Windows 11'den memnun musunuz?

Kozmetik değişiklikleri önemsemiyorum. W11 çoğu oyunda daha yüksek FPS veriyor fakat sistem gecikmesi fazla. W10 ReviOS 21H2’ye geri döndüm. Gecikme neredeyse yarısı kadar daha düşük.

Masa üstü PC de yersiz çökmeler (Windows 10 da kullandığım OC değerleri ile ve OC kapatıp stock çalıştırdığımda da yaşadım aynı durumları), sağ tık menüsünün "diğer seçenekler" gibi saçmalığı olması, başlat ve arama butonlarının sürekli çökmesi, başlat menüsü gizli uygulamaların ekranda takılı kalması, arada sırada ekranımda beliren beyaz sekme, mavi ekran yerine siyah hata ekranı, ekranda glichlenmeler( göz kırpma gibi kutulanmalar) ve daha birçok şey. Orijinal son sürüm mdk ile kurmama rağmen bu sorunlar devam ediyor. Aynı şekilde laptopta bunlara ek uykudan uyanınca siyah ekranda kalma sorunu yaşadım. Format atmaktan nefret ettiğim için geri 10'a geçmek de istemiyorum. Genel olarak Windows 10'a tema yükleyip bir sürü hata ekleyip vermişler gibi bir deneyim yaşadım. TPM aktif edip oyunlarda (AMD sistemlerde daha sık karşılaşılmış) lag sorunu yaşamak da ayrı bir cabası. Ek olarak AMD Windows 11 patch hiçbir etkisini görmedim açıkçası. MySQL gibi programlarda Windows 10 da sorun yokken 11 ile programı çalıştırmayı başaramadım. Başlıktaki sorunun cevabı ise bana göre hayır.

Link state power management ayarını kapalı veya moderate seçerseniz uyku sonrası siyah ekran sorununuz geçecektir. Ayrıca sağ tıkı eski haline çevirmek için youtube'da "Windows 11 old context menu" şeklinde yazarsanız o derdiniz de gider.

Windows 11'den genel anlamda memnunum. Laptop 2021 çıkışlı olduğu için belki de az problem ile karşılaştım. Tavsiye eder miyim sorusuna eğer format işi sizin için çok zahmetli oluyor ise şimdilik bekleyin. Geçmeden kullanacak olduğunuz sürücülerin windows 11 için güncelleme alıp almamasına bakarsanız stabillik veya hata ile karşılaşma olasılığınızı az çok tahmin edersiniz.

Windows 11'e geçtiğiniz için memnun değilseniz kendinizi kasmayın ve Windows 10'a geri dönün. Kimisi olumlu geri dönüş yapıyor ve kimisi de olumsuz görüşlerini söylüyor. Herkesin sistemi farklı. Hatalarla boğuşuyorsanız insanlar hiç sorun yaşamıyor dese de sizin sorun yaşadığınız gerçeğini değiştirmez.

Sistemim: ASUS Vivobook 15 X512UF-BR024T(HD) Detayları için : Sistemin Epey Sayfası

Tembeller ve okumak istemeyenler için kısa özet= puan 100/100 Windows 11 mükemmel olmuş.

1- Ortadaki başlat çubuğuna alıştım.

2- Technopat Sosyal'daki rehberler ile Groove Music'i silip yeni Media Player'ın betasını Windows 11'in stabil sürümüne kurdum. Media Player'ın yenisi gayet kullanışlı çıktı.

3-TPM 2.0 Secure Boot ve işlemci gereksinimleri sorun olmadı. Not: İşlemci ucu ucuna yetti. 🤣🤣 (Intel Core i5 8250U)

4-Windows 10 programlarında sıkıntı yok. Zaten birebir aynı temel.

5-Fotoğraf görüntüleyici olarak registry kodlarıyla tekrar eklediğim Windows fotoğraf görüntüleyicisini kullanıyorum. Eskisi daha hoşuma gidiyor hem de daha hızlı.

6-Sürükle-Bırak sorununu da Technopat Sosyal'daki konulardan birinden sistem kodlarıyla oynamadan sadece bir program ile çözdüm.

6-Android kısmı için Google'ın Play Games'i resmi olarak Windows 11'e getirmesini bekliyorum (haberlerde resmi açıklama yaptı Google. Play Games Windows 10 ve 11 için gelecek bağımsız bir uygulama olarak) 8 GB RAM ile Windows Subsystem for Android çok hantal çalışıyor.

7- Widget'lar özelliğini neredeyse hiç kullanmıyorum. Ama şunu söyleyebilirim: Şimdiki hali daha iyi ve daha sisteme entegre.

8- Bana hep saçma sapan gelen Metro kutucukları gitmiş. Yerine de başlat menüsüne uygulama sabitleme sistemi gelmiş. Bu sayede hem artık bilgisayarım daha hızlı çalışacak. Hem de o saçma sapan Metro kutucuklarını görmeyeceğim.

Sonuç: Mükemmel olmuş Windows 11.

Son düzenleme:
2 defa geçiş yapmama rağmen; şahsen memnun kalamadım.

Yıllardır Windows 10 kullanırım. Windows 11'i duyduğumda, her ne kadar sadece arayüz güncellemesinden ibaret olsa da sevinmiştim.

Hoş bir havası vardı fakat 11'e geçiş yaptığımda IPS panel monitöre sahip olmama rağmen renkler inanılmaz şekilde soluk gözüküyordu.

Konu hakkında çok fazla araştırma yapmama rağmen maalesef bir çözüme kavuşturamadım ve Windows 11 maceramı ikinci ve son kez bitirdim.

Sizin olumlu veya olumsuz tecrübeleriniz nedir?
7 ekimden beri kullanıyorum memnunum sadece son 3 güncelleme den önceki günc elleme de bozuldu Chrome kapanıp açılıyodu ama düzeldi ve uyku moduna geçmiyo onun dışında iyi

Henüz Windows 11'e geçmedim, daha vakti var. Ancak bu platform ve bunun gibi diğer platformlarda bir sıkıntı var. Biri sorun yaşayınca ve bunu belirtince "ben yaşamadım ya nasıl olur?" deniliyor veya birisi tam tersi bende sorun yok diyince öbürü diyor ki: nasıl ya bende sorun var. Arkadaşlar sizde sorun yaşanmaması başkasının da sorun yaşamayacağı veya sizin sorun yaşamanız başkasının da sorun yaşayacağı anlamına gelmez. Bu noktaya dikkat çekmek istedim...

Windows 11'in SSD teknolojisini çok daha iyi kullandığını düşünüyorum.

W10 üzerine güncelleme ile W11 kurunca FPS düşmeleri yaşamıştım. Ancak temiz kurulum sonrası 2-3 FPS artışı gözlemledim ve günlük kullanımda bile animasyonlar ve açılış kapanışlar W10'a oranla çok daha akıcı ve hızlı geldi.

Windows 11'i sevdim. Tavsiye ederim. Ancak halen eksikleri var onlar da yakın zaman diliminde feedbackler ile mutlaka giderilecektir.

Saygılarımla. ✍🏼

İlk sızdığı yapıdan beri Windows 11 kullanıyorum gayet memnunum. Tek sorun sürükle bırak olmaması, sağ tık menüsüne 3. parti uygulama eklenmemesi idi. Startallback kurdum harika bir şekilde devam ediyorum.

Şu anki sistemimden önceki X3440 sistemimde de deneme amaçlı kullanmıştım (normalde desteklemiyor ben Rufus'un Extended Installation seçeneğiyle kurdum). İlk 1-2 hafta her şey güzeldi ondan sonra sistem 3 gün içerisinde 2 defa kilitlenmişti. En son da saçma sapan sistem kasılmaları başlamıştı. Neyin kaynak kullandığını görmek için görev yöneticisini açmaya çalıştım onu bile açamadım. Aynı günün gecesi Windows 10'a döndüm. Şu an Ryzen 5 3500x ile GTX 1660 sistemimde Windows 11 kullanıyorum. Bu zamana kadar stabilite konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Sadece görev çubuğundaki sürükle bırak olayı canımı sıkıyor. Onun dışında herhangi bir kullanım zorluğu yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı