Witcher 3 oynanır mı?

Drachen R50

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
MMORPG havası olan oyunları severim genel olarak. Yani karakteri geliştirebildiğimiz, item falan basabildiğimiz.
Ancak bu tarz oyunlarda sürekli rastladığım şey oyunun tekrara binmesidir. Sürekli aynı şeyleri yapıyoruz ve bir yerden sonra sıkıyor.
Witcher 3 nasıl bir oyun? Sıkılmadan oynanır mı sizce?

MMORPG havası olan oyunları severim genel olarak. Yani karakteri geliştirebildiğimiz, item falan basabildiğimiz.
Ancak bu tarz oyunlarda sürekli rastladığım şey oyunun tekrara binmesidir. Sürekli aynı şeyleri yapıyoruz ve bir yerden sonra sıkıyor.
Oynanır. Aksiyon anlamında çok üst seviye değil, ortalama diyebiliriz. Fakat hikayesi, hikayeyi sunumu, yan görevleri piyasanın en iyilerinden. Bitirdikten sonra HoS ve BaW Dlc'lerini de sırasıyla oynamanızı tavsiye ederim.

Witcher 1 ve 2 iki kere tekrar bitirip, son oyunu ise 94 saat oynayıp bitirememiş biri olarak sıkılacağını düşünüyorum. Witcher hikayesi ve evreni iyidir. Ama son oyunda canavarlara seviye sistemi getirmişlerdi.

Ben mesela zırh vb. bulma görevlerini yapıp ana görevlere geçmeyi düşünüyordum. Ama görevin 2. veya 3. aşamasında seviyemin yetmediği yaratıklara gelince başka görevlere gitmek zorunda kaldım. Açık dünyasında da çok fazla görev açılmaya başlayınca karmaşa oluştu ve sıkılmaya başladım. Mesela benzer sistemi Ubisoft oyunları, daha çok açık dünya toplanabilirleri ile yapıyor. Ama o oyunda hikayei çok detaylı olmadığından, sıkılınca hikayeden bölümler oynayıp kafa dağıtabiliyorsun. Witcher'da metinlerde bile hatalı bir seçim çok şey değiştirdiğinden odaklanman gerekiyor. İşte burada oynanışın sizi tutması gerekirken sizi zorla başka görev yapmaya itiyor.

Bu yukarıda bahsettiğim sorunun bana özel olmadığını da belirteyim. Witcher geliştiricisi, oyunu satın alıp bitiren kullanıcıların %25-28 civarına ulaştığını söylemişti. O veriyi açıkladıktan sonra açık dünya sistemini değiştireceğiz demişlerdi.

Bunun dışında ben belirttiğim şeylere sıkılmam diyorsan kesinlikle sarar. Biraz ince ayar yapıp ilk oyundan başlamanı öneririm. İlk oyunu kanser olmamak adına kolay seviyede oynamanı öneririm. Doğru zamanda tuşa basma dövüş sistemi ve yağ vb. yapmana yarayan kitap, parşömen gibi şeylerin fiyatlarını düşünmeden oyuna eklemişler. Oyunda o parşömenleri falan almak neredeyse imkansız. Zaten alana kadar oyunun sonuna geliyorsun. İlk oyunun evren hikayesinin akışı iyidir. Diğer oyunlarda neden bu kadar kopuk ve karmaşık gidiyor diye sitem bile edebilirsin.

Witcher 2 ise kendi oyun motorları ile yaptıkları ilk oyun. Daha dar koridor olduğundan yine yağ vb. o kadar gerekmiyor. Tabii ilk oyuna göre bunları yapmak daha kolay. Yine ilk oyun gibi evren hikayesi seni içine çekiyor. Üçüncü oyunda da evren iyi ama bahsettiğim açık dünya mekaniği, seni o evren hikayesinden biraz koparıyor. Witcher evreninde bence hikayeleri en sıkıcı grup Witcher'lar. O yüzden oynarken krallıklar, büyücüler ve entrikaların keyfine bakmanı öneririm. Onların hikayeleri daha ilgi çekici. Witcher'lar kendileri de söylediği gibi para için canavar avlayan bir avuç insan.

Oynamazsan ayıp edersin hem Türkçe zaten durman zarar.

Oyunda ilk başta sıkılabilirsin Baronun görevleri yüzünden fakat ondan sonra oyun akıyor aşırı eğlenceli. Oyunu 2 Kere bitirdim tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı