Windows 11 kulaklığın mikrofonu çalışmıyor

Delentoro

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Dün temiz kurulum yaparak Windows 11'e geçtim. Bugün fark ettim ki kulaklığımın mikrofonu çalışmıyor. Acer Nitro 5 notebook cihazımın dahili mikrofonu kullanılıyor. Kulaklığım SteelSeries Arctis 3 kablolu model tek jak girişli. Kulaklık Windows 10 kullanırken sıkıntısız çalışıyordu ve bugün farklı cihazda denediğimde yine mikrofonun sıkıntısız çalıştığını gördüm. Kulaklığı taktığım zaman Realtek Audio Console "hangi aygıtı taktınız?" şeklinde soruyor. 2 tane kulaklık seçeneği var ikisini de denedim fakat sonuç getirmedi. Windows 11 gizlilik ayarlında mikrofon için verilen izinler açık durumda.

Kullanmış olduğum Realtek sürücüsü ve sürümünü ekran görüntüsü olarak ekledim, en güncel sürücü olduğu yazıyor, sanırım unofficial olarak da üst sürümleri var ama etkili olur mu bilmiyorum. Ayrıca faydası dokunabileceğini düşünerek aygıt yöneticisinde bulunan ses ile alakalı bileşenlerin bulunduğu görüntüyü de ekledim. Ses ayarlarında bulunan kayıt sekmesini de ayrıca ekledim, burada herhangi bir ekstra mikrofon gözükmüyor fakat sanırım kulaklığın kendi Driver'ı olmadığı için durum normal. Kulaklık da kayıttan yürütme sekmesinde Realtek hoparlör olarak gözüküyor ve sıkıntısız çalışıyor.

Sorun hakkında çözüm önerilerinizi bekliyorum.

ss1.png

ss2.png

ss3 better.png

Windows 10'dan 11'e güncelledikten sonra benzer bir sorun yaşadım. Format dışında günlerce türlü türlü çareleri denedikten sonra temiz format attım. Düzeldi... Neden hala bilemiyorum.

Windows 10'dan 11'e güncelledikten sonra benzer bir sorun yaşadım. Format dışında günlerce türlü türlü çareleri denedikten sonra temiz format attım. Düzeldi... Neden hala bilemiyorum.

Peki tekrardan Windows 11'e mi temiz kurulum yaptınız yoksa Windows 10'a mı döndünüz? Son çare olarak ben de format atmayı düşünüyorum.

Sorunu çözdüm, nasıl yaptığımı anlatıyorum belki konudan görüp işine yarayanlar olur. 2. resimde bulunan Realtek(R) Audio sağ tıklayarak özelliklere girdim ve sürücü güncelleştir dedim. Ardından bilgisayarımda bulunan sürücüler seçeneğini seçtim. Bir sonraki sayfada bilgisayarımda kullanılabilir sürücülerden seçmeme izin ver seçeneğini seçtim. Burada 3 seçenek vardı, bende Realtek Audio seçili idi. Ben buradan Realtek High Definition Audio seçeneğini seçtim ve uyguladım. Ardından uygulamalarda (Discord vb.) Kulaklığımın mikrofonu çalışır hale geldi. Şu an bilgisayarımdaki sesler maalesef mikrofonuma gidiyor(dış sesler değil dinlediğim müzik, video vs.). Onun için de ayrı bir çözüm bulmaya çalışacağım fakat konuda bahsettiğim sorunu bu şekilde çözmüş oldum. Umarım işine yarayanlar olur.

Sorunu çözdüm, nasıl yaptığımı anlatıyorum belki konudan görüp işine yarayanlar olur. 2. resimde bulunan Realtek(r) Audio sağ tıklayarak özelliklere girdim ve sürücü güncelleştir dedim. Ardından bilgisayarımda bulunan sürücüler seçeneğini seçtim. Bir sonraki sayfada bilgisayarımda kullanılabilir sürücülerden seçmeme izin ver seçeneğini seçtim. Burada 3 seçenek vardı, bende Realtek Audio seçili idi. Ben buradan Realtek High Definition Audio seçeneğini seçtim ve uyguladım. Ardından uygulamalarda (Discord vb.) Kulaklığımın mikrofonu çalışır hale geldi. Şu an bilgisayarımdaki sesler maalesef mikrofonuma gidiyor(dış sesler değil dinlediğim müzik, video vs.). Onun için de ayrı bir çözüm bulmaya çalışacağım fakat konuda bahsettiğim sorunu bu şekilde çözmüş oldum. Umarım işine yarayanlar olur.

Aynı sorun bende de vardı ama çok basit bir ayar ile bu sorunu çözdüm.
Yaptığım ayarı paylaşıyorum ona bakarak yapabilirsin.

Ekran görüntüsü 2024-01-17 001147.png

Ekran görüntüsü 2024-01-17 003138.png

Yeni konular

Geri
Yukarı