X4 950 İçin Soğutucu Önerisi

Charles Bronson

Kilopat
AMD Athlon X4 950 işlemci için çok ses çıkarmayan, iyi soğutan bir soğutucuya ihtiyacım var arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum.
Bütçe: 150 - 200 TL civarı.
Aerocool Aero 300 kasa kullanıyorum. Kasanın kutusunda 150 mm soğutucu desteği olduğu yazıyor fakat sitesine girip baktığımda 160 mm'e kadar desteklediği yazıyor. Bu kasaya sığacak bir soğutucu önerirseniz sevinirim.

Merhaba, öncelikle AM4 soket kullanıyorsunuz. İleride Ryzen işlemcilere geçiş yapacaksanız onların stok fanları gayet iyi şimdi çok para verirseniz gereksiz olur. İşinizi görecek bir fan isterseniz Akasa'nın kule tipi soğutucularına bakmanızı öneririm.

Ben olsam 200 TL soğutucuya ayıracağıma 250 liraya X4 950'yi satar 300 veya 400 daha ekler Ryzen işlemciye geçerdim.

Eğer OC yapmayı düşünmüyorsanız (ki OC yapmaya değmez) işlemci ile gelen soğutucu işinizi fazlasıyla görecektir. 300 TL'lik işlemci için 150-200 TL'lik bir soğutucu almak hiç akıl kârı değil.
OC yapmayı düşünmüyorum, işlemci ile gelen soğutucu hiç işimi görmüyor. CS:GO oynarken işlemci sıcaklığı 88 - 89 derecelerde geziyor ve bundan kaynaklımı bilmiyorum ama bazen PC kendini oyundayken resetliyor bazende mavi ekran hatası alıyorum. Alacağım soğutucu iyi olursa işlemci yükselttiğimde kullanmaya devam ederim diye düşünmüştüm.

Allah Allah... O işlemciyi ben de kullanıyorum. Şu aralar çok oyun oynamasam da CS:GO'dan çok daha ağır oyunlarla (örneğin Rise of The Tomb Raider) oynamışlığım var ve hiçbir ısı sorunuyla karşılaşmadım.

Sorularımı hemen sorayım.
  • Acaba fan devri otomatikte değil mi? Düşük devirde mi çalışıyor?
  • Yoksa işlemci soğutucusu iyi monte edilemedi mi?
  • Termal macunda herhangi bir sorun var mı? Çok veya az sürülmüş olabilir mi?
  • Bunlar haricinde işlemciyi yanlışlıkla OC etmiş olabilir misiniz?

Allah Allah... O işlemciyi ben de kullanıyorum. Şu aralar çok oyun oynamasam da CS:GO'dan çok daha ağır oyunlarla (örneğin Rise of The Tomb Raider) oynamışlığım var ve hiçbir ısı sorunuyla karşılaşmadım.

Sorularımı hemen sorayım.
  • Acaba fan devri otomatikte değil mi? Düşük devirde mi çalışıyor?
  • Yoksa işlemci soğutucusu iyi monte edilemedi mi?
  • Termal macunda herhangi bir sorun var mı? Çok veya az sürülmüş olabilir mi?
  • Bunlar haricinde işlemciyi yanlışlıkla OC etmiş olabilir misiniz?
  • Fan devri otomatikte.
  • Soğutucuyu kontrol ettim daha önce, tam oturmuş yerine bir sorun gözükmüyor.
  • Soğutucunun kendisinde bulunan termal macunu kullandım bir süre, daha sonra değiştirdim. Çok veya az sürmedim, gereken kıvamda sürdüm diyebilirim.
  • OC yapmayı hiç denemedim. Yanlışlıkla yapabileceğimi zannetmiyorum :)
Söylediklerinden yola çıkarak, tekrar termal macun yenilemesi yapayım madem. Sorun devam ederse mecbur soğutucu alacağım.
Merhaba, öncelikle AM4 soket kullanıyorsunuz. İleride Ryzen işlemcilere geçiş yapacaksanız onların stok fanları gayet iyi şimdi çok para verirseniz gereksiz olur. İşinizi görecek bir fan isterseniz Akasa'nın kule tipi soğutucularına bakmanızı öneririm.

Ben olsam 200 TL soğutucuya ayıracağıma 250 liraya X4 950'yi satar 300 veya 400 daha ekler Ryzen işlemciye geçerdim.
250 lira iyi fiyatmış :) 150 TL'ye Letgo'ya koydum alıcı çıkmadı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı