Store'de. Ama diğer uygulamalar da gelirse çok güzel olur.
Sanırım Wiindows 10X laptopların uzun pil ömrü sıkıntısı için, yani bence masaüstü kullanıcılarını pek ilgilendirmeyecek gibi düşünüyorum, çünkü hafif olacak yazmısınız. Ve Android demişken dokunmatik sistemlere daha uyumlu olacak diye düşünüyorum.
O gün gelsin...
Bu Windows sürümü ile oyun oynayabilecek miyiz? Yani oyunları destekliyor mu?
Microsoft storedekileri oyun olarak görüyorsanız evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı