Windows 11 21H2 sürümü berbat

Merhaba arkadaşlar. Aktif olarak Windows 11 Pro 23H2 kullanıyorum. Dün sırf merak ettiğim için Windows 11 21H2 sürümüne tekrar bakmak istedim. Sonuçta 21H2'ye de epey güncelleme geldi ve hatta bazı 22H2 özellikleri 21H2'ye portlandı. Ben de 21H2'ye bakmak istedim.

En güncel Windows 11 21H2 VL ISO dosyası olan 22000.2538 ISO dosyasını indirdim. Ardından VMware'de sanal makine oluşturup kurulumu tamamladım (Enterprise sürümünü kurdum). Bir süre kullandıktan sonra size şunu söyleyebilirim, Windows 11 21H2 sürümü berbat!

Kullanırken ilk fark ettiğim şey, 21H2 sürümünde epey şikayetçi olduğum birçok hatanın hala çözülmemiş olması. Mesela sistem tepsisi sivri köşe hatası hala devam ediyor. Bununla ilgili 30 Temmuz 2021'de çektiğim görüntüyü sizinle paylaşmak istiyorum:
windows 11 gizli simgeler hatası.png

Bu görüntüyü çektiğimde kullandığım yapı 22000.100 (Insider Preview) yapısıydı. Fakat şu anda 22000.2713 yapısı geldi ve bu hata hala devam ediyor. Yani Microsoft bu hatayı çözmekle hiç uğraşmamış bile. Bu hatayı geçici olarak çözmek için ya explorer.exe işlemini yeniden başlatmak ya da kişiselleştirme ayarlarına girip görev çubuğunda tema rengini kullanma seçeneğini açıp kapatmak gerekiyor. O zaman sorun düzeliyor fakat bilgisayarı yeniden başlatınca sorun geri geliyor.

İkinci hata, Windows'u %125 DPI ölçeği ile kullandığınızda ortaya çıkıyor. %125 DPI ölçeği ile Dosya Gezgini'ne girip herhangi bir klasörde sağ tıkladığınız zaman çıkan sağ tık menüsünde bir kaydırma çubuğu çıkıyor. Peki aşağıya kaydırmaya çalıştığınızda ne mi oluyor? Windows Gezgini anında çöküyor. Açtığınız tüm pencereler gidiyor. Bu hata taa Windows 11'i ilk kullandığımda da vardı, 22H2'de çözülmüştü. 21H2'ye tekrar bakayım dedim belki şimdi 21H2'de de çözülmüştür diye, hala aynı.

Onun dışında birçok komik hata da devam ediyor. Bunlardan bir tanesi görev çubuğu üst çizgisinin görev çubuğunun tamamını kaplamaması. Resim:
windows 11 21h2 görev çubuğu çizgi hatası 1.png

Daha yakından görmeniz için kırpılmış hali:
windows 11 21h2 görev çubuğu çizgi hatası 1 crop.png

Fark etmesi biraz zor fakat görev çubuğunun üst kısmında yer alan çizgi, sistem tepsisinin olduğu yerde bitiyor. Oraya uzanmıyor. Bu da görsel olarak biraz kötü duruyor. 22H2'de bu hata da çözülmüştü ancak 21H2'ye bu düzeltmeyi backport etmediler.

Windows 11 21H2 genel olarak tamamlanmamış hissettiriyor. Mesela 21H2 sürümünde ses göstergesi Windows 8 ile aynı:
windows 11 21h2 ses göstergesi.png

22H2 ve 23H2'de ise Windows 10X stili ses göstergesi kullanılıyor:
windows 11 23h2 ses göstergesi crop.png

Windows 11 21H2'de varsayılan kullanıcı profil fotoğrafı Windows 10 2004 ile aynı:
1704980297371.png

22H2 ve sonrasında ise yenilenmiş bir profil fotoğrafı kullanılıyor:
1704980332597.png

Daha epey de madde sayarım burada fakat bu kadar yeterli.

Özetle Windows 11 sürüm 21H2, berbat bir sürümdür. Windows 11 21H2, sırf yeni donanımlar (Intel Alder Lake gibi) geldiğinde Windows geride kalmasın diye tamamlanmadan çıkmış bir Windows sürümüdür. 22H2 ve 23H2 ise çok daha rafine ve oturmuş sürümlerdir.

Windows 11 kullanacaklara 21H2 sürümünü kesinlikle önermiyorum. 22H2 ve sonrasını (mümkünse 23H2) kullanın.

Hocam, Windows 11'e gelen güncellemelerin amacı bu gelen hataları düzeltmek zaten. İleriki sürümlerde çözüldüyse çok takmaya gerek yok, zaten 21h2'nin desteği kesildi. Çözülmesini beklemeniz hata.

Hocam, Windows 11'e gelen güncellemelerin amacı bu gelen hataları düzeltmek zaten. İleriki sürümlerde çözüldüyse çok takmaya gerek yok, zaten 21H2'nin desteği kesildi. Çözülmesini beklemeniz hata.
21H2'nin desteği sadece Home ve Pro özelinde kesildi. Enterprise sürümünün desteği devam ediyor. Ancak Microsoft bu geçen zamanı 21H2'yi biraz daha adam etmek için kullanabilirdi. Yani en azından 2023 yılındaki güncellemelerde çözülmesi lazımdı. Fakat çözmediler. Yoksa benim de dediğim gibi zaten 23H2 sürümü gayet sorunsuz.

En azından 21H2 sürümü neden sevmediğimi, neden 21H2 döneminde Windows 11'e geçeceklere 22H2'yi beklemelerini önerdiğimi hatırlamış oldum. 21H2 gerçekten bozuk bir sürüm. 23H2 de tamamen kusursuz değil elbette fakat çok daha sorunsuz. Hatta neredeyse bir Windows 10 kıvamına geldiğini düşünüyorum. Eskiden çok fazla eksik vardı, teker teker kapattılar. Bazı eksikler hala olsa da çoğu kapatıldı.

21h2'ye gelen güncellemeler 22H2 olarak adlandırıldı. Daha yeni sürüme geçilmesi gerekiyor zaten. Kendisi ayrı sürüm değil, sorunların ele alındığı ve yeni özelliklerin geldiği güncelleme.

21h2'ye gelen güncellemeler 22H2 olarak adlandırıldı. Daha yeni sürüme geçilmesi gerekiyor zaten. Kendisi ayrı sürüm değil, sorunların ele alındığı ve yeni özelliklerin geldiği güncelleme.
Tam olarak öyle değil. 21H2'nin yapı numarası 22000 idi. 22H2'nin yapı numarası ise 22621. Hiçbir Windows toplu güncellemesi, yapı numarasını bu şekilde değiştiremez. Sadece minör yapıyı değiştirir (örneğin, 22000.2713 veya 22621.3007). Bunun tek istisnası, Enablement Package güncellemeleridir. Bu güncellemeler yapı numarasını sanal olarak değiştirir (örneğin, 22621'den 22631'e geçirir). Fakat ntoskrnl.exe'nin yapı numarası 22621 olarak kalmaya devam eder. Hiçbir toplu güncelleme, ntoskrnl'ın ana yapı numarasını değiştiremez. 22H2'de ana yapı numarası değiştiği için ayrı bir sürüm sayılmakta.

Tam olarak öyle değil. 21h2'nin yapı numarası 22000 idi. 22H2'nin yapı numarası ise 22621. hiçbir Windows toplu güncellemesi, yapı numarasını bu şekilde değiştiremez. Sadece minör yapıyı değiştirir (örneğin, 22000.2713 veya 22621.3007). Bunun tek istisnası, enablement package güncellemeleridir. Bu güncellemeler yapı numarasını sanal olarak değiştirir (örneğin, 22621'den 22631'e geçirir). Fakat ntoskrnl.exe'nin yapı numarası 22621 olarak kalmaya devam eder. Hiçbir toplu güncelleme, Ntoskrnl'ın ana yapı numarasını değiştiremez. 22H2'de ana yapı numarası değiştiği için ayrı bir sürüm sayılmakta.

Hocam, Windows Build atlama mantığını uzun zaman önce değiştirdi. Windows 10 başında da dediğim gibi. Windows 10 RTM 10240, Kasım güncellemesi 10586 mesela, anniversary Update'te de 14393 olması lazım. Ayrıca bu zamanlarda enablement package olayı da yoktu. Sizin dediğinize göre o zaman bu sürümlerin de hala destek alıyor olması lazım. Destekten kastınız da esu Update'leri olabilir. Onlar zaten genişletilmiş destek kapsamına girdiği için bu saatten sonra hiç değişmez.

Hocam, Windows Build atlama mantığını uzun zaman önce değiştirdi. Windows 10 başında da dediğim gibi. Windows 10 RTM 10240, Kasım güncellemesi 10586 mesela, anniversary Update'te de 14393 olması lazım. Ayrıca bu zamanlarda enablement package olayı da yoktu. Sizin dediğinize göre o zaman bu sürümlerin de hala destek alıyor olması lazım. Destekten kastınız da esu Update'leri olabilir. Onlar zaten genişletilmiş destek kapsamına girdiği için bu saatten sonra hiç değişmez.
Bir ana yapı numarası sadece 18 ay (Windows 10) veya 24 ay (Windows 11) destekleniyor. Sonra yeni ana yapı numarası ile devam ediliyor. Fakat bu yapı atlama mantığı değişmiş olsa da yeni yapılara geçmek istediğinizde full In-place Upgrade yapmak zorundasınız. Toplu güncellemeler ise standart bir güncelleme gibi kurulabiliyor. Zaman zaman In-place Upgrade sonrası bazı sorunlar da çıkabiliyor mesela. Bazı kullanıcılar bu sorunları yaşamamak için her yeni özellik güncellemesini format ile kuruyor. Benim bahsetmek istediğim olay buydu.

21H2 sürümünün desteği Home ve Pro için Ekim 2023'te son buldu. 22H2'nin ise Ekim 2024'te son bulacak. 23H2 ise Kasım 2025'e kadar destek alacak.

Fakat Enterprise ve Education sürümlerinde bir özellik güncellemesi 12 ay daha uzun süre destek alıyor. 21H2 için Ekim 2024, 22H2 için Ekim 2025, 23H2 için Kasım 2026. Yani Home ve Pro'ya göre 1 yıl daha uzun. Ben bundan bahsetmek istemiştim.

Geri
Yukarı