Windows 11 oturmamış bir işletim sistemidir

Biraz da şans işi diyeceğim artık. Windows 8'i ilk çıktığından beri sorunsuz kullandım, sonra 8.1 geldi ki zaten gayet sevildi. Windows 10'u çıktığından beri sorunsuz kullandım. Aynı şekilde Windows 11'i de çıktığından beri, belli bir süre animasyon hantallığı sorunu olması dışında, sorunsuz kullandım.

Windows 7'den bahsetmeye gerek yok zaten 😎

Şahsen böyle yorum yapan çok var etrafımda. Bir bu kadar da tersini söyleyen var. İşte sıkıntı burada. Yani 100 kişiden 70'inde çalışıyorsa 30'unda sorun yaşanıyor. Windows 10'da bile belli başlı sorunlar yaşanıyorken kalkıp TPM ve Secure Boot gibi kritik servisleri aktif kılması ve sistemi buna göre inşa etmesi apayrı bir risk.

Bu arada bu stabilizasyon oranını Windows 7 ile kıyasladığımızda felaket senaryosu gibi bir durum çıkıyor ortaya. Çok sorun yaşayan gördüm 11'de.
Win 11 çok kötü bir optimizasyona sahip değil. Bu iş aslında şu ; kime göre neye göre ?
Oranlama olarak win 11 genel olarak memnun. 10 üzerinden bir puan vermem gerekirse ben 7/10 verirdim. Tasarım olarak çok güzel ve sade bir tasarım bana göre.
Beğenmediklerim ;
yavaş sistem. Yine bazı sistemlerde yavaş olan win bazılarında (ben de dahil) acayip veya iyi hızda çalışıyor.
Gereksiz animasyonlar ;
sadelik dedik ama bu sadelik nereye kadar sade ?
Bir süre sonra sıkmaya başlıyor.

Win 11 çok kötü bir optimizasyona sahip değil. Bu iş aslında şu ; kime göre neye göre ?
Oranlama olarak win 11 genel olarak memnun. 10 üzerinden bir puan vermem gerekirse ben 7/10 verirdim. Tasarım olarak çok güzel ve sade bir tasarım bana göre.
Beğenmediklerim ;
yavaş sistem. Yine bazı sistemlerde yavaş olan win bazılarında (ben de dahil) acayip veya iyi hızda çalışıyor.
Gereksiz animasyonlar ;
sadelik dedik ama bu sadelik nereye kadar sade ?
Bir süre sonra sıkmaya başlıyor.
Yüzde yüz uyumlu sistemimde, Windows 11 yüzde yüz kasıyor. Yalanım yok, kendi deneyimlerim.

@312971 grafiklerin anlamı nedir? Vista üzerinden kötüdür diye bir algı yapamayız çünkü Vista sadece zamansız çıkan bir sistemdi. Üstüne kaç farklı sürüm çıktı zaten. Zamana ve ihritiyaca göre geliştirildiler.

Ayni sekilde bence Windows 11'de zamansiz cikan bir sistem, eger gercekten yeni bir isletim sistemi yapmak istiyorsa artik kerneli elden gecirmeli Microsoft.

@312971 Donanımsal engel ve şeytan görmüş gibi çekinen kullanıcıları düşünürsek normal. Zamanla oturacaktır. Yıllarca Windows 10'u takip ettim ben. Bazı insanlar vatan meselesi gibi eski sürümleri savunmaya devam ediyor ve edecek de. Destekler kesilmeye başladıkça, insanlar 11'i kabullendikçe tersine dönecektir.

Windows 11’de sürükle bırak sorunu dışında başka kullanımımı etkileyen herhangi bir problemle karşılaşmadım. Ama problem yaşayan da çok var. Ben aşırı memnunum hem çalışmasından hem görselliğinden. Çok garip işletim sistemi bilgisayar seçiyor herhalde.

@Dutchman 11 destekleyen bilgisayarlarda 10'u aratmaz. 10'da sorun yok gibi davranılmamalı. Ufak tefek şeyler belki çıkabilir ama bence gayet iyi bir sürüm. Zaten şu an Microsoft'un odak noktası da bu sürüm. Benim hayattan bezdirmeyi geçtim, canımı sıkan bile bir sorunu olmadı mesela. Hiç geçiş yaptığıma pişman değilim ve ben resmi olarak çıkış yaptığı ilk gün güncellemiş biriyim.
Aynı şekilde, yükseltme ile geçiş sonrası kritik performans düşüşü hariç sorun yaşamadım, onu da temiz kurulum ile çözdüm. Birkaç arkadaşıma da bu konuda yardım ettim.

Fakat performans anlamında hala Windows 10'un çok gerisinde. 7 ile kıyaslamıyorum bile. Görev yöneticileri farklı olsa da açılış süresi Windows 7'yi ikiye katlıyor.

Örneğin Windows 10'da üçten fazla klasör veya dosyayı seçmeye başlayın, takılma olmadan seçip anlık olarak bilgileri gösteriyor. Aynısını 11'de yapın, donmaya takıla takıla seçmeye başlıyor. Neden? Sırf o başlık çubuğundaki gradyan Mica tasarım için. Böyle görsel iyileştirmeyi şahsen kendi işletim sistemime ne sunardım ne de özellik diye gösterirdim. Performansı yiyen görsel iyileştirme, iyileştirme değildir maalesef.

Bunun gibi pek çok örnek var, misal sağ tık menüsünün gecikmeli açılması, sürükle-bırak özelliğinden yoksun olması, klasör ve dosya seçimlerinde ağır donmalar, klasörler arası geçişte sanki yük altındaymış gibi klasör içeriklerini tek tek okumaya başlaması ve gecikmeler yaşaması vs... Bir klasörde çalışırken başka klasöre geçmek işkence oluyor mesela. Sırf bu yüzden yoğun iş günlerinde FreeCommander tarzı yazılımlar kullanmaya başladım. Bir işletim sistemi kullanıcısını bu duruma düşürmemeli bence.

Windows 11'in 10'un seviyesine erişmek için 40 fırın, 7'nin seviyesine erişip performans anlamında çağdaş bir sistem olması için 400 fırın ekmek yemesi gerek daha.

@312971 Donanımsal engel ve şeytan görmüş gibi çekinen kullanıcıları düşünürsek normal. Zamanla oturacaktır. Yıllarca Windows 10'u takip ettim ben. Bazı insanlar vatan meselesi gibi eski sürümleri savunmaya devam ediyor ve edecek de. Destekler kesilmeye başladıkça, insanlar 11'i kabullendikçe tersine dönecektir.
Mecburen win 11 dönecekler ha 2 ha 3 yıl.

Geri
Yukarı