WS2812B ARGB LED anakarta bağlantısı nasıl yapılır?

JONPROMIE

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS 27" VG27BQ TUF 0,4Ms 165Hz WQHD G-Sync/FreeSync HDMI DP Oyuncu Monitör
AOC 24" G2460PF 1ms 144Hz Full HD HDMI DVI DP FreeSync GAMING MONİTÖR
COOLER MASTER MasterCase H500P Mesh White TG USB 3.2 Mid Tower Kasa
NZXT Kraken X62 RGB 280mm Sıvı İşlemci Soğutucusu
Asus ROG STRIX B550-E GAMING AMD AM4 DDR4 ATX Anakart
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz-4.6GHz 6 Çekirdek 35MB Soket AM4 İşlemci
Asus ROG Strix RTX 3070 Ti OC ROG-STRIX-RTX3070TI-O8G-GAMING 256 B
Meslek
Grafiker
Merhaba. WS2812b ARGB LED aldım fakat bunu anakarta bağlantısı için tam olarak neler gerekiyor? Biraz videolara baktım ama kafam karıştı, elektrik işinden pek anlamıyorum.

Anakart MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi modeli.

LED 5 metre, bana 2.5 metre lazım, geri kalanını da TV arkasına yapmak istiyorum ambilight şeklinde. Tam olarak hangi parçalara ihtiyacım var?

Şimdiden teşekkürler.

MSI anakartlarda JRainbow olan Header ARGB LED içindir. 2,5m için sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Pinleri uygunsa buraya takabilirsiniz. ARGB 3 pin ve 5V. RGB ise 4 pin ve 12V.

Yanlış bilgi
@JONPROMIE Anakartlar 1-1.5 metre destekliyor pin başına, yine şeritteki LED sayısına göre farklılık gösterebilir (30-60-144 LED'li şeritler var). Fakat Head başına 120 LED destekler.

Büyük bir ihtimalle anakart bağlantısı için sizdeki şeritte uygun kafa yoktur.
Bu soketten alıp kırmızı kabloyu atlayarak lehim attırman lazım.

Ya da bu kablodan bulmanız lazım.

Ambilight işi uzun... Arduino ile programlayıp yapılıyor. Ayrıca AliExpress'ten ya da Asus ve Corsair'in hazır setleri var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartlar 1-1.5 metre destekliyor pin başına
Yanlış bilgilendirme. Anakartlar "ARGB portunda" genellikle çok daha fazlasını destekliyor. Benim anakartım 500 LED ya da 5M'ye kadar destek sunuyor örneğin.

Tabii ki soketin kaç Amper güç verebildiği ayrı mesele. Örneğin benim anakartım 2A. Bu da kullandığım LED için 50 LED'e denk geliyor.

Arkadaşlar teşekkürler anakartı kutusunun içinde 3 pinli kablo varmış 5V girişinden hallettim şimdi sıra TV'de.

@FantastikTürk

Genel Bakış JRAINBOW1-2: Adreslenebilir RGB LED konektörleri JRAINBOW konektörleri, WS2812B Ayrı Ayrı Adreslenebilir RGB LED şeritlerini 5V bağlamanıza olanak tanır. Veri a Pin Topraksız Adreslenebilir RGB LED Şerit Bağlantısı JRAINBOW Rainbow RGB LED konektörü Uzatma kablosu WS28128 Bireysel Adreslenebilir RGB LED şeritleri 5V Adreslenebilir RGB LED Fan Bağlantısı JRAINBOW konektörü -D- Adreslenebilir RGB LED Fan Sistemi Fan Eennector A DİKKAT Yanlış türde bir kablo bağlamayın. LED şeritler. JRGB konektörü ve JRAINBOW konektörü farklı voltajlar sağlar ve 5V LED şeridini JRGB konektörüne bağlamak LED şeridine zarar verir. A Önemli • JRAINBOW konektörü 72 LED'e kadar WS2812B Ayrı Ayrı Adreslenebilir RGB LED şeritlerini destekler (maksimum güç derecesi: 3A 5V olan 5V/Veri/Toprak). • RGB LED şeridini takmadan veya çıkarmadan önce her zaman güç kaynağını kapatın ve güç kablosunu elektrik prizinden çıkarın. • Genişletilmiş LED şeridi kontrol etmek için lütfen MSI' nın yazılımını kullanın.
Arkadaşlar teşekkürler anakartı kutusunun içinde 3 pinli kablo varmış 5V girişinden hallettim şimdi sıra TV'de.
Kaç metresi yandı tam olarak?

Son düzenleme:
@FantastikTürk

Genel Bakış JRAINBOW1-2: Adreslenebilir RGB LED konektörleri JRAINBOW konektörleri, WS2812B Ayrı Ayrı Adreslenebilir RGB LED şeritlerini 5V bağlamanıza olanak tanır. Veri a Pin Topraksız Adreslenebilir RGB LED Şerit Bağlantısı JRAINBOW Rainbow RGB LED konektörü Uzatma kablosu WS28128 Bireysel Adreslenebilir RGB LED şeritleri 5V Adreslenebilir RGB LED Fan Bağlantısı JRAINBOW konektörü -D- Adreslenebilir RGB LED Fan Sistemi Fan Eennector A DİKKAT Yanlış türde bir kablo bağlamayın. LED şeritler. JRGB konektörü ve JRAINBOW konektörü farklı voltajlar sağlar ve 5V LED şeridini JRGB konektörüne bağlamak LED şeridine zarar verir. A Önemli • JRAINBOW konektörü 72 LED'e kadar WS2812B Ayrı Ayrı Adreslenebilir RGB LED şeritlerini destekler (maksimum güç derecesi: 3A 5V olan 5V/Veri/Toprak). • RGB LED şeridini takmadan veya çıkarmadan önce her zaman güç kaynağını kapatın ve güç kablosunu elektrik prizinden çıkarın. • Genişletilmiş LED şeridi kontrol etmek için lütfen MSI' nın yazılımını kullanın.

Kaç metresi yandı tam olarak?
5 Metrenin tamamı yanıyor.

X570 anakart

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    114,9 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. WS2812b ARGB LED aldım fakat bunu anakarta bağlantısı için tam olarak neler gerekiyor? Biraz videolara baktım ama kafam karıştı, elektrik işinden pek anlamıyorum.

Anakart MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi modeli.

LED 5 metre, bana 2.5 metre lazım, geri kalanını da TV arkasına yapmak istiyorum ambilight şeklinde. Tam olarak hangi parçalara ihtiyacım var?

Şimdiden teşekkürler.
Hocam merhaba ayni ledi aldim fakat anakarta bagladigimda sadece bastaki 4 led ve sondaki 4-5 led sabit yaniyor ürün bana direkt uçsuz gelmisti lehim yaptırıp 4 uçlu ucu taktım kablolari doğru takiyorum fakat yanmıyor oturmuyor giris kısmını atabilir misiniz?

LED'in ucu bulunuyor mu? Bir resim paylaşabilir misiniz? Eğer soket bağlı değilse soket bağlamanız gerekir. Bunun dışında tak çalıştır başka bir şey yok.

Ve evet, WS2812B LED'leri kesebilirsiniz.

Yanlış bilgilendirme. Anakartlar "ARGB portunda" genellikle çok daha fazlasını destekliyor. Benim anakartım 500 LED ya da 5M'ye kadar destek sunuyor örneğin.

Tabii ki soketin kaç Amper güç verebildiği ayrı mesele. Örneğin benim anakartım 2A. Bu da kullandığım LED için 50 LED'e denk geliyor.

5 Metrenin tamamı yanıyor.

X570 anakart
Hocam anakarta direkt 4 pinli kabloyu mu taktınız yoksa anakartın kutusundan çıkan kabloyla mı bağladınız?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı