Witcher 3 Geralt'ın yaşını bulmuş olabilir miyim?

Efsungerlerin uzun yaşaması saçma geliyor. Her ne kadar mutasyon geçirseler de onlar insan.
Onlar bir insan değil. İnsanı insan yapan şeyleri duygularıdır. Efsungerler duygulardan arındırılmış, deneylerle ve tabi tutuldukları sınavlarla beraber insanlardan daha farklıdır. Zaten insanlar da efsungerleri sevmez, kin ve nefret duyar.

Ama konuda başka bir çeviri paylaşılmış. Birileri orijinal oynamıyor veya gidip üstüne başka çeviri yüklemiş. Doğrusu hangisi bilmiyorum.
Evet hocam resmi çeviri değil, W3TR ekibinin gönüllü çevirisi ile oynuyorum. Oyunum orijinal.
Onlar bir insan değil. İnsanı insan yapan şeyleri duygularıdır. Efsungerler duygulardan arındırılmış, deneylerle ve tabi tutuldukları sınavlarla beraber insanlardan daha farklıdır. Zaten insanlar da efsungerleri sevmez, kin ve nefret duyar.
Hocam duygusuz olduklarına ben katılmıyorum. Kitaplarda Geralt'ın duygularına dikkat çeken birçok olay mevcut. En basitinden tanımadığı insanların ölmesini engellemek için bir haydut grubunu doğramak bile yeterince insani bence. Sadece Geralt'ın dostlarına, sevdiği kadına ve evlatlık kızına bakınca bile duygusuz olmadığını görebiliyorsun. Evet insanlara göre daha katı ve soğukkanlılar ama yaşadıkları zorlu hayat ve eğitimlerden sonra bu kadarı normal gibi.

Son düzenleme:
"Witcherlar, yaratıcılarının duygudan yoksun bırakmakta başarısız olduğu bir proje. Witcher demek canavar avlamak demek - yargılamadan, felsefe yapmadan, hatta şüphe duymadan."

İşte burada başarısız bir proje denmesinin nedeni bu. Duyguları var. Sadece daha az yoğunlar.

Son düzenleme:
Witcherlar, yaratıcılarının duygudan yoksun bırakmakta başarısız olduğu bir proje. Witcher demek canavar avlamak demek - yargılamadan, felsefe yapmadan, hatta şüphe duymadan.

İşte burada başarısız bir proje denmesinin nedeni bu. Duyguları var. Sadece daha az yoğunlar.
Arkadaş burada haklı. Duygusuz diyorlar ama Ciri'yi evlatlık alıp sevmek, Yennefer'a aşık olmak... Bunlar duygu değil de ne? Duygusuz olması sadece yazılarda geçerli. Oyunda hiçbir şekilde duygusuzluk yok.

Efsungerlerin uzun yaşaması saçma geliyor. Her ne kadar mutasyon geçirselerde onlar insan.
Geralt hem Viedzmin hem de elf kanı taşıyor. Ayrıca mutasyon için kullandıkları bitkiler onların genetik yapılarını tamamen değiştiriyor, insan değiller yani.
Arkadaş burada haklı. Duygusuz diyorlar ama Ciri'yi evlatlık alıp sevmek, Yennefer'a aşık olmak... Bunlar duygu değil de ne? Duygusuz olması sadece yazılarda geçerli. Oyunda hiçbir şekilde duygusuzluk yok.
İnsanlar bu Mutantlardan korktuğu için böyle efsaneler uydurmuştur, aslında Viedzmin'ler normal insanlar gibi duygu hissederler. Tek sıkıntıları mimik ve jestlerin kısırlaştırılması, o da çoğunlukla mutasyonla alakalı değil de geçirdikleri eğitimle alakalı.
"Witcherlar, yaratıcılarının duygudan yoksun bırakmakta başarısız olduğu bir proje. Witcher demek canavar avlamak demek - yargılamadan, felsefe yapmadan, hatta şüphe duymadan."

Yalnız hocam, Geralt kitaplarda sürekli felsefe yapıyor ve aklı olan yaratıkları öldürmüyor.

Son düzenleme:
Hem vesemir hem geralt defalarca "hiçbir Witcher yatağında yaşlılıktan ölmez." Diyor. Hatta lambert ile yaptığımız bir görevde jad karadin de bunu tekrarlayıp, üzerine "ben emekli oldum ve bunu başaran ilk Witcher olmak istiyorum" diyor.

Hem vesemir hem geralt defalarca "hiçbir Witcher yatağında yaşlılıktan ölmez." Diyor. Hatta lambert ile yaptığımız bir görevde jad karadin de bunu tekrarlayıp, üzerine "ben emekli oldum ve bunu başaran ilk Witcher olmak istiyorum" diyor.
Jad Karadin Witcher olmaktan atıldığı için kendisine emekli diyor. Vesemir'in demek istediği de bir Witcher yaşlılıktan değil, savaşırken ölür demek istiyor.

Geralt kitaplara göre yaklaşık 200 yıldır yaşıyor witcher 3 e kadar yani witcher evrenin güncel son hikayesinde geraltın yaşadığı yıl sayısı aşağı yukarı 200 ama witcherler mutasyonlara uğradığı için geç yaşlanırlar yani kendisi 200 yıl yaşamasına rağmen 90-100 yaşındadır ama tipi 45-50 var. bu arada merak edenler için witcher eceliyle ölmüyor diye biliyorum yani normal insan gibi ölmezler birinin öldürmesi lazım bir de yenneferi merak eden varsa oda 200lerinde çünkü sahire olmuşdur sahireler her zaman genç gözükür ve onlarda kendi ecelleriyle ölmezler.

Geralt kitaplara göre yaklaşık 200 yıldır yaşıyor witcher 3 e kadar yani witcher evrenin güncel son hikayesinde geraltın yaşadığı yıl sayısı aşağı yukarı 200 ama witcherler mutasyonlara uğradığı için geç yaşlanırlar yani kendisi 200 yıl yaşamasına rağmen 90-100 yaşındadır ama tipi 45-50 var. bu arada merak edenler için witcher eceliyle ölmüyor diye biliyorum yani normal insan gibi ölmezler birinin öldürmesi lazım bir de yenneferi merak eden varsa oda 200lerinde çünkü sahire olmuşdur sahireler her zaman genç gözükür ve onlarda kendi ecelleriyle ölmezler.
Konuyu yanlış bilgiyle hortlatmışsın hocam. Geralt'ın yaşını kitaplar da oyunlar da net olarak belirtmiyor. Ortalama kaç civarlarında olduğuyla ilgili tahmin yürütebilecek kadar bilgi veriyor sadece ama 200 ve civarları söz konusu değil kesinlikle. Benim anladığım kadarıyla kitaplarda 50-75 arası, oyunlarda ise 90-100 arası tasvir ediliyor. Yazar bile bu yaş ve yıl konusunun üzerinde pek durmadığı için zaman çizelgesinde olaylar arasında ufak tefek tutarsızlıklar olabiliyor, fazla takmamak lazım.

Eki Görüntüle 801847
Geralt ile Vesemir konuşurken Vesemir, Geralt'a "Yarım asır yaşındasın" gibisinden cümle kuruyor. Bazı arkadaşlar da 90 yaşında falan diyordu. Kafam karışmadı değil.
Yanlış hatırlamıyorsam Blood and Wine DLC paketinde vampir arkadaşımız Regis bizi Detlaff'tan kurtarıyordu ve sonrasında Geralt ile aralarında bi konuşma geçiyor.Regis, Geralt ile eski anılarından bahsediyordu Geralt ise "o yaklaşık 300 yıl önce" kadardı gibi bi cümle kuruyordu yanlış hatırlamıyorsam ama yaşının o kadar olma olasılığıda yoktur bence.

Geri
Yukarı