Windows 11 Hakkında Görüşlerim

Universal Windows Platform, Win32 için alternatif bir uygulama çekirdeği. Gördüğünüz W10 ayarlar ekranı, netflix uygulaması, xbox uygulaması gibi uygulamalar UWP ile geliştirilmiştir.
O zaman keşke hepsi bu UWP'den olsa. Windows XP hala Windows 10'un içinde yaşıyor. Ayarları falan açtığımda fosilleşmiş XP ekranlarından görmek istemiyorum :(

O zaman keşke hepsi bu UWP'den olsa.
İlk UWP uygulamaları W8.1 ile kullanılmaya başlandı. Fakat hem tasarım dili aynı olmak zorunda kalıyordu UWP uygulamaların, hemde pencereler eşliğinde kullanamıyorduk. Windows 10'a geçince her uygulama kendi özgün tasarımını yapabilir oldu. Ama W10'da buna tam olarak geçilemedi tabii ki. Çünkü hala yaygın kullanımda geliştiricilerin alışmış olduğu bir platform değil. Bir diğer mevzu W11'den (çıkmayacak olsaydı gelecekteki W10'dan) genel beklenti temel windows uygulamalarının UWP ile değişmesiydi fakat... Sızdırılmış sürüm şimdilik aksini söylüyor. 24 Haziran'da çıkacak sürümde neler olur bilemiyorum.

Merhabalar, tüm Windows işletim sistemlerini kullanmış biri olarak Windows 11 hakkındaki görüşlerimi söyleyeceğim.

Maalesef Microsoft Windows 10'u kopyala>yapıştır yapıp üzerine yeni başlat menüsü, yeni simgeler, yeni görev çubuğu ve yeni sesler ekleyip bize Windows 11 olarak sunmuş.

beğendiğim özellikler
  • + kurulum ekranı
Kurulum ekranı çok modern ve hoş olmuş. Diğer OS'lara göre güzel ancak Windows'u kurmak için Online bir Microsoft hesabı olması lazım. Bu gereksinim umarım kaldırılır.
  • + sesler
Sesler çok modern ve hoş olmuş, açıkçası bana biraz MacOS'u anımsattı. :)
  • + optimizasyon
Windows 11 daha "geliştirici" sürümü olmasına rağmen çok optimize. Umarım Microsoft güncelleme ayağına Windows 11'i Windows 10 gibi yavaşlatmaz.

beğenmediğim özellikler
  • - hiç yenilenmemiş uygulamalar
Maalesef Windows 11'de Windows 7'den kalan uygulamalar hala geliyor. Bakınız: Paint, Denetim Masası, CMD, regedit, MSConfig, bilgisayar yönetimi (...) Modern bir işletim sistemi olacak olan Windows 11'de tarihi eser olmuş olan uygulamaların hala bulunması çok üzücü. Umarım bir an önce yenilenir. Uygulamaları açtığınızda da resim1'deki gibi kötü görünüyor.

Eki Görüntüle 1070140

• - karanlık mod
Karanlık modu açtığımızda hala görev yöneticisi, Denetim Masası, bilgisayar yönetimi, notepad, paint (...) Gibi uygulamalar karanlık mod olmuyor. Ve bu da resim2'deki gibi kötü bir görünüme yol açıyor.

Eki Görüntüle 1070141

Microsoft 2 kod eklemeye üşenmiş. :)

• - Cortana
2021 yılındayız ve hala Cortana Türkçe olmadı.
  • - mouse imleçleri
Mouse imleçlerini pek sevmedim. Yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Windows XP'den kalan mouse imleci bile Windows 11'de var.
  • - Denetim Masası
Denetim Masası çok kullanışlı ancak o kadar da karışık. Denetim Masası'nın da yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • - görev çubuğu
Windows 11 ile görev çubuğundaki kısayollar ortaya geliyor. İyi hoş da sol kısım çok boş durmuş. Sol kısma birkaç şey eklenebilirdi. Ve sağ kısımda çok kötü görünüyor. Umarım widget ekleme gibi bir şey gelirde sol ve sağ kısımı kişiselleştirebiliriz.

Şu anlık deneyimlerim bu kadar. Microsoft biraz tembele kaçmış. Bu yeni nesil Windows olmamalı, bundan daha iyi işler becerebilirler. Sizin de yorumlarınızı aşağıya bekliyorum. Siz neleri sevdiniz?

Windows 11 daha geliştirme aşamasında, daha birçok şey eklenip kaldırılacaktır ancak Windows eleştiriye açık olmalı ki gelişebilsin.

Bu Windows 11 furyası çıktı bir Insider olarak şüphelendim ve konuyla ilgili Microsoft ile yazışmaya başladım.

Gelen yanıtlara bir örnek:

AnalogKnight
Yanıtlanma tarihi haziran 17, 2021
Kullanıcılarımıza yardımcı olmak için çeviri hizmeti kullanmaktayız. Lütfen dil bilgisi hatalarını affedin.

