Windows SSD taktıktan sonra MBR mı, GPT mi seçilmeli?

fuzix07

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Bugün sistemime SSD satın aldım. Direk format atıp içine Windows kurmayı düşünmüyorum. Windows kurmadan oyunlar da bana hız katabilir mi denemek için kurulumunu yaptım. Ancak sistem de tanıtma kısmında ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Burada hangisini seçmeliyim acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anki bilgisayarınız UEFI kurulum değil mi? Anakartınızı yazabilir misiniz?

Bilgisayarım'a sağ tık yapıp Yönet'e basın. Disk Yönetimi kısmında görünüyorsa harf atamanız yeterli olur genelde. Olmadı bir ekran görüntüsü paylaşın.

Şu anki bilgisayarınız UEFI kurulum değil mi? Anakartınızı yazabilir misiniz?

Bilgisayarım'a sağ tık yapıp Yönet'e basın. Disk Yönetimi kısmında görünüyorsa harf atamanız yeterli olur genelde. Olmadı bir ekran görüntüsü paylaşın.

Kusura bakmayın UEFI kurulum nedir bilmiyorum. Windows kurulum işlemlerini hiç ben yapmadım.

Windows hatalı kurulmuş. 3 tane Partition yapmak da inanılmaz gereksiz bir şey. Windows'u kim kurduysa bir daha ondan yardım almayın, rezalet bir iş çıkarmış.

HDD'nizi GPT'ye çevirip UEFI bir Windows kurulum yaparsanız SSD'nin nimetlerinden faydalanırsınız.

Şimdilik Disk 0 yazan o üstü siyah barla çevrili kısma sağ tıklayıp Yeni Basit Birim kısmını tamamlayarak SSD'nizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak sizin yerinizde olsam Windows'u SSD'ye kurarım. İnanılmaz fark ediyor.

Windows hatalı kurulmuş. 3 tane Partition yapmak da inanılmaz gereksiz bir şey. Windows'u kim kurduysa bir daha ondan yardım almayın, rezalet bir iş çıkarmış.

HDD'nizi GPT'ye çevirip UEFI bir Windows kurulum yaparsanız SSD'nin nimetlerinden faydalanırsınız.

Şimdilik Disk 0 yazan o üstü siyah barla çevrili kısma sağ tıklayıp Yeni Basit Birim kısmını tamamlayarak SSD'nizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak sizin yerinizde olsam Windows'u SSD'ye kurarım. İnanılmaz fark ediyor.

Dediğiniz gibi Yeni Basit Birim olarak kurulumunu tamamladım. Orjinal Windows 10'a sahip olmadığım için kurulum dosyalarını bulamam düşüncesi ile hiç kendim uğraşmadım. Windows'u en kısa sürede SSD'ye taşımayı düşünüyorum ancak kendim Windows dosyalarını bulup kurulumu yapmayı öğrenmem lazım :) Çok teşekkürler

Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum

İhtiyacınız olan her şey burada. Gerçekten çok kolay. Kısa sürede işinizi halledersiniz. Kurulum esnasında HDD'nizi GPT'ye çevirmeniz, 500 MB'lık kurtarma ve 60 GB'lık Windows bölümünü silmeniz gerekli.

Ama her şeyden önce BIOS'tan UEFI ve Secure Boot'u aktif hale getirin. Takıldığınız bir yer olursa bana da söyleyin, ben veya başka arkadaşlarım yardımcı olurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı