Windows 11 hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

İlk Insider surumunden beri birkaç ay kullandım. En son lanet gelsin diyerek Win 10'a dondum. Baştan aşağı rezalet Görev Çubuğu, Dosya Gezgini ve sayamayacağım kadar hataları bıktırdı. 5 senedir aktif olarak Insider'ım. 11 tam anlamıyla aceleye getirilmiş; para kazanmak için yapılmış bir işletim sistemi.

Böyle bir sey mi var?
Kusura bakmayın oto düzeltmede yanlışlık olmuş 1135g7 olacaktı.
Öyle bir işlemci yok bu arada. Xe grafikler olduğuna göre G1'li seriden bahsediyorsun. Neyse konu bu değil.

Sende sorun olmayabilir özellikle İnsider katıldıysan. Zaten temiz kurulum kısmı çok zor. Çünkü bu sakat işletim sistemi daha .Net Framework'lerden 3.5 kurulu olmasına rağmen kurmaya çalışıyor. Sonra çöktü. Yine çöktü bunu kurmaya çalıştığı için. Bugün 6.formatımı atıyorum şu an bu yazıyı yazarken. Windows geliştiricileri benim kadar uğraşsa şu an bu konu var olmayacaktı. Özetle şu an bu işletim sistemine yapılacak hiçbir övgüye tahammül edemiyorum.

Temiz kurulumla mı yoksa yükseltmeyle mi geçtin? Yükseltmede daha az sorun var temiz kuruluma göre.

22H2 kuruyorum zaten ben de İnsider üzerinden. 21H2'de Explorer.exe delirtti beni. 22H2 kullanıyorum şu an. 22H2'de çalışıyor bu arada. Daha az sorunlu ve bende daha iyi çalışıyor.

Oyun performansı konusunda ben bir kayıpla karşılaşmadım. Sizinki CPU Throttle'dır. Bazı sistemlerde format sonrası Throttle oluyor. Sizinki de öyle bir şey olabilir.

Farkettim ben de biraz araştırma yapayım dedim anında ben çıkıyorum. :)

Yukarıda cevabı verdim. Daha önceki mesajlarda da cevabı verdim. Yükseltmeyle geçtiyseniz zaten sorun yaşamazsınız. Temiz format atarak geçtiyseniz de ben inanamam. 6.Formatımı atıyorum bakın şu an. İnanın tahammülümü aşıyor şu mesajlar. Bir işletim sistemini temiz sıfırdan kurmak bu kadar zor olmamalı. 6 oldu bakın şu an.

Geçen de .NET Framework hatası yüzünden sistem kapanmadı. Üstüne üstlük Microsoft Store sunucularına bağlanamadı bu hatadan sonra. O yüzden 6.ya format atıyorum.

@AJFA son durum böyle. Buyurun yukarıda her detayı belirttim.
1135g7 olacaktı düzeltirim.

Çoğu kişi hiç kullanılamayacak seviyedeymiş gibi sayıp sövüyor, bir tek bende mi sorun yok? Tamam tek tük hatalar var da o kadar abartılacak kadar değil.
Temiz kurulumda çok sorun yaşamıştım da anca düzelttim. Şu an ben de kullanabiliyorum. 22572 stabil. Öncesi eziyet gibi özellikle 22000 rezaletti hiçbir şey kullanamıyordum CPU Throttle oluyordu. Şu an rahatça oyun da oynayabiliyorum.

@e.n.e.s Windows 8'i, 10'u ve 11'i ilk çıktığı zamanlardan beri kullanan biri olarak şunu diyebilirim ki benim de aklım almıyor, sanki kurduğum ve kullandığım işletim sistemleri diğer kullanıcıların kurup kullandığı işletim sistemleriyle aynı değil.
  1. Windows 8 hata dolu dediler, sıfır hata yaşadım.
  2. Windows 10 hata dolu dediler, sıfır hata yaşadım. Ayrıca 2020'ye kadar HDD ile kullandım.
  3. Windows 11'de de çok hata var diyorlar, ben ilk yayınlanan Dev ve Beta Channel sürümünü de RTM sürümü de hatasız kullandım.
Windows 11'de yaşadığım iki tane hata vardı; Beta BIOS öncesi fTPM sebepli akıcılık problemi ve görev çubuğundaki saate tıklayınca bazen açılmayan takvim ekranı (İngilizce ISO ile düzeldi).

Windows 8 ve 10'u (2020'ye kadar) kullandığım sistem:
  • ASUS M4A89GTD PRO/USB3
  • AMD Phenom II x6 1075T 3.00 GHz - stok soğutucu
  • XFX Radeon HD 6950 2 GB
  • 2x4 GB 1600 MHz CL16 DDR3
  • Cooler Master kasa ve dahili 650W PSU.
  • WD Black 1 TB (2010) HDD.
2020 sonrası Windows 10 ve 11 kullandığım sistem:
  • Corsair Spec-Delta RGB ve Corsair VS550
  • ASUS B450M-Dragon
  • AMD Ryzen 5 3600 4.1 GHz (1.2v) - SilverStone Hydrogon D120 soğutucu
  • ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti Gaming OC
  • XPG Gammix D30 2x8 GB 3000 MHz CL16
  • WD Blue SN570 500 GB M.2
  • Samsung 860 EVO 250 GB SATA III
  • Samsung 870 EVO 500 GB SATA III

Bahsettiğim Beta BIOS:

1647209179905.png

AMD anakart kullanan kişiler fTPM sorununu çözen Beta BIOS güncellemeleri varsa kurmayı düşünebilirler. Tabii unutmamak lazım, BIOS beta olduğu için olası bir problemde sorumluluk sizde oluyor.

Son düzenleme:
  • Windows 8 hata dolu dediler, sıfır hata yaşadım.
  • Windows 10 hata dolu dediler, sıfır hata yaşadım. Ayrıca 2020'ye kadar HDD ile kullandım.
  • Windows 11'de de çok hata var diyorlar, ben ilk yayınlanan Dev ve Beta Channel sürümünü de RTM sürümü de hatasız kullandım.
Her yeni çıkan şeyde hata var diyen tayfa yüzünden milletin gözü korkuyor. Denemeden yorum yapmamak lazım. Ben yeni çıktığında 10 da denemiştim sizin gibi, üstelik HDD ile. Gayet güzel çalışıyordu.

Geri
Yukarı