Merhaba, ben bağımsız danışman a&k. Sana yardım edebildiğime sevindim.

Şu anda, Microsoft resmi olarak Windows 11 hakkında herhangi bir haber yayınlamadı veya onaylamadı. Windows 11 hiç olmayabilir ve şu anda yükleyemezsiniz.
Ancak yakında, bu ayın 24'ünde, Microsoft ilgili bilgileri yayınlayacağı bir basın toplantısı düzenleyecek.

Sorun çözülene kadar takip etmeye devam edeceğim. İngilizcem iyi değil. Sözlerimi anlamıyorsanız, lütfen bana bildirin.

John DeV
Bağımsız Danışman

Merhaba

Ben john bağımsız bir danışmanım ve sizin gibi bir Microsoft kullanıcısıyım. Windows 11 ve 12'yi öğrenmek istemeni anlıyorum. Windows 11 ve 12 mitler vardır. Henüz öyle bir şey yok. Windows 10 şu andan itibaren Microsoft Windows'un en son sürümüdür. Windows 10 işletim sistemi, Windows: Windows'u hizmet olarak oluşturma, dağıtma ve hizmet e-hizmet e-kullanmanın yeni bir yolunu sunar.

Ayrıca benzer bir sorun ile bu iş parçacığı kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. İnsanlar bu yararlı bulmak
https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/for...

Umarım bu işe yarar! Eğer daha fazla endişeniz varsa lütfen bana bildirin.

Şuan Çin taklidi bir sürüm gibi duruyor dikkatli olunmasında fayda var.

Son düzenleme:
UWP nedir tam olarak?
UWP universal windows platform sözcüklerinin kısaltmasıdır. Microsoft Store da ki yeni ve modern uygulamalara UWP denir. Mesala Windows 10 da ki Ayarlar, eposta, takvim kamera, fotoğraflar gibi uygulamalar UWP dir. yani modern uygulamalardır. 2010 yılında Windows Phone 7 ile birlikte tanıtılmıştır. Win32 (exe) programlara alternatif olarak sunulmuştur.
Bu Windows 11 furyası çıktı bir Insider olarak şüphelendim ve konuyla ilgili Microsoft ile yazışmaya başladım.

Gelen yanıtlara bir örnek:

AnalogKnight
Yanıtlanma tarihi haziran 17, 2021
Kullanıcılarımıza yardımcı olmak için çeviri hizmeti kullanmaktayız. Lütfen dil bilgisi hatalarını affedin.

Merhaba, ben bağımsız danışman a&k. Sana yardım edebildiğime sevindim.

Şu anda, Microsoft resmi olarak Windows 11 hakkında herhangi bir haber yayınlamadı veya onaylamadı. Windows 11 hiç olmayabilir ve şu anda yükleyemezsiniz.
Ancak yakında, bu ayın 24'ünde, Microsoft ilgili bilgileri yayınlayacağı bir basın toplantısı düzenleyecek.

Sorun çözülene kadar takip etmeye devam edeceğim. İngilizcem iyi değil. Sözlerimi anlamıyorsanız, lütfen bana bildirin.

John DeV
Bağımsız Danışman

Merhaba

Ben john bağımsız bir danışmanım ve sizin gibi bir Microsoft kullanıcısıyım. Windows 11 ve 12'yi öğrenmek istemeni anlıyorum. Windows 11 ve 12 mitler vardır. Henüz öyle bir şey yok. Windows 10 şu andan itibaren Microsoft Windows'un en son sürümüdür. Windows 10 işletim sistemi, Windows: Windows'u hizmet olarak oluşturma, dağıtma ve hizmet e-hizmet e-kullanmanın yeni bir yolunu sunar.

Ayrıca benzer bir sorun ile bu iş parçacığı kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. İnsanlar bu yararlı bulmak
https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/for...

Umarım bu işe yarar! Eğer daha fazla endişeniz varsa lütfen bana bildirin.

Şuan Çin taklidi bir sürüm gibi duruyor dikkatli olunmasında fayda var.
Sızdırılan Windows 11 çok gerçekçi duruyor. Bunun çakma olması imkansız. Zaten Microsoft twitter hesabında bu daha başlangıç 24 haziranı bekleyin demişti. Demekki bilerek yada yanlışlıkla Windows 11 sızdırılmış.

UWP nedir tam olarak?
UWP Windows 8 ve Windows Phone 7'den itibaren kullanılmaya başlanan yeni bir uygulama altyapısı, Win32 ise Windows 95'ten beri olan bir altyapı. Mac OS'taki Classic Environment gibi.

Kurulum ekranı çok modern ve hoş olmuş. Diğer OS'lara göre güzel ancak Windows'u kurmak için online bir Microsoft hesabı olması lazım. Bu gereksinim umarım kaldırılır.
Kaldırılacağını sanmıyorum hocam. Windows 8.1 de ufak bir gizlemişlerdi. Windows 10 da daha güçlükle hesap girmeden kuruyorduk Şimdi tamamen zorunlu olur sanırım.

Geri
Yukarı