Çözüldü Windows ayarlarından atılan format Linux Distrosuna/GRUB'a zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.
Bugün yedeklerimi hazırladım, önemli dosyalarımı taşıdım ve formata hazırım ama aklımda bir soru var. Eğer Windows'a format atarsam, Linux'un ve/veya GRUB'un bozulmasından korkuyorum. Herhangi bir zararı olur mu?

Çözüm
Eski bilgisayarımda Ubuntu-Windows 10 Dual Boot yapmıştım daha sonra Ubuntu'yu silip Pardus yükleme kararı aldım, o zamanlar yeterli İngilizcem yoktu herhalde ondan. Bilgisayarı Windows ile başlattım ve içinde Ubuntu bulunan bölümü sildim daha sonra Pardus USB'si oluşturdum ve PC'yi yeniden başlattım. BIOS'a girdim ve sistemi USB'den Boot ettim Pardus'u kurmamın daha ilk aşamasından pes ettim (USB'yi ISO formatlamışım dd formatında yapmam gerekiyormuş) sonrasında PC'yi kapatıp bir daha açtım. Bir de ne göreyim Grub'u bozmuşum. Çözüm yolu olarak temiz bir format atma kararı aldım. Dd formatında bir Pardus USB'si oluşturdum ve tekrar denedim. Sonuç başarılıydı Pardus'u kurmuştum.

Yani uzun lafın kısası bozulma ihtimali var. Siz en iyisi yedeklerinizi alın ve temiz bir format atın.
Ben yanlış anladım. Sıkıntı yok.

Linux açılmasa da dahi boot-repair disk baya iş görüyor. Ancak ben açılacağını düşünüyorum. Denemek lazım..
@Dengesiz Kokarca, @cengover_ekin, @Ram_kafasi, @Arch or Not hocalarım siz ne diyorsunuz ?
Grub zarar görse bile USB'den Live yapıp gerekli işlemleri yapabilir.
Doğrudur hocam. Bir şekilde tamir olur ama biraz kaçınıyorum :)
GRUB Windows üzerinde boot dosyalarında ise verebilir. Ama Boot bölümü ayrı şekilde de tutuluyor olabilir. Arama yerine dikpart yazıp, list disk çıktısını verir misin?
Buyrun hocam:
Kod:
Aygıt           Boyut            Türü
/dev/sda1       260M             EFI Sistemi
/dev/sda2       16M              Microsoft için ayrılan
/dev/sda3       478,5G           Microsoft basit veri
/dev/sda4       3,8G             Microsoft basit veri
/dev/sda5       1000M            Windows kurtarma ortamı
/dev/sda6       7,8G             Linux takas
/dev/sda7       370,1G           Linux dosya sistemi

Son düzenleme:

Yeni konular