Windows 7, Windows 10'dan güzeldir çünkü...

dasd.png

Bu sistemle Windows 10'un en son sürümünü etkinleştirme olmadan çok rahat bir şekilde, bugüne kadar ne bir mavi ekran yedim ne bilgisayarı zorla tuşa basılı tutup kapatmak zorunda kaldım ne oyun oynarken drop yedim. Daha da sayabilirim, bu sistemle bu bileşenlerle GTA 5'te RAM kaynaklı drop bile yemedim henüz. Çünkü Windows 8'den beri RAM kullanım mantığı değişti.

sadw.png

Bak mesela şu an sadece bunu yazarken ki tek sekmeli Chrome açık, kullanımlar böyle. Windows 10 RAM kullanımını kendisi optimize ettiği için oyuna girdiğimde Windows kaynaklı RAM tüketimini minimuma indiriyor, oyunu kapattığımda 1.3GB RAM kullanımını gördüm kaç kere. Sözün özü, "Windows 10 stabil değildir! Windows 10 RAM canavarıdır!" gibi yaklaşımlar bence gerçeği yansıtmıyor. Windows 10'u E8400'le bile rahat kullanabildim.

Hayatında hiç SSD kullanmamış biri olarak da Windows 10 kullandım, SSD alındıktan sonra zaten ne çektiğimi iyi anladım. HDD ile kullanırken de yavaş değildi bilgisayar ama SSD'ye geçtikten sonra gerçek anlamda performans artışını gördüm. Aslında Windows 10 HDD'de bile çok yavaş sayılmaz, yani hiç SSD kullanmamış biri zaten kıyaslama yapamaz "Windows 10 HDD'de yavaştır!" diye.

Tamam, Windows 7'yi ben de çok seviyorum. Elimden gelse ya da Microsoft Windows 10 diye dayatmasa Windows 7 kullanmaya devam ederdim fakat değişen ve gelişen dengelere ayak uydurmamız gerekiyor. Windows 7 artık dile kolay 11 yıllık bir işletim sistemi... Bir zahmet stabil olup az kaynak kullansın değil mi? :)

Eki Görüntüle 1014392

Bu sistemle Windows 10'un en son sürümünü etkinleştirme olmadan çok rahat bir şekilde, bugüne kadar ne bir mavi ekran yedim ne bilgisayarı zorla tuşa basılı tutup kapatmak zorunda kaldım ne oyun oynarken drop yedim. Daha da sayabilirim, bu sistemle bu bileşenlerle GTA 5'te RAM kaynaklı drop bile yemedim henüz. Çünkü Windows 8'den beri RAM kullanım mantığı değişti.

Eki Görüntüle 1014393

Bak mesela şu an sadece bunu yazarken ki tek sekmeli Chrome açık, kullanımlar böyle. Windows 10 RAM kullanımını kendisi optimize ettiği için oyuna girdiğimde Windows kaynaklı RAM tüketimini minimuma indiriyor, oyunu kapattığımda 1.3GB RAM kullanımını gördüm kaç kere. Sözün özü, "Windows 10 stabil değildir! Windows 10 RAM canavarıdır!" gibi yaklaşımlar bence gerçeği yansıtmıyor. Windows 10'u E8400'le bile rahat kullanabildim.

Hayatında hiç SSD kullanmamış biri olarak da Windows 10 kullandım, SSD alındıktan sonra zaten ne çektiğimi iyi anladım. HDD ile kullanırken de yavaş değildi bilgisayar ama SSD'ye geçtikten sonra gerçek anlamda performans artışını gördüm. Aslında Windows 10 HDD'de bile çok yavaş sayılmaz, yani hiç SSD kullanmamış biri zaten kıyaslama yapamaz "Windows 10 HDD'de yavaştır!" diye.

Tamam, Windows 7'yi ben de çok seviyorum. Elimden gelse ya da Microsoft Windows 10 diye dayatmasa Windows 7 kullanmaya devam ederdim fakat değişen ve gelişen dengelere ayak uydurmamız gerekiyor. Windows 7 artık dile kolay 11 yıllık bir işletim sistemi... Bir zahmet stabil olup az kaynak kullansın değil mi? :)
Doğru diyorsunuz hocam. Windows 10'un güzelliği/kötülüğü biraz şanstan, biraz da yaşananlardan kaynaklı :)

1. 2015-2020 yılları arası Windows 10'u 2010 model WD Black 1 TB 7200 RPM HDD'yle aşırı stabil bir şekilde kullandım. HDD düşmanı diye bilinse de ben öyle düşünmüyorum. Windows 10'dan şimdiye kadar hiç düşük performans almadım. Ki yeni gelen tüm güncellemeleri anında yüklediğim ve kullandığım halde.
  2. Windows 7'nin sadece arayüzü ve tasarımı güzel. Diğer tüm alanlarda 8.1 ve 10'a göre çok geri bir işletim sistemi. Sırf teması güzel diye de Windows 10'dan güzel demek mantıklı değil.
  3. Windows 8.1 her ne kadar konuyla direkt ilgili olmasa da ona da değinmek istiyorum. Microsoft'un şimdiye kadar yaptığı en stabil ve en performanslı Windows'tur kendisi. Maalesef kullanıcılar tarafından arayüzü sebebiyle hak ettiği değeri göremedi. Bu yüzden de Microsoft tarafından üvey evlat muamelesi görmekte. Şahsen ben Windows 8.1'de Ryzen ve DirectX 12 desteği olsa 1 dakika bile Windows 10'da durmam.
  4. Windows 10'dan NTLite veya benzeri bir araç ile Cortana ve Defender'ı kaldırdığınız anda tüm sorunlar çözülüyor. Buna ek olarak gerekli gizlilik, telemetri kapatma ve performans ayarlarını yapıp bloatware'lardan arındırdığınızda harika bir Windows elde ediyorsunuz.
Maalesef Windows 10, Microsoft tarafından gereksiz yere şişirildiğinden ve telemetri hizmetleri vs. eklendiğinden gerçek potansiyeline ulaşamıyor.

Windows 10'dan NTLite veya benzeri bir araç ile Cortana ve Defender'ı kaldırdığınız anda tüm sorunlar çözülüyor. Buna ek olarak gerekli gizlilik, telemetri kapatma ve performans ayarlarını yapıp Bloatware'lardan arındırdığınızda harika bir Windows elde ediyorsunuz.

Bu maddeyi yapmadığım halde bile hiçbir sorun yaşamadım gerek yavaşlık anlamında gerek stabil olma anlamında.

Geri
Yukarı