Windows açılana kadar BIOS veya POST ekranlarının gözükmeme çözümü

ozkanprp

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı topladığımdan beri (yaklaşık 1-2 aydır) çözmek için kafayı yediğim bir sorunum vardı, monitörüm Windows açılana kadar herhangi bir şekilde display yapmıyor, sadece Windows açıldığında pin girme yerine girdiğimde çalışıyordu. Yani kısaca herhangi bir şekilde BIOS'a girdiğimde monitörüm bunu göstermiyordu. Görmek için TV'ye bağlamak zorunda kalıyordum ve bu çok can sıkıcıydı. Ama sonunda çözümünü buldum ve benimle aynı sorunu olan arkadaşlara çözümümü sunmak istedim. (Monitörüm 1080P IPS, HDMI ile bağlanıyorum sistemimi en aşağıya ekleyeceğim anakartım B450M-S2H

NOT: Sadece UEFI sistemlerde geçerlidir.

Bu sorunun çözümünü bulmak ne kadar zor olsa da çözümün kendisi oldukça basitmiş. Tek yaptığım şey BIOS ayarlarından Boot menüsünde CSM seçeneğini Disabled yapmak oldu. Ondan sonra sonunda çözmüş oldum. Ayrıca Boot menüsünde Fast Boot seçeneğini de Disabled yapmayı unutmayın. Sorununuz hala çözülmezse bazılarının yine BIOS ayarlarında PCIe'yi 2.0 yerine 3.0 yaparak çözdüğünü gördüm, nerede veya nasıl yapacağınız hakkında bir fikrim yok ama.

Sistemim:

-GPU: RX570 8 GB Sapphire Pulse ITX (1 fan)
-CPU: R5 1600 AF 12nm
-Anakart: B450M-S2H.
-RAM: 16 GB 3000MHz (2X 8 GB CMK8GX4M1D3000C16)
-PSU: High Power element Smart 750W 80+ Bronze
-SSD: Samsung MZ-V7E250BW 970 Evo 2.5" 250 GB NVMe M.2 V-NAND
-HDD: Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB.
-Samsung LS24R350FHMXUF 24" 75Hz 5ms (HDMI-D-Sub) FHD FreeSync Çerçevesiz IPS Oyuncu Monitör

@ozkanprp bey merhabalar, TV'ye bağladığımda BIOS ekranını görebiliyorum demişsiniz. Benim de şu anki problemim TV'de görememek. Direk Windows açılma ekranı ve masaüstüne geçiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

@ozkanprp bey merhabalar, TV'ye bağladığımda BIOS ekranını görebiliyorum demişsiniz. Benim de şu anki problemim TV'de görememek. Direk Windows açılma ekranı ve masaüstüne geçiyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Yani başka bir monitörde yada başka bir TV'de de mi göremiyorsunuz? Öyleyse Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları'ndan Fast Boot (Hızlı Başlatma) seçeneği açıksa kapatın. Öyle değilse önce başka bir monitör ve TV'de deneyin.

Ayrıca Windows üzerinden BIOS'a girmekte sorununuzu çözebilir

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Monitöründe "power save" veya ona benzer bir seçenek var mı ? devre dışı bırakarak deneyebilirsin. Bu arada hdmi dönüştürücü vb kullanıyor musun ?
Merhaba ilk öncelikle bende de benzer sistem var
RX580
B450M S2H
Ryzen 5 2600X

Dediğinizi yaptım ama hala aynı şekilde görüntü gelmiyor nedeni ne olabilir?

Hayır dönüştürücü vb. kullanmıyorum ve Power Save kapalı zaten.
Belki kullandığın HDMI kablosunda sıkıntı vardır. Kabloyu değiştirmeyi deneyebilirsin, bide ben düzeltmeden önce monitör ayarlarından source detection'u Automatic'ten Manual yapmıştım belki yardımcı olur. Bide benim sorunumla tıpatıp aynı sorunu mu yaşıyorsunuz? Monitörünüz BIOS ekranınını windows yükleme ekranını vs. göstermiyor fakat başka bir monitör yada TV'mi gösteriyor? Ayrıca BIOS ayarlarından fast boot ayarınıda kapatın kapatmadıysanız. Olmazsa size BIOS ayarlarımın config'ini atayım sonuçta aynı anakartı kullanıyoruz. BIOS sürümünüz güncel değil mi?

Yani başka bir monitörde ya da başka bir TV'de de mi göremiyorsunuz? Öyleyse denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem ayarları'ndan Fast Boot (hızlı başlatma) seçeneği açıksa kapatın. Öyle değilse önce başka bir monitör ve TV'de deneyin.

Ayrıca Windows üzerinden BIOS'a girmekte sorununuzu çözebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fast Boot kapalı maalesef. Başka ekran ya da TV'de yok. Deneme yapamıyorum. Config'ini atsanız iyi olur.

Windows üzerinden BIOS'a girmeyi denediniz mi attığım videoyu izleyip? Olmadı mı? BIOS'u göremiyorsanız Config'i nasıl kuracaksınız bilmiyorum. Sizin sisteminiz nedir tam olarak?

Denedim özkan bey olmuyor maalesef. Ya da kör olarak RAM'lerin frekansını değiştirebilir miyim?

Sistem

AMD Ryzen 3 3500X.
Gigabyte B450 S2H V1.
XFX AMD Radeon 5500 XT.

Yeni konular

Geri
Yukarı