Windows'tan Linux'a geçilmeli mi?

Arda vural

Hectopat
Merhaba 8. Sınıf öğrencisiyim yazılım ve bilgisayarlara ilgim var ve biraz bilgi ve deneyim kazanmak istiyorum. Önceden çok kısa bir süre Dual Boot üzerinden Ubuntu kullandım. Açıkçası o kadar uğraşmadım. Şimdi aklımda tamamen Linux Mint'e geçme düşüncesi var ama pişman olur muyum veya başka bir Linux sürümü önerebilir misiniz?

Laptopum:

Intel i3 6006u 2.00GHz
4 GB RAM
Ekran kartım Linux desteklemiyor Radeon 530
520

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Linux oyun platformu için tasarlanmış birşey değil oyun oyniyacaksanız alın Playstation tamamen oyun için tasarlanmış birşey :D
Bence Windows'da zaman kaybetme geç Linux'u öğrenmeye bak.
Mint MATE veya Ubuntu kurabilirsin yeni başlayanlar için çok uygun.
Linux depolarında yüzlerce ücretsiz oyun var.

Konu sahibi üzerine alınmasın. Önyargılarınızı kırabilirseniz kesinlikle incelemeye değer. Son derece gelişmiş grafikli oyunlar da var akıl mantık, zeka oyunları da...
Ayrıca Steam'de Steam Player ile oynanan tüm oyunları Linux'te de Steam kurarak oynayabilirsiniz.
Ve son olarak PlayOnLinux uygulaması ile kurabildiğiniz Windows programları ve oyunları çok fazla.

İşin asıl kısmı, bilgisayarınız çok rahat, çok seri, çok güvenli; dolayısıyla sizin de kafanız rahat, keyfiniz yerinde olur.

Open the GNU/Linux doors, close the windows!

Bu gemileri yakma olayını niye bu kadar dert ediyorsun ki. Her ikisini de aynı anda kurup kullanabilirsin. Oyun oynamak istersen Windows'u açarsın, diğer zamanlarda Linux kullanırsın. Yan yana olunca birbirlerine zarar vermiyorlar.
Sürüm olarak her kafadan bir ses çıkabilir. Her sürümün kendine özgü artı ve eksileri olacaktır.

Çok kararlı bir sistemim olsun istiyorsan, güncel olması en son endişem diyorsan debian çok iyi bir seçenektir.

Hem güncel olsun, hem de nispeten kararlı olsun istiyorsan Ubuntu/Mint güzel seçenekler. Özellikle Ubuntu tarafında kararlılık daha önemli diyorsan LTS sürümlerini kullanmanı tavsiye ederim.

Eğer güncellik benim için her şeydir, kararlı olması gerekmez, arada sırada sistemim güncellemeler sonrası arıza çıkarırsa linuxun güzelliği de bu, kurcalayıp karıştırmayı severim, arayüzle uğraşmam, komut satırı benim için her şey diyorsan Arch Linux en nihai durak yerindir.

Arch temelli ama hem kurulumda hem kullanırken daha kullanıcı dostu bir dağıtım isterim dersen Manjaro biçilmiş kaftan.

Sözün özü, Linux tarafı deniz derya, bir dalarsan çıkmak istemeyebilirsin. Özelleştirmeler vesaire derken ilk bir ayını zaten işletim sistemini kişiselleştirme ile harcayacağından eminim.

Şimdiden kolay gelsin.
Bu arada bir dip not düşeyim. Hangi dağıtımı kurarsan kur, Ubuntu ve Arch forumlarını, özellikle de Arch BBS kısmını ve wiki'yi sürekli incelemeni tavsiye ederim.

Zaten oyun ile alakam pek yok nede olsa lgs var ama linux'a geçmekte emin değilim sıkıntı olurmu gibi düşünceler var aklımda pişman olur muyum ? Kullandığım programlar Arduino c++ gibi programlar olacak .
Bu gemileri yakma olayını niye bu kadar dert ediyorsun ki. Her ikisini de aynı anda kurup kullanabilirsin. Oyun oynamak istersen Windows'u açarsın, diğer zamanlarda Linux kullanırsın. Yan yana olunca birbirlerine zarar vermiyorlar.
Sürüm olarak her kafadan bir ses çıkabilir. Her sürümün kendine özgü artı ve eksileri olacaktır.

Çok kararlı bir sistemim olsun istiyorsan, güncel olması en son endişem diyorsan debian çok iyi bir seçenektir.

Hem güncel olsun, hem de nispeten kararlı olsun istiyorsan Ubuntu/Mint güzel seçenekler. Özellikle Ubuntu tarafında kararlılık daha önemli diyorsan LTS sürümlerini kullanmanı tavsiye ederim.

Eğer güncellik benim için her şeydir, kararlı olması gerekmez, arada sırada sistemim güncellemeler sonrası arıza çıkarırsa linuxun güzelliği de bu, kurcalayıp karıştırmayı severim, arayüzle uğraşmam, komut satırı benim için her şey diyorsan Arch Linux en nihai durak yerindir.

Arch temelli ama hem kurulumda hem kullanırken daha kullanıcı dostu bir dağıtım isterim dersen Manjaro biçilmiş kaftan.

Sözün özü, Linux tarafı deniz derya, bir dalarsan çıkmak istemeyebilirsin. Özelleştirmeler vesaire derken ilk bir ayını zaten işletim sistemini kişiselleştirme ile harcayacağından eminim.

Şimdiden kolay gelsin.
Bu arada bir dip not düşeyim. Hangi dağıtımı kurarsan kur, Ubuntu ve Arch forumlarını, özellikle de Arch BBS kısmını ve wiki'yi sürekli incelemeni tavsiye ederim.
Çok teşekkür ederim .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı