Çözüldü Witcher 3 Anlık FPS Düşüşü ve Takılmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

halil2018

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim Witcher 3 için yeterli fakat oyunu oynarken; normalde 60 olan FPS değerim, anlık olarak 40-30 FPS'lere düşüp, yeniden 60'a yükseliyor ve bu anlık düşüş beraberinde anlık takılmaları getiriyor.
Sistemimde SSD olmadığı için oyun HDD'de kurulu. HDD darboğaz yapıyor olabilir mi?
NOT: Nvidia Hairworks ayarları kapalı durumda. Diğer oyunlarda böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Oyun orjinal mi ?
i7 3610QM 3 GB GTX 670M 16GB RAM laptop ile oynadım. Hiç bir takılma olmadı. Düşük ve orta ayarda oynadım ve akıcıydı. Olmadı akşam afterburner ile sonuçları atarım.
Ama, iyi hatırlıyorum ilk çıktığında satın almadım hemen torrentten indirdim, o zamanlar takılma olmaktaydı, yağmur yağdığında çok kasılıyordu.
Oyun orijinal.
Aida64 HTML raporunu oluşturun. Raporu Mediafire yükleyip paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

MSI Afterburner yazılımı ile oyun içinde CPU, GPU, Bellek kullanımı ve Sıcaklık değerlerinin ekran görüntüsünü paylaşın.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat

Bağlantıdaki yönergeleri uygulayın.
Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat
İlk sayfada oyun içi değerleri gözlemlediğim kadarı ile anlattım.
Yazdıklarınızı deneyeceğim.
Sorunu çözdüm.
Sanırım sorun sürücüden kaynaklıydı güncelledim ve düzeldi.
Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Konu kapanabilir.
HD tune üzerinden sağlık durumunu at ve quick scan işareti olmadan error scan yap.
Dediğiniz gibi quick scan işaretli olmadan tarattım sıkıntı yok tüm bloklar yeşil.
Sağlık durumu da hepsi ''ok''.
Yani sıkıntı görünmüyor.
Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulattım Steam'den dosyaları da tam.
Sorun nerede çözemedim.
Oyunun grafik ayarları lowda da olsa ultrada da olsa ani FPS düşüşleri yaşanıyor, takılmalar oluyor ve bu takılmalar her yerde oluyor diyaloglarda ve envanterde bile oluyor.

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi quick scan işaretli olmadan tarattım sıkıntı yok tüm bloklar yeşil.
Sağlık durumu da hepsi ''ok''.
Yani sıkıntı görünmüyor.
Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulattım Steam'den dosyaları da tam.
Sorun nerede çözemedim.
Oyunun grafik ayarları lowda da olsa ultrada da olsa ani FPS düşüşleri yaşanıyor, takılmalar oluyor ve bu takılmalar her yerde oluyor diyaloglarda ve envanterde bile oluyor.
Bende de çok oluyor bu takılmalar. Hard disk yetersiz kalıyor olabilir. Bende de 6 GB RAM var.

Kimse işlemci ve ekran kartı kombinasıyonunu sormamış. Öğrenebilir miyiz acaba? Ne kadar yeterli bakalım. Ayrıca hangi ayarlarda oynuyorsunuz?
Ekran Kartım MSİ gtx 1060 6gb ARMOR İşlemcim AMD Ryzen5 1500x.
Hocam dediğim gibi lowda da oynasam ultra da da oynasam takılmalar ve fps düşüşleri oluyor.
Bende de çok oluyor bu takılmalar. Hard disk yetersiz kalıyor olabilir. Bende de 6 GB RAM var.
Eğer gerçekten HDD yetersiz kalıyorsa ona göre bir SSD almayı düşünüyorum.
Sizdeki takılmalar RAM'den kaynaklı da olabilir oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde 8gb
yazıyor. Benim RAM 8 GB ama yine de takılma yapıyor. :)
Dün oyunu kaldırdım ve yeniden yükledim sorun aynı devam ediyor.

Son düzenleme:
Ekran Kartım MSİ gtx 1060 6gb ARMOR İşlemcim AMD Ryzen5 1500x.
Hocam dediğim gibi lowda da oynasam ultra da da oynasam takılmalar ve fps düşüşleri oluyor.

Eğer gerçekten HDD yetersiz kalıyorsa ona göre bir SSD almayı düşünüyorum.
Sizdeki takılmalar RAM'den kaynaklı da olabilir oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde 8gb
yazıyor. Benim RAM 8 GB ama yine de takılma yapıyor. :)
Dün oyunu kaldırdım ve yeniden yükledim sorun aynı devam ediyor.
Şimdi şöyle benim sistemimde imzamdan da görürsün aynı ekran kartı ancak seninkine nazaran düşük bir işlemcim var ve kent merkezlerinde kalabalık yerlerde darboğaz oluyor bir tek. RAM'den kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü bende 8 GB. İken de aynı idi 16 GB. olunca da aynı oldu.
( En azından Witcher 3'de değişmedi.) HDD'den kaynaklı olabilir belki kaç RPM HDD'in?

Şimdi şöyle benim sistemimde imzamdan da görürsün aynı ekran kartı ancak seninkine nazaran düşük bir işlemcim var ve kent merkezlerinde kalabalık yerlerde darboğaz oluyor bir tek. RAM'den kaynaklandığını düşünmüyorum çünkü bende 8 GB. İken de aynı idi 16 GB. olunca da aynı oldu.
( En azından Witcher 3'de değişmedi.) HDD'den kaynaklı olabilir belki kaç RPM HDD'in?
Anladım.
Benim HDD 7200rpm. HD tune ile de taradım sıkıntı görünmüyor.

Geri
Yukarı