Windows 8.1 Geç Açılma

blackos

Kilopat
Daha fazla  
Herkes merhabalar.. Yaklaşık bir haftadır devam ediyor bu sorun. Eskiden 8-10 sn de masaüstüne geliyordu bilgisayar ama şu an açılması 50-60 saniyeyi buluyor.

Sistemim:

Anakart: MSI H97 Gaming 3
İşlemci: Intel Core i7 4790
Ekran Kartı: MSI GTX 960 4G
Ram: 8GB DDR3
İşletim Sistemi: Windows Embedded 8.1 Industry Pro (SSD)
Depolama: 120 GB SSD ve 1TB HDD

BIOS ayarlarında Fast Boot açık ve Windows UEFI kurulumlu. Bilgisayarın tuşuna bastığımda ilk önce msi yazısı gelip gidiyor. Ondan sonra msi logosu altında Windows'un loading logosu dönüyor. O bittikten sonra bi süre siyah ekranda bekliyor ve oturumun yüklendiği ekran geliyor. İsmimizin falan yazdığı. Orda da bi süre bekliyor. Normalde o dönen şeyin bir tur attığını görmüyodum. Sonra yine bir süre siyah ekran ve masaüstü.

Son olarak bu olay BF1 açık betayı yüklediğim gün oldu. Oyunu açtığımda bana ekran kartı sürücümün güncel olmadığını söyledi. Geforce Experience dan baktığımda güncelleme yok diyordu. Bende kendi sitesinden 372 sürümünü indirip kurdum ve sonra böyle oldu. Alakası olabilir diye bunu da söyliyim dedim.

Şu anda 22 GB'lık boş alan var. Daha dolu olduğu zamanlarda olmuştu böyle bir sorun yokken. AS SSD Benchmark ile yaptım testi:

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    13,7 KB · Görüntüleme: 93
Bunları yapmanızı öneririm:
1-Görev yöneticisinden başlangıç kısmına gelin.
2-Orada başlangıçta açılması zorunlu olmayan şeyleri devre dışı bırakın.
3-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
4-Bilgisayarınızdan gereksiz dosyaları silen bir program kullanabilirsiniz.
5-4.işlemi elle de yapabilirsiniz fakat bu tehlikeli olabilir.

Not:2.işlemde bilmediğiniz programları devre dışı bırakmayın.

Başlangıçta gereksiz açılan program yok.
CCleaner kullanıyorum sorunu çözmüyor.
Bana göre tek çözüm temiz yükleme gibi görünüyor.
Fakat bu yavaşlığın sebebi virüs olabilir.
Korsan olarak yüklediğiniz bir şey varsa onun yanında gizlice gelmiş olup depolama biriminizin yavaşlamasına neden olabilir.
Bende de aynı şey olmuştu ve gerçekten can sıkıcı bir şey.
Fakat format attıktan sonra gerçekten hızlandı.
Ve son önerimde tüm uygulamaları ve sürücüleri güncellemek.
Bunu bir program yoluyla da yapabilirsiniz.

Bana göre tek çözüm temiz yükleme gibi görünüyor.
Fakat bu yavaşlığın sebebi virüs olabilir.
Korsan olarak yüklediğiniz bir şey varsa onun yanında gizlice gelmiş olup depolama biriminizin yavaşlamasına neden olabilir.
Bende de aynı şey olmuştu ve gerçekten can sıkıcı bir şey.
Fakat format attıktan sonra gerçekten hızlandı.
Ve son önerimde tüm uygulamaları ve sürücüleri güncellemek.
Bunu bir program yoluyla da yapabilirsiniz.

Bütün yazılımlar güncel. Torrentdan yalnızca film indiriyorum. Dediğim gibi sorun ekran kartını sürücüsünü güncelleştirdiğimde oldu. Onunla alakası var mıdır acaba?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı