Windows'tan Linux'a geçilmeli mi?

Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Yeni üye oldum umarım konuyu doğru yere açmışımdır, bir hata varsa da kusura bakmayın.

11-12 senedir Windows kullanıyorum. Hem Linux'u merak ettiğimden, hem de Windows her güncellemede daha da saçmaladığından, sürekli sorun çıkardığından Ubuntu'ya geçmeyi düşünüyorum. Bilgisayarı daha çok ders ve oyun amaçlı kullanıyorum, oynadığım oyun da sadece CS:GO. Linux'u daha çok programlama işiyle uğraşanlar kullanıyor diye duydum, benim pek fazla bilgim yok bu konularda. 1 ay Python kursu görmüştüm meraktan, o kadar. Eğer geçersem sıkıntı çeker miyim, oyun performansında düşüş vs. olur mu? Kullanması zor mu ya da benim gibi bir kullanıcı için mantıklı bir seçenek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhaba. Yeni üye oldum umarım konuyu doğru yere açmışımdır, bir hata varsa da kusura bakmayın.

11-12 senedir Windows kullanıyorum. Hem Linux'u merak ettiğimden, hem de Windows her güncellemede daha da saçmaladığından, sürekli sorun çıkardığından Ubuntu'ya geçmeyi düşünüyorum. Bilgisayarı daha çok ders ve oyun amaçlı kullanıyorum, oynadığım oyun da sadece CS:GO. Linux'u daha çok programlama işiyle uğraşanlar kullanıyor diye duydum, benim pek fazla bilgim yok bu konularda. 1 ay Python kursu görmüştüm meraktan, o kadar. Eğer geçersem sıkıntı çeker miyim, oyun performansında düşüş vs. olur mu? Kullanması zor mu ya da benim gibi bir kullanıcı için mantıklı bir seçenek mi?

Oyun içinse geçmeyin hocam günlük işlemler için geçebilirsiniz ama Windows daha iyidir.

CS:GO desteklenmekte fakat donamıma bağlı olarak FPS artışı veya azalması yaşayabilirsiniz. Dersler için gayet uygun bir işletim sistemi. Ubuntu ve tabanlılarının çoğu kullanıcı dostudur. Kullanırken herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz. GNU/Linux dağıtımlarını kullanmak için kod bilgisine ihtiyacınız yok. Windows gibi güncelleştirmeleri de bilgisayarın içinden geçmez. Bu kararınızı gayet mantıklı buluyorum.

Evet kullanabilirsin. Ubuntu yeni gelen kişiler için gayet iyi bir distrodur, daha fazla distro önermemi istersen ben yeni gelenlere Linux Mint veya FerenOS öneririm. Ders için gayet iyidir, Windows 10 gibi kafasına göre bir şey yapmaz, ne istersen onu yapar, eğer nasıl kullanacağını öğrenirsen her istediğini yaptırabilirsin, ayrıca ücretsiz, oyun için de gayet iyidir bana göre, ayrıca sen CSGO oynayacağını söyledin ve CSGO native linux desteği olan bir oyundur, yani sadece Steam'den direk yükleyip oynayabilirsin, benim deneyimlerime göre native linux desteği olan oyunlar Windows'a kıyasla daha performanslı çalışıyor ama eğer bir oyun linux'u desteklemiyorsa ve o oyunu Steam üzerinden oynuyosan o oyunu açmak için ProtonDB kullanabilirsin, Steam dışı oyunlar için de Lutris, Wine, PlayOnLinux kullanabilirsin. İstersen dualboot yaparak dene, bir şey kaybetmezsin, sonuçta ücretsiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı