Windows'dan Daha Hafif İşletim Sistemi

odtümetu

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
-
Arkadaşlar merhaba, Windows 7 starter kullanıyorum. Bana hızlı bir işletim sistemi lazım. RAM sömürmeyecek, Windows'tan hafif olacak vs. Daha önce Remiz OS duymuştum sizce nasıl? Android gibiymiş hafif diyorlar. Bundan daha iyisi ve hafifi var mı? Bir de Chrome OS kurulur mu? Hangisi daha iyi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.
Laptop özellikleri şunlar:
  • 2 GB RAM
  • Ekran kartı yok, Onboard
  • Pentium 2600 işlemci
  • Samsung EVO 850 SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu, Linux Mint veya Manjaro kurabilirsin. Hafif olsun dersen XFCE sürümleri indir. Onun dışında GNOME arayüz gayet kullanışlıdır. Ayrıca Chrome OS kurmak yasal değildi(Değiştiyse haberim yok.). Chromium OS kurulabilir belki. Remix OS biraz zayıf bir sistem ve artık geliştirilmeyeceği için güvenlik sorunları yaşatır.

Sizin Windows 10 ile mutlu olmanız lazım. Değil misiniz?

Bu arada dediğim sistemlerin linkleri:
Linux Mint 18.2 "Sonya" - Xfce (64-bit)
Linux Mint 18.2 "Sonya" - Xfce (32-bit)
Manjaro 64 bit
Manjora 32 bit

Ubuntu, Linux Mint veya Manjora kurabilirsin. Hafif olsun dersen XFCE sürümleri indir. Onun dışında GNOME arayüz gayet kullanışlıdır. Ayrıca Chrome OS kurmak yasal değildi(Değiştiyse haberim yok.). Chromium OS kurulabilir belki. Remix OS biraz zayıf bir sistem ve artık geliştirilmeyeceği için güvenlik sorunları yaşatır.

Sizin Windows 10 ile mutlu olmanız lazım. Değil misiniz?
Windows 10 kurunca zaten yavaş bilgisayar iyice kasılmalar vs. oluyormuş. O yüzden dedim. Linux da çok karışık kullanması. Windows 10'a geçeyim mi? Disk ve RAM kullanımı çok fazla dediler.

Linux tavsiye ederim güvenlik vs. açısından güzeldir. Kısa bir süre kullandım ama Linux sağlam işletim sistemidir. (y)

Çift sistem kullanıyorum. Windows 10'a geçince fanlar deliriyor. Ram ve sistem kaynağı tüketimi konusunda bunun bilgisini aldığınız kişiler ya cehaletinden ya da tanımadıkları sistem hakkında boş boş konuşmayı seven kişiler.
Mint-Cinnamon baktınız hantal Mint-Mate biraz daha hafif bir sistem.

Cinnamon:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mate:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Youtube karşılaştırma videolarına bakarak hızlıca fikir edinebillirsiniz. Karışıklık konusunda Windows 10'dan daha basit olduğu kesin. Abartmadan söyleyim daha basite indirgenmiş dağıtım olarak Elementary OS ve Deepin ayar penceresini görseniz bu kadarcık mı deyip gülersiniz.

Deepin

Elementary OS Luki

Daha Fazlası için:
Linux Scoop

Son düzenleme:
@ademcal Bunların XFCE sürümleri daha az kaynak kullanıyor. Bu yönden daha mantıklı olabilirler. Arkadaş en performanslı olanı istiyor.
Son sürümlerle birlikte XFCE RAM tüketim oranı arttı. Arayüz olarak MATE biraz daha göze hoş gelen bir ortam. En performanslısı Lubuntu bu arada aklıma gelmişken arkadaş kuracağı sürümlerin X64 tercih etmeli yavaş yavaş 32 Bit sürümler desteği kesiliyor.

Geri
Yukarı