Xbox Series X vs PlayStation 5

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@244012 Hocam Sony'nin yaptığı bazı oyunlar gerçekten güzel. Ancak ailem oyuna 500-600 TL gibi fiyatlar vermeyi gereksiz görüyor. İlla ki konsolu ilk aldığımızda birkaç tane güzel oyun alırlar ama ondan sonra işler zorlaşacak. (Maddi durumları var bu arada) XSX'te Game Pass kullanırım. Biraz da 3. parti oyun alırım. Aralarında çok donanımsal fark yok ama Ps5 daha kendi özel oyunlarının bazılarını 4k 60 FPS çalıştıramıyor. Ben en azından oynadığım her oyunda 4k 60 FPS'yi görmek isterim. Burada da Xbox öne geçiyor.
Dinamik 4K'yi 4K olarak saymıyorsanız biraz doğru. Diğer türlü çalıştırıyor. Son çıkan özel oyun Returnal dinamik 4K'de ışın izleme ile 60 FPS verebiliyor mesela.

Dinamik 4K'yi 4K olarak saymıyorsanız biraz doğru. Diğer türlü çalıştırıyor. Son çıkan özel oyun Returnal dinamik 4K'de ışın izleme ile 60 FPS verebiliyor mesela.
Tam olarak ondan bahsetmiyorum. Sözde veriyor. Ama oyunu oynarken ya 60 FPS'ye tamamlamak için çözünürlüğü düşürüyor. Ya da çözünürlüğü 4k'da tutmak için FPS'yi düşürüyor.

Dediğim bu videoda var zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

PS5 kullanıyorum varsa sorunuz alabilirim memnuniyetle cevaplarım.
Benim size tavsiyem Series X olur. Epic Sony özel oyunları için umutlanmayın derim Sony'i tek sattıran oyunları onu da vermez. He hiç mi vermez elbet verir ama mesela TLOU, UNCHARTED, GOD OF WAR veya SPİDER MAN gibi büyük yapımlarını hiç vermez. Zaten verirse bir dahaki nesil ben şahsen almam ne yapayım ki alıp :)
Her neyse sizin için Xbox daha cazip kalıyor. Sanırım 2K monitör alacaksanız ve PS5 2k desteği yok bu yüzden burada bile Series X avantajlı. Anladığım kadarıyla kol sizin için fark etmiyor ama PS5'e karar kılarsanız ve 2. kol almak isterseniz garantili olmasını tavsiye ederim :)
Şunu belirteyim PS5'lerin hepsinde Coil Whine vakası var. Sese takıksanız hoş olmuyor bu konuda da Series X daha başarılı. Yurt dışından alacağınız Xbox ( Arap ülkeleri hariç) 2 yıl garantili diye biliyorum. PS5'te ise ancak nereden aldıysanız garanti orada geçiyor. Garantinin neden bu kadar üstünde durdum derseniz yarın bir gün Sony Coil Whine'lı cihazlara bakım yapmak için çağırıp ücretsiz onarım ya da değişim yaparsa sizin garanti olmayacağı için bu durum söz konusu olmaz coil whine'lı kalır cihazınız. Tabii öyle durumda yine PS5 kullanmak isterseniz satıp geçersiniz vs size kalmış. Dualsense çok çabuk arıza veriyor bu yüzden garantili olsun dedim. Ben 3 aydır bir problemle karşılaşmadım ama 1 ayda hatta 1 haftada bozulanı çok gördüm bu yüzden garantinin üstüne basıyorum.
Xbox'ı tek olayı aslında gamepass ve stabil çalışan bir konsol olması. Sessiz (duyduğum kadarıyla) 4K 60FPS standart veriyor eski oyunlarda bile hatta bazılarında 120fps veriyor. PS5'e de game boost özelliği geliyor artık onda da PS4 oyunları 60fps stabil olacaktır ama daha gelmedi bekliyoruz merakla :)
Ben bile çelişkide kaldım hangisini önersem diye o kadar yakınki size 2 konsol da ama 1 adım daha önde bence beklentinize göre Series X.
EDİT: PS PLUS + KOLEKSİYON ile daha başlarken 23 oyununuz oluyor ve her ay 3 oyun geliyor PS PLUS ile bence bu PS PLUS oyunları da iyi yani . GamePass'e rakip değil ama Sony belki GamePass benzeri bir şey çıkarır üstünde çalışıyoruz demişti. Ben yeni bir oyun aldığımda bitirince satıyorum veya takaslıyorum bu şekilde oyunlar uyguna geliyor. Diskli sürüm bu konuda daha ekonomik kalıyor. 1-1,5 ay önce Miles Morales Ultimate kutulu sıfırı 490tl'ye aldım. Kutulu oyunlarda güzel de indirim oluyor. Normalde o oyun 620tl idi. Şimdi mesela Sackboy alacağım yasaklar bitince 540tl'den 300tl şu anda sıfırı indirimde gayet iyi fiyat. Sonra satacağımı da düşündüğümde resmen 50tl'ye oynamış olacağım bu devirde ben bir oyuna 50tl da veririm .
Umarım açıklayıcı olmuştur. İsterseniz PS5 ile ilgili birçok konum var bakabilirsiniz onlara da :)
Öncelikle teşekkürler mesajınız için. Açıkçası bence hepsi bir anda olmasada dediğiniz özel oyunlar (TLOU 2 değil) bilgisayara gelecektir diye düşünüyorum. İlk seride dediğiniz gibi vakalar olabilir. Sese pek takıntılı değilim. (Kulaklık alacağım hangi konsolu alırsam alayım) Ama bir gün (adını uydurdum) Ps5 pro çıkınca bende onu almak istediğimde kendi Ps5'imi daha ucuza satmak zorunda kalacağım. Garanti işini bende çok önemsiyorum sonuçta bu devirde yeni nesil konsol almak çok kolay değil. Ayrıca alınca insan bir daha uğraşmak istemez. (en azından ben) Konsola bir şey olursa direk veririm garantiye diye düşünüp kafamın rahat olmasını isterim. Yukarıda biri bir yıl uluslararası garanti olur demişti. 2k monitörümü @7777 hocam sayesinde seçtim. Dediğiniz gibi bu bile bir avantaj. Ps4 oyunlarına illa 60/120 FPS desteği gelecektir ama ne zaman onu bilemeyiz. Sony'nin Gamepass tarzı bir şey çıkarıcağını pek düşünmüyorum. Ancak dediğiniz oyun kütüphanesine biraz daha oyun ekler. O koleksiyondaki bazı oyunları oynadım. Sadece özel oyunları oynayamadım. 2. el için güzel fiyatlardan bahsetmişsiniz ama bunun için bile bir süre var sonuçta. Xbox ise özel oyunları (Pc'de var biliyorum) çıktıkları gün Gamepass'e getireceğiz dedi. 45 TL'ye çıktığı gün Elder Scrolls 6 oynamak çok iyi olur. Konularınıza da bakacağım şimdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle teşekkürler mesajınız için. Açıkçası bence hepsi bir anda olmasa da dediğiniz özel oyunlar (TLOU 2 değil) bilgisayara gelecektir diye düşünüyorum. İlk seride dediğiniz gibi vakalar olabilir. Sese pek takıntılı değilim. (kulaklık alacağım hangi konsolu alırsam alayım) ama bir gün (adını uydurdum) PS5 Pro çıkınca bende onu almak istediğimde kendi PS5'imi daha ucuza satmak zorunda kalacağım. Garanti işini bende çok önemsiyorum sonuçta bu devirde yeni nesil konsol almak çok kolay değil. Ayrıca alınca insan bir daha uğraşmak istemez. (en azından ben) konsola bir şey olursa direk veririm garantiye diye düşünüp kafamın rahat olmasını isterim. Yukarıda biri bir yıl uluslararası garanti olur demişti. 2K monitörümü @7777 hocam sayesinde seçtim. Dediğiniz gibi bu bile bir avantaj. PS4 oyunlarına illa 60/120 FPS desteği gelecektir ama ne zaman onu bilemeyiz. Sony'nin Game Pass tarzı bir şey çıkarıcağını pek düşünmüyorum. Ancak dediğiniz oyun kütüphanesine biraz daha oyun ekler. O koleksiyondaki bazı oyunları oynadım. Sadece özel oyunları oynayamadım. 2. el için güzel fiyatlardan bahsetmişsiniz ama bunun için bile bir süre var sonuçta. Xbox ise özel oyunları (PC'de var biliyorum) çıktıkları gün Game Pass'e getireceğiz dedi. 45 TL'ye çıktığı gün Elder Scrolls 6 oynamak çok iyi olur. Konularınıza da bakacağım şimdi.

resim_2021-05-13_162621.png

Xbox'ın elindeki markalar. Bir Doom oyununun PS5'e çıkmaması dünya çapında önemli birşeydir.

resim_2021-05-13_163419.png

Bu da geliştirilen oyunlar. Hepsini aylık yaklaşık 5$ gibi bir ücretle oynamanın verdiği keyif hiçbir yerde olmayacak. Türkçe dil desteği olmasıda ayrı güzel oluyor. Halo Infinite'i de Türkçe oynarız umarım.

Eki Görüntüle 1021616

Xbox'ın elindeki markalar. Bir Doom oyununun PS5'e çıkmaması dünya çapında önemli birşeydir.

Eki Görüntüle 1021634

Bu da geliştirilen oyunlar. Hepsini aylık yaklaşık 5$ gibi bir ücretle oynamanın verdiği keyif hiçbir yerde olmayacak. Türkçe dil desteği olmasıda ayrı güzel oluyor. Halo Infinite'i de Türkçe oynarız umarım.
Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dediklerinizin hepsine katılıyorum. Bende Halo İnfinite'yi türkçe oynamak isterim açıkçası. Böyle devam ederse zaten birçok oyun türkçe çıkacaktır diye düşünüyorum.

Tam olarak ondan bahsetmiyorum. Sözde veriyor. Ama oyunu oynarken ya 60 FPS'ye tamamlamak için çözünürlüğü düşürüyor. Ya da çözünürlüğü 4k'da tutmak için FPS'yi düşürüyor.
Bu yöntem birçok oyunda var ki. Özel oyun olmasa da var. Xbox'ta da var böyle oyunlar.

Bu yöntem birçok oyunda var ki. Özel oyun olmasa da var. Xbox'ta da var böyle oyunlar.
Hocam xbox daha yeni gelen güncelleme ile iyice düzeltti kendini. Ayrıca hiçbir XSX sahibinin böyle bir sorunum var dediğini duymadım. Ancak Ps5 sahipleri böyle bir sorunum var diyor.

Hocam Xbox daha yeni gelen güncelleme ile iyice düzeltti kendini. Ayrıca hiçbir XSX sahibinin böyle bir sorunum var dediğini duymadım. Ancak PS5 sahipleri böyle bir sorunum var diyor.
Xbox neyi düzeltiyor anlamadım. Bu firmalarla alakalı değil mi? Oyun üzerinden giderseniz daha net cevaplayabilirim. Oyundan oyuna hangi konsolun o oyunu çalıştırmada daha iyi olduğu veya ne kadar avantajlı olduğu değişiyor. Dinamik 4K günümüzde birçok oyunda var ve olmaya devam edecek. Çoğunlukla birinde dinamikse diğerinde de dinamik.

Xbox neyi düzeltiyor anlamadım. Bu firmalarla alakalı değil mi? Oyun üzerinden giderseniz daha net cevaplayabilirim. Oyundan oyuna hangi konsolun o oyunu çalıştırmada daha iyi olduğu veya ne kadar avantajlı olduğu değişiyor. Dinamik 4K günümüzde birçok oyunda var ve olmaya devam edecek. Çoğunlukla birinde dinamikse diğerinde de dinamik.
Düzelttiği şey FPS. Firmayla alakalı olsa bile Xbox bu işi kendi eline almış gibi duruyor.

Buradan oyunlara bakabilirsiniz:

Bu FPSboost devam edecektir. Sony ise daha bu tarz büyük bir işe girişmedi diye biliyorum. (Bazı oyunlara getirmiş olabilir. Ancak Xbox'ın ki kadar fazla değil)
Sony bu işi firmalara bırakmış gibi duruyor.

Düzelttiği şey FPS. Firmayla alakalı olsa bile Xbox bu işi kendi eline almış gibi duruyor.

Buradan oyunlara bakabilirsiniz:

Bu FPS boost devam edecektir. Sony ise daha bu tarz büyük bir işe girişmedi diye biliyorum. (Bazı oyunlara getirmiş olabilir. Ancak Xbox'ın ki kadar fazla değil)
Sony bu işi firmalara bırakmış gibi duruyor.
Öyle bir dediniz ki şu anki oyunlarda sıkıntı var diye anladım. Geriye uyumluluk konusunda Xbox'ın daha iyi olduğunu söylememin sebeplerinden biri bu olay zaten. PlayStation da Game Boost diye bir şey duyurdu ama ne kadar iyi olur bilmiyorum.

Ben günümüz oyunlarına göre yorum yaptım baştan beri.

Ya arkadaşlar bu kadar FPS muhabbeti yaptınız da Allah aşkına 30FPS her oynadığınızda bu kadar rahatsız ediyor mu konsolda ya? Tamam Sony'nin vurdum duymazlığını hoş görmüyorum Xbox bu FPS Boost sistemini ocak Şubat gibi çıkardı yanılmıyorsam Sony'de hala tık yok. Ama ben mesela daha geçen gün PS5'te RDR2'yi 30FPS'te oynadım bitirdim. Aynı anda 60FPS çalışan yeni nesil oyunlarım da var hatta yakında 120FPS'i de deneyeceğim ama bu kadar takılmayın yani alacak kişinin de FPS tek derdi olmasın bence. Spider Man'i bitirdim RTX ile 60 FPS alarak bitirdim. Yani sonra 30FPS ilk başta hoş gelmedi tabii ama aradan 30dk sonra ortalama ben alıştım ve hiç rahatsız etmez oldu. Sonra 60 FPS aldığım oyuna da geri döndüm sonra tekrar 30'luk oyuna döndüm artık rahatsız etmez oldu. Bilmiyorum ben mi çok yavan oyuncuyum ama bence durumlar böyle.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı