Windows 12'de bana göre olması gerekenler

1. madde hariç hepsi iyi olurdu zaten MacOS'e benzemeye çalışacağını sızıntılar söylüyordu bunlar olabilir de. Denetim Masası yılların yılı Windows kullananların bildiği bir şey. Yeni kullanıcı hiç Windows kullanmamış biri de yani işi düştüğü zaman oraya rahatlıkla birkaç seferde öğrenebilir oradaki şeyleri ayarlar bölümüne sokmak bence daha karmaşık olur.

Ayarlar bölümü basitlik için var zaten. Oldu o zaman CMD de kaldırılsın basit olması için.
CMD gibi komut istemleri her işletim sisteminde var neredeyse ama hiç bir işletim sisteminde ben ayarların farklı farklı uygulamalardan ayarlanmasını istemem ve çoğunda yok. Ayarlar basitlik için ama istekleri tam karşılamıyor ve basitte değil.

1. madde hariç hepsi iyi olurdu zaten MacOS'e benzemeye çalışacağını sızıntılar söylüyordu bunlar olabilir de. Denetim Masası yılların yılı Windows kullananların bildiği bir şey. Yeni kullanıcı hiç Windows kullanmamış biri de yani işi düştüğü zaman oraya rahatlıkla birkaç seferde öğrenebilir oradaki şeyleri ayarlar bölümüne sokmak bence daha karmaşık olur.
Karmaşık olmaz. Buna göre eklerler. Denetim masasının tasarımı hiç anlaşılabilir değil ayrıca çok kötü duruyor. Eskilerden kalma gibi.

Karmaşık olmaz. Buna göre eklerler. Denetim Masası'nın tasarımı hiç anlaşılabilir değil ayrıca çok kötü duruyor. Eskilerden kalma gibi.

Kötü duruyor kısmı senin zevkin ben katılmıyorum. Eskilerden kalma zaten o bir Windows klasiği yanlış Vista'dan beri az az tasarım değişikliklerine uğrayarak(daha sadeleşerek) bugüne geldi. Ayrıca denetim masasını anlamamak için de yanlış anlamayın ama zeka engelli falan olmak gerek her şey net ve sade bir şekilde ortada. Windows'u hiç denememiş azınlık için dahi yılların Windows kullanıcılarının alışkanlıklarını bozacaklarını düşünmüyorum.

CMD gibi komut istemleri her işletim sisteminde var neredeyse ama hiçbir işletim sisteminde ben ayarların farklı farklı uygulamalardan ayarlanmasını istemem ve çoğunda yok. Ayarlar basitlik için ama istekleri tam karşılamıyor ve basitte değil.

Karmaşık olmaz. Buna göre eklerler. Denetim Masası'nın tasarımı hiç anlaşılabilir değil ayrıca çok kötü duruyor. Eskilerden kalma gibi.

Eee o zaman ayarlara detay eklensin niye Denetim Masası kaldırılıyor? Ayrıca ayarlar ve Denetim Masası gibi ayrılma da CMD gibi çok kullanılan sistemlerde var.

Kötü duruyor kısmı senin zevkin ben katılmıyorum. Eskilerden kalma zaten o bir Windows klasiği yanlış Vista'dan beri az az tasarım değişikliklerine uğrayarak(daha sadeleşerek) bugüne geldi. Ayrıca denetim masasını anlamamak için de yanlış anlamayın ama zeka engelli falan olmak gerek her şey net ve sade bir şekilde ortada. Windows'u hiç denememiş azınlık için dahi yılların Windows kullanıcılarının alışkanlıklarını bozacaklarını düşünmüyorum.
Neden ayarlar başka bir uygulamadan ayarlarsın. Alışkanlıklar değişebilir.

Windows 12'ye daha var. Onun yerine Windows 11 24H2 çıkacak bu yıl. Çıksa bile aşırı modern bir şey istiyorsun bence. Windows 11 iyi işte şuan, ama sizin zevkinizede saygı duyarım.

İnsanlarımızın bir şeye saplanınca orada kalışlarına kalıyorum öyle. Eminim ki ABD'de falan bu lanet şeyler hala işletim sisteminde yer alıyor diyordurlar. Sanki tuşlu telefon işletim sisteminden Android, IOS'a geçen yaşlıların tripleri gibi olmaya gerek yok.
Bence Kernel muhabbetini Linux'a benzer hale getirmeliler. Yeni bir çekirdek yapılamıyorsa bir anda, yavaş yavaş önce bu çekirdeğin içi bir güzel temizlenmeli. Daha sonra çekirdek her daim güncel tutulmalı, yavaş yavaş değişmeli ve yenisine geçiş yapılmalı. Rust dili ile destek daha çok artabilir mesela. Böylelikle sistem bir yığıntıya dönüşmez. Şuan Microsoft'un yaptığı işletim sistemini tam da boşaltmak sayılmaz.
Karmakarışıklıktan kurtulup, basite geçmeye katılıyorum.

Windows 12'ye daha var. Onun yerine Windows 11 24H2 çıkacak bu yıl. Çıksa bile aşırı modern bir şey istiyorsun bence. Windows 11 iyi işte şuan, ama sizin zevkinizede saygı duyarım.
Yıl sonu çıkması bekleniyor 12’nin.

Başlangıç
Merhaba, bu konuda Windows 12'de (isminden tam emin değilim.) bana göre olması gereken şeyleri söyleyeceğim.

Olması Gerekenler
1. Denetim Masası Kaldırılmalı
Windows'u yeni kullanmaya başlayan biri denetim masasının karışık arayüzünü kullanmayı bilmez. Hatta denetim masasını bile muhtemelen bilmez. Denetim masasının kaldırılıp içindeki tüm ayarların Ayarlar uygulamasına eklenmesi gerek.

2. Ayarlar Basitleştirilmeli
Ayarlar uygulamasının arayüzü çok fazla basitleştirilmeli ve sistemin genel olarak her şeyi buradan ayarlanmalı. macOS'in ayarlar menüsüne benzemeli özellikler olarak.

3. Güvenlik Artırılmalı
Örnek olarak macOS ve Linux'ta bir komut çalıştırırken çoğu zaman bilgisayarın şifresini ister. Ama Windows'ta bunu çok yaptığını görmedim.

4. Hareketli Duvar Kağıtları ve Araç Takımları
Windows Vista'da ve ya Windows 7'de bulunup kaldırılan bu özellikler eklenmeli. Windows 11'de bulunan Haberler kısmına benzer araç takımı kısmındaki araç takımlarına benzememeli. Daha şık bir tasarım yapılabilir.

5. Otomatik Tema Gelebilir
Basit bir özellik olsada çoğu işletim sisteminde bulunan bu özellikte gelmeli.

6. Uygulamaları Kaldırma Değiştirilebilir
Denetim masası kaldırılabilir demiştim. Ve şuanki Windows'ta mağaza uygulamaları dışında tüm uygulamalar denetim masasından kaldırılıyor. Mağaza uygulamaları ise ayarlardan kaldırılıyor. Ama ayarlarda Uygulamalara tıklayınca yüksek sistemde bile bekletme yaşanıyor. Bunun yerine daha basit bir çözüm olarak dosya gezgine Uygulamalar kısmı eklenebilir ve tüm uygulamalar hemen sağ tık yapıp kaldıra tıkladığın gibi kaldırılabilir ve ya çöp kutusuna sürükleyince kaldırılabilir olmalı.

7. Güncelleştirmeler
Sistem güncellemeleri çoğu işletim sisteminde düzenli bir şekilde yapılıyor. Güncelleme menüsünde örnek olarak güncelleme kodu yazıyor. Onun yerine aynı yaygın işletim sistemlerinde olan 12.1, 12.2, 12.2.5, 12.1.1 şeklinde yapılabilir. 23H2, 24H2 gibi gereksiz yazılar yazacağına bu daha basit ve anlaşılır olurdu. Ve bu menünün tasarımıda "Ayarlar Basitleştirilmeli" kısmında söylediğim gibi daha şık olabilir.

8. Ekran Koruyucu Ayarlardan Seçilmeli
Denetim masası kaldırılabilir derken böyle basit özelliklerinde ayrı bir uygulama olarak yapılmasıda saçma. Kim bilir kaç tane kaçırdığım vardır. Aynı macOS'taki gibi ayarlara ekran koruyucu kısmı eklenilebilir ve Microsoft'un kendi koyduğu 10-15 tane güzel ekran koruyucu bulunabilir ve altta daha fazla indir kısmından mağazada indirmeye atabilir. Buda mağazayı daha kullanışlı yapar.

9. Duvar Kağıtları
Öncelikle, en az 10-15 tane yeni duvar kağıdı gelmeli. Ayrıca büyük bir sorun daha var. Duvar kağıdı resim olarak konulunca kalite düşüyor buda çözülmeli.

10. Emojiler Değişmeli
Emojiler çok çocuksu ve kötü duruyor bence. Android, iOS emojilerine benzeyebilir.

11. Her Uygulamaya Microsoft Arması Bırakılmamalı
Sanki işletim sistemine lisanslı ayrı bir uygulama yüklemişiz gibi her varsayılan uygulamada Microsoft arması var. Bence gerek yok. Microsoft Not Defteri, Microsoft Edge, Microsoft Outlook vb.

12. Koyu Mod Problemi
Koyu mod varsayılan uygulamaların tümüne uyarlanmıyor çok saçma. Örneğin çalıştır uygulaması. Özellikler penceresi bunda varmı pek hatırlamıyorum ama.

13. Yapay Zeka Konusu
Evet Windows 12 yapay zekayla güçlendirilmeli. Ama bir sorun var. Her tarafa "AI" kelimesi
yazılmamalı. Gerçekten göre göre bulantı oluşturuyor insanda.

14. Copilot Sesli Asistana Dönüştürülmeli
Eskiden yapılan Cortana gibi Copilot da sesli asistana dönüştürülebilir.

Bunlar tamamen kendi görüşlerim ve bana göre gerekli şeyler. Sizin görüşleriniz nelerdir?
Widget'lar geri dönmeli. Aero teması da geri dönmeli.

Geri
Yukarı