Xbox Series X vs PlayStation 5

Game Pass şu an PS Plus'tan çok daha iyi. Game Pass Microsoft yaptığı oyunlar direkt geliyor ve fiyatı 30 TL.
Microsoft'un yaptığı, hatrı sayılır oyunlar bi fh5 bi de flight sim. 1 yıl series x kullandım, game pass boş oyun dolu. Xbox konsolu alan biri 45 tl'lik game pass ultimate almak zorunda. Xbox Live kullanamaz diğer türlü. Game pass 1 yıllık yok resmi olarak. Aylık 45 tl, ps pluıs 40 tl. 12 aylık game pass ultimate için 540 tl ödemeniz gerekir. PS plus extra için 400 tl.

Exc oyunlar için PS 5 alınır, onlar da yavaş yavaş PC'ye geliyor ama olsun muhtemelen çıktıktan 1 yıl kadar sonra PC'ye gelirler.

1 sene Xbox kullandım, PS5 Dijitale geçmek için sattım ama daha sonra muhtemelen bir Series S alacağım, Xbox'ın ilk gün eklenecek yapımları gelip birikene kadar erteledim. İkisinin de artıları var, ne kadar oyun oynadığınıza göre değişebilir mesela hangisini almanız gerektiği. Ne kadar oyun olursa olsun Gamepass'te kaliteli yapım sayısı çok az, yine gidip third party oyun alacaksınız. Ben kısıtlı zamanımda ilgimi çekmeyen oyunları oynamak istemediğim için Xbox'ı elimden çıkardım, çoğu oynamış olduğunuz oyunlar da olabilir zaten.

Eksik bilinen, bilinmeyen şey ise konsolda oyun oynamanın çok maliyetli olduğu yanılgısı. Xbox kullandığım sürede Gamepass dışında 7-8 single player oyun aldım oynadım sattım, bunun toplam maliyeti bana sadece 100-200 TL oldu. FIFA ve NBA gibi tam fiyattan çıkan oyunların hepsini kardeşlikle yarı fiyatına aldım, PC'den daha ucuz oldu. 3 yıllık Gamepass Ultimate hesabımın da yarı hakkını sattım, aylık 8 TL'ye denk gelen komik bir fiyata diğer hakkını hala elimde tutuyorum mesela. Dijital alım satım veya kardeşlik mutlaka kullanmanız gerekli. Benim çevremde kimse 60-70 dolar vermiyor oyunlara. Bu Xbox'ta anlattığım dijital oyun alım satımın kat kat daha aktifi zaten Playstation tarafında olduğu için orada durum çok daha rahat. Neredeyse bütün oyunlar single player olduğu için oyunu ya da yarı hakkını alır oynayıp bitirince dijital olarak satabilirsiniz bu kadar basit. Diskli sürüm ve disk takas vs. gibi şeylerle uğraşıp ölücü spotçularla falan uğraşmayın. Birebirde disk takaslama yöntemi yapılabilir tabii ama çok uğraştırıcı olur. Bana kalırsa diskli sürüm almanız için bir neden yok.

Sonuç olarak yeni gelecek oyunlar hariç ikisinde de elinizin altında bir kütüphane olacak, third party oyunlar için aynı şeyleri yapacaksınız. PS özel oyunlarını da yukarıda bahsettiğim şekilde oynarsanız maliyet açısından hiçbir fark olmayacak zaten. Maliyet bir kenara bırakıldığında en büyük faktör olan oyunlar ve diğer kontrolcü, communitynin ağırlıklı PS tarafında olması vs. gibi faktörlerle PS5 bence daha mantıklı.

1 sene Xbox kullandım, PS5 Dijitale geçmek için sattım ama daha sonra muhtemelen bir Series S alacağım, Xbox'ın ilk gün eklenecek yapımları gelip birikene kadar erteledim. İkisinin de artıları var, ne kadar oyun oynadığınıza göre değişebilir mesela hangisini almanız gerektiği. Ne kadar oyun olursa olsun Gamepass'te kaliteli yapım sayısı çok az, yine gidip third party oyun alacaksınız. Ben kısıtlı zamanımda ilgimi çekmeyen oyunları oynamak istemediğim için Xbox'ı elimden çıkardım, çoğu oynamış olduğunuz oyunlar da olabilir zaten.

Eksik bilinen, bilinmeyen şey ise konsolda oyun oynamanın çok maliyetli olduğu yanılgısı. Xbox kullandığım sürede Gamepass dışında 7-8 single player oyun aldım oynadım sattım, bunun toplam maliyeti bana sadece 100-200 TL oldu. FIFA ve NBA gibi tam fiyattan çıkan oyunların hepsini kardeşlikle yarı fiyatına aldım, PC'den daha ucuz oldu. 3 yıllık Gamepass Ultimate hesabımın da yarı hakkını sattım, aylık 8 TL'ye denk gelen komik bir fiyata diğer hakkını hala elimde tutuyorum mesela. Dijital alım satım veya kardeşlik mutlaka kullanmanız gerekli. Benim çevremde kimse 60-70 dolar vermiyor oyunlara. Bu Xbox'ta anlattığım dijital oyun alım satımın kat kat daha aktifi zaten Playstation tarafında olduğu için orada durum çok daha rahat. Neredeyse bütün oyunlar single player olduğu için oyunu ya da yarı hakkını alır oynayıp bitirince satabilirsiniz bu kadar basit.

Sonuç olarak yeni gelecek oyunlar hariç ikisinde de elinizin altında bir kütüphane olacak, third party oyunlar için aynı şeyleri yapacaksınız. PS özel oyunlarını da yukarıda bahsettiğim şekilde oynarsanız maliyet açısından hiçbir fark olmayacak zaten. Maliyet bir kenara bırakıldığında en büyük faktör olan oyunlar ve diğer kontrolcü, communitynin ağırlıklı PS tarafında olması vs. gibi faktörlerle PS5 bence daha mantıklı.
Dijital hesap alım satımı mantıklı.

Microsoft'un yaptığı, hatrı sayılır oyunlar bi fh5 bi de flight sim. 1 yıl series x kullandım, game pass boş oyun dolu. Xbox konsolu alan biri 45 tl'lik game pass ultimate almak zorunda. Xbox Live kullanamaz diğer türlü. Game pass 1 yıllık yok resmi olarak. Aylık 45 tl, ps pluıs 40 tl. 12 aylık game pass ultimate için 540 tl ödemeniz gerekir. PS plus extra için 400 tl.

Gamepass konusunda 3 yıllık alma taktiği hala çalışıyor olmalı. Ben alırken 590 TL civarına geliyordu 3 yıllık Gamepass, şu an hala 120 TL'den 6 aylık Live Gold'dan 6 tane alıp üzerine Ultimate hesap tanımlanınca 3 yıllık oluyor. Yani 765 TL = 36 aylık. Bir de kardeşlikle alınır veya yarı hakkı satılırsa hala aylığı 10 TL'ye denk geliyor bu da bedava sayılır. 3 yıllık almak istemiyorum derseniz de Plus yıllık tarifeye karşılık 2 tane 6 aylık Live Gold alıp Gamepass tanımlarsanız yıllık Ultimate 285 TL oluyor. Tabii ki 3 yıl fiyatı garantilemek daha mantıklı, en az 1-2 yıl kullanılacaksa aylık 45 TL ya da kur güncellemesiyle zamlanacak fiyatı vermeyin boşuna.

Gamepass konusunda 3 yıllık alma taktiği hala çalışıyor olmalı. Ben alırken 590 TL civarına geliyordu 3 yıllık Gamepass, şu an hala 120 TL'den 6 aylık Live Gold'dan 6 tane alıp üzerine Ultimate hesap tanımlanınca 3 yıllık oluyor. Yani 765 TL = 36 aylık. Bir de kardeşlikle alınır veya yarı hakkı satılırsa hala aylığı 10 TL'ye denk geliyor bu da bedava sayılır. 3 yıllık almak istemiyorum derseniz de Plus yıllık tarifeye karşılık 2 tane 6 aylık Live Gold alıp Gamepass tanımlarsanız yıllık Ultimate 285 TL oluyor. Tabii ki 3 yıl fiyatı garantilemek daha mantıklı, en az 1-2 yıl kullanılacaksa aylık 45 TL ya da kur güncellemesiyle zamlanacak fiyatı vermeyin boşuna.
1 yıl series x kullandım. Game pass bomboş oyunlarla dolu. 10-15 tane oyun hariç.

Arkadaşlar tüm mesajlar için teşekkür ederim. PlayStation 5'n MediaMarkt'taki stokları bitmiş ve 650/750 euro arası bir fiyattan gelecek. Series X hala var onu almayı düşünüyorum stokları 1 aya bitmezse.

Yeni konular

Geri
Yukarı