X Compact vs ZenFone 3 vs A5 2017

PenthoSs1

Hectopat
Daha fazla  
X compact, ZenFone 3, A5 2017 bu üçünün arasında kaldım. Bir türlü karar veremiyorum. Detaylı bir şekilde yardımcı olur musunuz ? Distribütör garantili her türlü telefon önerilerinize açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
X compact, ZenFone 3, A5 2017 bu üçünün arasında kaldım. Bir türlü karar veremiyorum. Detaylı bir şekilde yardımcı olur musunuz ? Distribütör garantili her türlü telefon önerilerinize açığım.
Güçten başlayalım.
X Compact Snapdragon 650
A5 2017 Exynos 7880
Zenfone 3 ise Snapdragon 625 kullanıyor.

SD650 > SD625 =Exynos 7880
X Compact en performanslı cihaz olacaktır. Benchmarklarda kayda değer şekilde daha güçlü işlemci , 720P ekran ile en akıcı cihaz olacaktır.(720P ekranı küçümsemeyin ekran tarafında detayına gireceğim)

Ses tarafında konuşmak gerekirse pek yorum yapamayacağım fakat şunu söylemeliyim. X Compactın sesinin kısık olduğundan bahsediliyor.

Ekran tarafında konuşmak gerekirse
X Compact 4.6 inç bir cihaz. Muhtemelen Sony üretimi olan , IPS panel kullanıyor. Çözünürlük olarak 720P olan bu ekran Sony amirallerinde yer bulan Triminlous ve X - Reality Engine adlı teknolojileri barındırıyor. Sony Panelleri güzel oluyor. Boyut küçük olduğundan keskinlik tarafı da çok dert olmuyor.
X Compactın ekranını görmedim. Malumunuz telefon bulunmuyor.

A5 2017'nin ekranı Super Amoled . A5 2017'nin ekranını gördüm. Güzel bir ekran. Full HD yani 1080P çözünürlükte. 5.2 inç

Zenfone 3'ün ekranı IPS panel bir ekran . ZF3'ün de ekranını gördüm. Bu da güzel bir ekran . Full HD çözünürlükte 5.5 inç

Şunu söylebilirim ki A5 17'nin ekranı ZF3'den daha iyi

Kamera konusunda konuşursak . X Compact burda kalite olarak en iyi model diyebiliriz.
Sony'nin 2016 amiral gemisi XZ ile aynı altyapıyı kullanıyor. Fotoğraf kalitesi aynı onun gibi Full HD 60 FPS video çekebiliyor. OIS yok. Videolarda sarsıntı meselesini Steady shot ile halletmeye çalışıyorlar. Özellikle FHD 30 FPS'de iyi çalıştığını söyleyebilirim.

Zenfone 3 FHD 60FPS ve 4K video çekebiliyor. OIS var. Fakat Focus hunting yani şu odaklamaya çalışırken ileri geri gidip geliyor ya onun biraz fazla olduğundan bahsediliyor.

A5 17den konuşursak 16 MP bir kameraya sahip F1.9 diyafram açıklığı bulunduruyor. Şahsen iyi fotoğraf çekecektir. Hem gündüz hem de gece tabi ki gece tarafında bir S7 veya S8 performansı bekleyemeyiz. S8i geçtim . S7 dediğimiz cihaz yeni çıkan amiral gemisiyim diye ortalıkta gezinin çoğu telefona düşük ışıkta nal toplattırıyor.
Bu cihazın zayıf karnı kesinlikle video performansı. En yüksek FHD30 FPS çekebiliyor. OIS yok. Sarsıntı kesinlikle fazla ve sanırım dijital sabitlemeyi bile kaldırmış samsung.

Ön kamera konusunda şunu söylemeliyim. X Compact en zayıf model.
A5 17 en kaliteli görüntüyü sunuyor ama 50 cm'den sonra arka planı bulanıklaştırdığı hakkında şikayetler var.
Zenfone 3'ün ön kamerasını denedim gayet iyi bir kamera.

Pil tarafında
ZF3 5.5 inç 1080P 3000 mah
X Compact 4.6 İnç 720P 2700 mah
A5 17 5.2 inç 1080P 3000 mah
X Compact bence burdan galip çıkar.

Malzeme olarak X Compact Plastik
Zenfone 3 metal
A5 17 cam malzeme kullanıyor.

Başka ne kaldı bilmiyorum ama bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum.
X Compact plastik dedim ya bir de bu cihaz kalın bunu aklınızda bulundurun.
ZF3'de Focus hunting sorunundan bahsetmiştim zaten.
A5 17nin videosu zayıf demiştim OIS yok videolar sallantılı dikkat edin.

Yani başka bir şey aklıma gelmiyor. Ne alırsanız alın şimdiden hayırlı olsun diyorum.

İthalatçı alırım derseniz başka modeller önerebilirim. Bütçenizi ve zorlayabileceğiniz yeri de söylerseniz TR garantili cihazlar da önerebilirim.

Güçten başlayalım.
X Compact Snapdragon 650
A5 2017 Exynos 7880
Zenfone 3 ise Snapdragon 625 kullanıyor.

SD650 > SD625 =Exynos 7880
X Compact en performanslı cihaz olacaktır. Benchmarklarda kayda değer şekilde daha güçlü işlemci , 720P ekran ile en akıcı cihaz olacaktır.(720P ekranı küçümsemeyin ekran tarafında detayına gireceğim)

Ses tarafında konuşmak gerekirse pek yorum yapamayacağım fakat şunu söylemeliyim. X Compactın sesinin kısık olduğundan bahsediliyor.

Ekran tarafında konuşmak gerekirse
X Compact 4.6 inç bir cihaz. Muhtemelen Sony üretimi olan , IPS panel kullanıyor. Çözünürlük olarak 720P olan bu ekran Sony amirallerinde yer bulan Triminlous ve X - Reality Engine adlı teknolojileri barındırıyor. Sony Panelleri güzel oluyor. Boyut küçük olduğundan keskinlik tarafı da çok dert olmuyor.
X Compactın ekranını görmedim. Malumunuz telefon bulunmuyor.

A5 2017'nin ekranı Super Amoled . A5 2017'nin ekranını gördüm. Güzel bir ekran. Full HD yani 1080P çözünürlükte. 5.2 inç

Zenfone 3'ün ekranı IPS panel bir ekran . ZF3'ün de ekranını gördüm. Bu da güzel bir ekran . Full HD çözünürlükte 5.5 inç

Şunu söylebilirim ki A5 17'nin ekranı ZF3'den daha iyi

Kamera konusunda konuşursak . X Compact burda kalite olarak en iyi model diyebiliriz.
Sony'nin 2016 amiral gemisi XZ ile aynı altyapıyı kullanıyor. Fotoğraf kalitesi aynı onun gibi Full HD 60 FPS video çekebiliyor. OIS yok. Videolarda sarsıntı meselesini Steady shot ile halletmeye çalışıyorlar. Özellikle FHD 30 FPS'de iyi çalıştığını söyleyebilirim.

Zenfone 3 FHD 60FPS ve 4K video çekebiliyor. OIS var. Fakat Focus hunting yani şu odaklamaya çalışırken ileri geri gidip geliyor ya onun biraz fazla olduğundan bahsediliyor.

A5 17den konuşursak 16 MP bir kameraya sahip F1.9 diyafram açıklığı bulunduruyor. Şahsen iyi fotoğraf çekecektir. Hem gündüz hem de gece tabi ki gece tarafında bir S7 veya S8 performansı bekleyemeyiz. S8i geçtim . S7 dediğimiz cihaz yeni çıkan amiral gemisiyim diye ortalıkta gezinin çoğu telefona düşük ışıkta nal toplattırıyor.
Bu cihazın zayıf karnı kesinlikle video performansı. En yüksek FHD30 FPS çekebiliyor. OIS yok. Sarsıntı kesinlikle fazla ve sanırım dijital sabitlemeyi bile kaldırmış samsung.

Ön kamera konusunda şunu söylemeliyim. X Compact en zayıf model.
A5 17 en kaliteli görüntüyü sunuyor ama 50 cm'den sonra arka planı bulanıklaştırdığı hakkında şikayetler var.
Zenfone 3'ün ön kamerasını denedim gayet iyi bir kamera.

Pil tarafında
ZF3 5.5 inç 1080P 3000 mah
X Compact 4.6 İnç 720P 2700 mah
A5 17 5.2 inç 1080P 3000 mah
X Compact bence burdan galip çıkar.

Malzeme olarak X Compact Plastik
Zenfone 3 metal
A5 17 cam malzeme kullanıyor.

Başka ne kaldı bilmiyorum ama bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum.
X Compact plastik dedim ya bir de bu cihaz kalın bunu aklınızda bulundurun.
ZF3'de Focus hunting sorunundan bahsetmiştim zaten.
A5 17nin videosu zayıf demiştim OIS yok videolar sallantılı dikkat edin.

Yani başka bir şey aklıma gelmiyor. Ne alırsanız alın şimdiden hayırlı olsun diyorum.

İthalatçı alırım derseniz başka modeller önerebilirim. Bütçenizi ve zorlayabileceğiniz yeri de söylerseniz TR garantili cihazlar da önerebilirim.
Max 1500-2250 belki taş çatlasa 2500 verebilirim bir telefona.

2500 TL değilde 2200-2300 TL'ye S7 önerebilirim. Birşeyler olurda 2700'lere de çıkabilirsen S7 Edge alabilirsin.
İthalatçı garantili olarak Huawei P10 Plus'a da bakabilirsin.

Telefondan beklentilerin nedir ? Büyük ekranda film ve oyun keyfi istiyorsan ZF3 al, küçük olsun cebe girsin güçlü olsun dersen X Compact al, A5 2017 önermiyorum çünkü parasını hak etmiyor. Ben olsam 3'ü arasından X Compact seçerdim.

Kardeş boyut ufak olmasa filmde izleyeceğim için sıkıntı olur mu çok kararsızım, küçük ekrandada izlenir sonuçta, birde X Compact'ın sesi kısıkmış, kulaklıkla müzik de dinleyeceğim, vallahi kardeşim ikisi arasında kaldım şu an. Ekran görüntüsü olarak hangisi daha iyi olur ? Daha detaylı bir açıklama yapar mısın sen bu işlerden anlıyorsun uzun zamandır takip ediyorum seni. Ya da 2500'e çıkarıp 3-4 sene beni idare edecek bir telefon lazım. HB'den alacağım büyük ihtimal 1350 TL X Compact, Zenfone 3 ise 1550 TL galiba. F/P açısından X Compact mı Zenfone 3 mü ?

2000-2500 TL civarında bütçeniz varsa ZTE Axon 7 alın. Film, video, müzik gibi kullanımlarda çokça işe yarar bir model.

Cihazların amaçları farklı birisi ben küçük cihazım sana bu kasa yapısını satıyorum diyor ZF3 ise F/P bir cihaz. 2500 civarına çıkarsan çok çok iyi cihazlar var bak mesela bunlar.
Xiaomi Mi 6 64 GB (İthalatçı Garantili) Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Sony Xperia XZ (Sony Türkiye Garantili) Fiyatı - Taksit Seçenekleri
ZTE Axon 7 (ZTE Türkiye Garantili) Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Samsung Galaxy S7 Edge (İthalatçı Garantili ) Fiyatı
Samsung Galaxy S7 (Samsung Türkiye Garantili) Fiyatı
S7/Edge aralarında öne çıkıyor o kadar para verilebilecekse onlar alınmalı ancak 2000 bandında Mi6 çok başarılı 2200 bandında Axon 7 ve XZ mantıklı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı