Windows 7 9. Nesil Intel işlemci uyumu

Sky-Lake sonrası desteklemiyor Windows 7. Şu saatten sonra kurmak mantıksız. Artık emekli olma vakti geldi Windows 7'nin. Yıllardır aynı terane. Windows 7 çıkınca da demiştik artık XP kullanmak mantıksız, çağının gerisinde kaldı diye dinlemediler. Adam DirectX 11 destekli ekran kartına en fazla DirectX 9 destekleyen XP'yi kuruyordu.

Sky-Lake sonrası desteklemiyor Windows 7. Şu saatten sonra kurmak mantıksız. Artık emekli olma vakti geldi Windows 7'nin.
Desteklenmemesi, kurulamaması anlamına gelmiyor. Skylake ve sonrası için official driver yok ama 7 ile 8.nesil için anakart siteleri driver yayınladı, sadece 9.nesil ve 10.nesil için yayınlamadılar. 9.nesil için modlanmış bir driver var ama 10.nesil için hala modlanamadı ve sanırım modlanmayacak gibi, çünkü 10.nesil biraz daha güvenli ve yapay zeka birimleri bulunan bir işlemci.
Evdeki PC üst düzey bayağı o açıdan RTX2080 Super var ondan.
Bende de RTX 2060 var ama Windows 7 kullanıyordum ve sıkıntısız :)

Ümit hocam bu modlanan sürücüler sorun yaratır mı bize sonucta Intel kendisi yapmıyor sıradan bir insan.

Ümit hocam bu modlanan sürücüler sorun yaratır mı bize sonucta Intel kendisi yapmıyor sıradan bir insan.
Bende şahsen sıkıntı yaratmadı, herşey sıkıntısız. driverları yapan kişi, thermal kontrolcüde problem olabilir diye daha sonradan bu driverları kaldırdı ama ben daha önceden pc'me yedeklemiştim o yüzden bunu sizde silmeseniz iyi olur. Google Drive'da paylaştım ama yine de tekrar yüklemek isterseniz diye :)

Desteklenmemesi, kurulamaması anlamına gelmiyor. Skylake ve sonrası için official sürücü yok ama 7 ile 8.nesil için anakart siteleri sürücü yayınladı, sadece 9.nesil ve 10.nesil için yayınlamadılar. 9.nesil için modlanmış bir sürücü var ama 10.nesil için hala modlanamadı.
Hocam modlansa bile yeni nesil işlemciye 2009'un işletim sistemini kurmak mantıksız bir hareket. Donanımlar gelişti artık, ve Windows 7 bu donanım gelişmelerine ayak uyduramıyor. Çünkü eskidi, XP gibi yolun sonuna geldi.

Artık SSD çok pahalı bir şeyde değil. SSD alırsın keyfine bakarsın Windows 10 ile. HDD kullanıcısı ise Windows 8.1 ile güzel güzel kullanır yine bilgisayarını. Ama Windows 7 eskidi artık hem de çok eskidi. Çok zamanı kalmadı. Güvenlik güncellemeleri bile almıyor artık. Anti-virüs desteği de bitince geçmiş olsun.

Anladım hocam teşekkür ederim sağ olasın vallahi yoksa hayaldi :) ASUS sitesinde B365-G anakart için Windows 7 driver yayınlamış.

Hocam modlansa bile yeni nesil işlemciye 2009'un işletim sistemini kurmak mantıksız bir hareket. Donanımlar gelişti artık, ve Windows 7 bu donanım gelişmelerine ayak uyduramıyor. Çünkü eskidi, XP gibi yolun sonuna geldi.

Artık SSD çok pahalı bir şeyde değil. SSD alırsın keyfine bakarsın Windows 10 ile. HDD kullanıcısı ise Windows 8.1 ile güzel güzel kullanır yine bilgisayarını. Ama Windows 7 eskidi artık hem de çok eskidi. Çok zamanı kalmadı. Güvenlik güncellemeleri bile almıyor artık. Anti-virüs desteği de bitince geçmiş olsun.
Haklısınız, zaten Windows 7 yi teknolojilerden faydalanmak amacıyla kurmak mantıksız. Örneğin DirectX 12 Ultimate in sağladığı Ray Tracing'i Windows 7 ile kullanamazsın ama hız için ve bugsuz bir Windows için mantıklı. Zaten Windows 7, Telemetry, ekstra hizmet vs. barındırmadığı için çok hafif ve hızlı. 10.nesil için driver modlayan da yok ve modlayamazsın çünkü çok güvenli. Modlasan bile 10.nesil deki yapay zeka birimlerini Windows 7'de kullanamayacaksın.
Anladım hocam teşekkür ederim sağ olasın vallahi yoksa hayaldi :) ASUS sitesinde B365-G anakart için Windows 7 driver yayınlamış.
Link paylaşabilir misiniz ? Çünkü her tarafa baktım ve 300 serisi anakartlar için driver göremedim.

Windows 7 ölü bir sistem olabilir herkes için ama biliyorsunuz ki hala güncel teknolojileri barındıran bir sistem.

Eskiye bu kadar bağlı kalmayın bence. Windows 7 desteği bitmiş, virüslere karşı açık ve yeni teknolojileri kullanamayan bir işletim sistemi artık. Ayrıca Windows 10'da o kadar buglı değil ben sıkıntısız kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı